2302بازدید 0دیدگاه‌ها

جنگ ستارگان را با چه ترتیبی ببینیم؟!

نویسنده:‏درنوامبر 12, 2015
 

سری فیلم‌های Star Wars یا «جنگ‌های ستاره‌ای» که در ایران با عنوان عجیب ولی بامزه‌ی «جنگ ستارگان» شناخته می‌شود، به زودی هفت قسمتی خواهد شد. جنگ ستارگان فراتر از یک فیلم دنباله‌دار معمولی -از آن فیلم‌های دنباله‌داری که در سال‌های اخیر می‌بینیم- است و جهان تخیّلی آن، زندگی چند نسل را تحت تاثیر قرار داده است. در نخستین تریلر تلویزیونی قسمت هفتم که به تازگی منتشر شده، جمله‌ای با این مضمون شنیده می‌شود: «هر نسل داستان خودش را دارد.» اکنون جهان منتظر است تا ببیند جی. جی. آبرامز داستان ستاره‌ایِ جوانان دهه‌ی دوم قرن بیست و یکم را چگونه تعریف خواهد کرد. با جریان همراه باشید.

بسیار خب. جنگ ستارگان مجموعه‌ی مهمی است، ولی آیا کسی که شش قسمت قبلی را ندیده، می‌تواند از ماجراهای هفتمین قسمت سر در بیاورد؟ هنوز کسی قسمت هفتم جنگ ستارگان (با عنوان Force Awakens «نیرو بیدار می‌شود») را ندیده، اما به احتمال زیاد پاسخ پرسشی که مطرح کردیم، منفی است. این موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که دقت کنیم نخستین فیلم از این مجموعه در سال ۱۹۷۷ به نمایش درآمد، زمانی که بسیاری از ما هنوز به دنیا نیامده بودیم! بنابراین احتمالاً بسیاری از ما این مجموعه را به طور کامل ندیده‌ایم، یا اگر هم دیده‌ایم، تجربه‌ی تماشای برخی قسمت‌های آن به سال‌ها پیش برمی‌گردد.

بنابراین، یک پیشنهاد خوب برای این روزها، می‌تواند دعوت به تماشای شش قسمت قبلیِ جنگ ستارگان باشد. امّا با چه ترتیبی؟

 

جنگ ستارگان را با چه ترتیبی ببینیم؟

تماشای مجموعه‌ی جنگ ستارگان برای تازه‌کارها، دردسرهای منحصر به فردی دارد. یکی از این دردسرها، ترتیب اپیزودهای این مجموعه است. دلیل اصلی هم این است که سه قسمت دوم، از نظر داستانی قبل از سه قسمت اول اتفاق می‌افتند، در حالی که زمان ساخته شدن‌شان یکی دو دهه بعدتر است. ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که به نام‌گذاری اپیزودها دقت کنیم. این مجموعه به صورت اپیزود ۱، اپیزود ۲ تا اپیزود ۶ شناخته می‌شود و عنوان کامل قسمت هفتم نیز به این شکل است: «جنگ‌های ستاره‌ای: اپیزود ۷ – نیرو بیدار می‌شود».

مشکل اینجاست: اگر بخواهیم جنگ ستارگان را به ترتیب اپیزودها تماشا کنیم، ترتیب سال ساخت را نادیده گرفته‌ایم و اگر بخواهیم به ترتیب سال تماشا کنیم، ترتیب اپیزودها را به هم ریخته‌ایم. شاید هیچ ترتیب درستی برای تماشای این مجموعه وجود نداشته باشد، اما بسیاری از کسانی که اولین بار این مجموعه را می‌بینند، ترجیح می‌دهند به ترتیب سال ساخت تماشا کنند و کسانی که برای چندمین بار می‌خواهند مجموعه را ببینند، ترتیب اپیزودها را در نظر می‌گیرند. این میان ترتیب‌های جالب‌تری هم برای تماشای این مجموعه پیشنهاد می‌شود که در ادامه می‌خواهیم یکی از پرطرف‌دارترین ترتیب‌ها را با هم مرور کنیم.

ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که شش قسمت اول در واقع از دو سه‌گانه تشکیل شده است. سه‌گانه‌ی اصلی در سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۸۰ و ۱۹۸۳ تولید شد و سه‌گانه‌ی بعدی در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵٫ قسمت هفتم هم که به زودی پخش خواهد شد، در واقع آغازی است بر سه‌گانه‌ی سوم این مجموعه. پس فعلاً این ترتیب‌ها را داشته باشید:

سه‌گانه‌ی اصلی یا Original Trilogy

اپیزود چهارم: امیدی تازه (۱۹۷۷)

اپیزود پنجم: امپراتوری حمله می‌کند (۱۹۸۰)

اپیزود ششم: بازگشت جدای (۱۹۸۳)

 

سه‌گانه‌ی پیش‌درآمد یا Prequel Trilogy

اپیزود اول: تهدید شبح (۱۹۹۹)

اپیزود دوم: حمله‌ی کلون‌ها (۲۰۰۲)

اپیزود سوم: انتقام سیت (۲۰۰۵)

 

از نظر فنی، سه‌گانه‌ی دوم یا پیش‌درآمد (یعنی اپیزودهای اول، دوم و سوم)، فلاش‌بکی طولانی بین اپیزودهای پنجم و ششم است. بنابراین برخی از خوره‌ای جنگ‌های ستارگان، این ترتیب را برای تماشای این مجموعه پیشنهاد می‌کنند: اپیزود چهارم، اپیزود پنجم، اپیزود اول، اپیزود دوم، اپیزود سوم و در نهایت اپیزود ششم.

SehgO

در نهایت انتخاب با شما است. ما سه ترتیب برای تماشای یک مجموعه‌ی شش قسمتی پیشنهاد کردیم! شاید شما هم به ترتیب جدیدی برسید!

 

منبع: چی

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه