905بازدید 0دیدگاه‌ها

ویندوز ۱۰، پایان پردازش غیر ابری

نویسنده:‏درآگوست 18, 2015
 

  پس از انتشار نسخه‌ی عمومی ویندوز ۱۰، کاربران این سیستم عامل متوجه نکته‌ی عجیبی شدند: ویندوز ۱۰ همیشه با مایکروسافت در ارتباط است. هفته‌ی گذشته، سایت Ars Technica گزارشی منتشر کرد که طبق آن سیستم عامل ویندوز همواره اطلاعاتی را برای سرورهای مایکروسافت می‌فرستد، حتی اگر سرویس‌های کورتانا و وان درایو غیرفعال باشند. در یک مورد، حتی وقتی کاربر روی دکمه‌ی استارت کلیک می‌کند، اطلاعاتی به این سرورها فرستاده می‌شود. همراه جریان باشید تا بیشتر در جریان قرار بگیریم.

این تغییر، دگرگونی بزرگی در مورد مایکروسافت و سیستم عامل آن است و نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. آن دسته از کاربران مایکروسافت که نگرانِ سیاست‌های اپل و گوگل در مورد جمع‌آوری اطلاعات بوده‌اند، اکنون دیگر جای دیگری ندارند که بروند. به گزارش آرس تکنیکا، مایکروسافت به سرعت واکنش نشان داده و از خود دفاع کرده است: «طبق تنظیمات حریم خصوصی مشتری، هیچ اطلاعات مرتبط با جست‌وجو به مایکروسافت فرستاده نمی‌شود.» گرچه این اطلاعات مربوط به حریم خصوصی کاربر نیستند، اما همچنان نگرانی‌هایی باقی می‌ماند: استفاده از ویندوز ۱۰ به دسترسی همیشگی به سرورهای مایکروسافت نیاز دارد.

در سال ۲۰۱۵، پردازش دیجیتال به همین شیوه کار می‌کند. ما همیشه انتظار داریم پیشنهادهایی هوشمندانه دریافت کنیم و ابزارهای دیجیتال‌مان دائما رو به بهبود باشند. انتظار داریم همه‌ی کامپیوترها هر لحظه بتوانند به هر پرسش ما پاسخ بدهند. در برابر، شرکت‌ها نیز به کامپیوتر شما دسترسی خواهند داشت تا بتوانند اطلاعات جمع‌آوری کنند و به‌روزرسانی‌های خودکار انجام بدهند. این دیگر یک انتخاب نیست، بلکه موضوعی از پیش تعیین شده است. و هر کس که از این وضع خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند به راحتی از کامپیوترهای امروزی استفاده کند.

مایکروسافت مدت‌ها استثنایی بر این قاعده بود. این شرکت البته سرویس‌های ابری ارائه می‌کرد، اما این سرویس‌ها، چیزهای مجزّایی بودند که به ندرت با خود سیستم عامل ارتباط مستقیم داشتند. اما این سیاست همراه با عرضه‌ی ویندوز ۱۰ عوض شد، چون می‌بایست این گونه می‌شد. اگر مایکروسافت بخواهد کاربرانی را از سوی اپل و گوگل به طرف خودش بکشاند، باید بتواند با سرویس‌هایی مانند سیری و گوگل ناو رقابت کند. و این یعنی این‌که باید تا جایی که می‌تواند به سرویس‌های پردازش ابری تکیه کند.

اما با تغییر کردنِ نرم‌افزارها، دنیایِ پیرامونِ این نرم‌افزارها هم تغییر می‌کند. اکنون دیگر سرورهای پردازش ابری شرکت‌های بزرگ، به اندازه‌ی سابق امنیت ندارند و دیده‌ایم که این شرکت‌ها با دولت‌ها بر سر این اطلاعات سازش می‌کنند و هکرها هم سهم خودشان را از هک کردن این سرورها می‌برند.

در حقیقت، اگر کسی بخواهد روی ای‌میل‌‌ها، سخت‌افزار و اطلاعات خودش، کنترل بیشتری داشته باشد، معلوم نیست چه کار باید بکند. سپردنِ کامپیوتر به دستِ کمپانی‌ها، تنها راه باقی مانده است.

 

THE VERGE

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه