2492بازدید 0دیدگاه‌ها

پلیس تگزاس پسربچه ۱۴ ساله‌ای را به جرم ساختن ساعت دستگیر کرد

نویسنده:‏درسپتامبر 16, 2015
 

پلیس تگزاس پسربچه‌ای ۱۴ ساله به نام احمد محامد به جرم ساختن یک ساعت در خانه دستگیر کرد. احمد محامد که در ایروینگ زندگی می‌کند و اشتیاق زیادی به روباتیک و مهندسی دارد، ظرف یک شب این وسیله را سرهم‌بندی کرده است. روز بعد که احمد این دستگاه را با خودش به مدرسه می‌برد، او را از کلاس بیرون می‌کشند و بعد از آن‌که افسر پلیسی از او بازجویی می‌کند، او را با دست‌بند به بازداشت‌گاه نوجوانان می‌برند. پلیس‌ها به معلمان می‌گویند آنچه که احمد ساخته شبیه یک بمب است.

احمد در مصاحبه با دالاس مورنینگ نیوز گفته است ساعتش را –که یک دستگاه ساده است و از یک مدار معمولی و منبع تغذیه‌ای متصل به نمایشگری دیجیتال تشکیل شده- ابتدا به معلم مهندسی‌اش نشان داده و این معلم توصیه کرده که این وسیله را به کارکنان دیگر مدرسه نشان ندهد. او در کلاس انگلیسی این وسیله را در کیفش گذاشته بوده، امّا معلم این کلاس صدای بیپ وسیله را می‌شنود و وقتی احمد ساعت دست‌سازش را به معلم انگلیسی نشان می‌دهد، معلم این دستگاه را از او می‌گیرد. در زنگ بعد، مدیر مدرسه همراه با افسر پلیسی می‌آیند، او را دستگیر می‌کنند و از مدرسه بیرونش می‌برند. این بچه‌مدرسه‌ای می‌گوید پنج افسر پلیس از او بازجویی کرده‌اند و از او پرسیده‌اند که چرا می‌خواسته یک بمب بسازد.

پلیس ایروینگ ممکن است احمد را به خاطر ساختن «بمب تقلّبی» متهم کند. سخنگوی پلیس گفته است «احمد تاکید داشته که این یک ساعت است، اما توضیح بیشتری نداده است.» وقتی دالاس مورنینگ نیوز از سخنگوی پلیس پرسیده که احمد چه توضیح بیشتری می‌توانسته بدهد، سخنگوی پلیس جواب داده که «اگر این وسیله در دستشویی یا زیر یک ماشین کار گذاشته می‌شد، ممکن بود با یک [بمب] اشتباه گرفته شود.»

محامد الحسن محامد، پدر احمد، می‌گوید پسرش به خاطر رفار تبعیض‌آمیز نسبت به مسلمانان به دردسر افتاده است. «چون اسم پسرش محامد است و چون نزدیک به یازده سپتامبر هستیم. فکر می‌کنم با پسرم بدرفتاری شده است.»

احمد عضو تیم روباتیک مدرسه‌ی قبلی‌اش بوده و در مدرسه‌ی جدید هم دنبال راه‌اندازی چنین تیمی بوده است. او که ۱۴ سال دارد –و در سال حملات تروریستی به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون به دنیا آمده- می‌گوید او دیگر هیچ کدام از طرح‌ها و تحقیقاتش را به مدرسه نخواهد برد. پیش از آن‌که به احمد اجازه داده شود به خانه برگردد، از او انگشت‌نگاری شده است و اکنون احمد دوران تعلیق سه روزه‌اش از مدرسه را می‌گذراند.

تعداد زیادی از مخترعان و پژوهشگران تکنولوژی از احمد حمایت کرده‌اند. هشتگ IStandWithAhmed به یکی از هشتگ‌های داغ توییتر تبدیل شده است و حتی یک مهندس JPL پیشنهاد داده است که احمد هر زمان که بخواهد می‌تواند مریخ‌پیما را ببیند.

باید امیدوار باشیم واکنش پلیس در برابر دستگاه احمد، این پسربچه‌ی با استعداد را دلسرد نکند.

 

THE VERGE

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه