1441بازدید 8دیدگاه‌ها

بررسی جامع ویندوز ۱۰ در جریان: طعم شیرین سیستم عامل!

نویسنده:‏درآگوست 15, 2015
 

بیش از دو هفته از انتشار رسمی نسخه‌ی عمومی ویندوز ۱۰ می‌گذرد. در این دو هفته بسیاری از کاربران ویندوز ۱۰ نصب کرده‌اند و بسیاری دیگر از کاربران همچنان مشغول سبک و سنگین کردن هستند و شاید هنوز تصمیم قطعی برای نصب ویندوز ۱۰ نگرفته باشند. ما در جریان ویندوز ۱۰ را نصب به سرعت به آن عادت کرده‌ایم! حتی یادمان نمی‌‌آید ویندوز ۷ چه شکلی بود. در ادامه‌ی این مطلب برداشت ما را درباره‌ی این نسخه از ویندوز (البته تا کنون) می‌خوانیم. همراه جریان باشید تا بیشتر در جریان قرار بگیریم.

 

 اگر سیستم عاملی وجود داشته باشد که در برابر دیدگان همه و در میان آن‌ها رشد کرده و توسعه یافته باشد، آن سیستم عامل ویندوز ۱۰ است. از زمان معرفی نسخه‌ی پیش‌نمایش فنی ویندوز ۱۰ در ماه اکتبر، همه‌ی تغییرات جزئی و دگرگونی‌های کلی این نسخه از سیستم عامل مایکروسافت، توسط گروه بزرگی از داوطلبان آزمایش و ارزیابی شده است. گروهی که به گزارش خود مایکروسافت بالغ بر ۵ میلیون نفر هستند و نظرات‌شان را در مورد عملکرد، امکانات و ویژگی‌های ویندوز ۱۰ در اختیار مایکروسافت می‌گذارند.

اما روز ۲۹ جولای (هفتم مرداد)، عرضه‌ی رسمی ویندوز ۱۰ آغاز شد. در این تاریخ، خرده‌فروش‌ها فروش رسمی کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز ۱۰ را آغاز کردند و کاربران ویندوز ۷ و ۸ عملاً این امکان را یافتند که به نسخه‌ی نهایی سیستم عامل مایکروسافت به‌روزرسانی شوند. البته در مورد ویندوز ۱۰ دیگر نمی‌شود از «نسخه‌ی نهایی» حرف زد، چرا که مایکروسافت همراه با این سیستم عامل جدید، فلسفه‌ی تازه‌ای را هم وارد کار کرده است و آن را «ویندوز به عنوان یک سرویس» می‌خواند. در دوره‌ی آزمایشی ویندوز ۱۰، امکانات و ویژگی‌های جدید به صورت مداوم به این سیستم عامل افزوده شد و در اختیار کاربران آزمایشی قرار گرفت، اکنون قرار است این روند در مورد نسخه‌ی عمومی ویندوز ۱۰ نیز ادامه پیدا کند و این نسخه نیز به مرور زمان توسعه بیابد. به عبارت دیگر، چیزی به عنوان ویندوز ۱۱ وجود نخواهد داشت و به‌روزرسانی‌ها و امکانات مهم که پیش از این برای نسخه‌های بعدی نگه داشته می‌شد، از این به بعد رفته رفته و به محض آماده شدن، به ویندوز ۱۰ اضافه خواهد شد.

این روند باعث می‌شود ویندوز ۱۰ پلتفرمی متغیّر و تطبیق‌پذیر باشد. سیستم عاملی که هنگام نصب یک چیز است، اما یک سال بعد می‌تواند به چیزی کاملاً جدید تغییر ماهیت دهد. این در حالی است که مایکروسافت برای نسخه‌ی مخصوص کسب‌وکار یا business گزینه‌ی ثابت نگه داشتن سیستم عامل و جلوگیری از تغییر و به‌روزرسانی را در نظر گرفته است. اما مشتریانی که از نسخه‌ی Home ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، امکان غیرفعال کردن به‌روزرسانی‌ها و یا عقب انداختن دریافت فایل‌های جدید را نخواهند داشت. به عبارت ساده‌تر، به‌روزرسانی برای کاربران خانگی ویندوز ۱۰، به صورت خودکار خواهد بود.

نسخه‌ی عمومی ویندوز ۱۰ به تازگی عرضه شده است و اکنون زمان آن فرا رسیده است که این سیستم عامل نورسیده را از نزدیک بررسی کنیم. این بررسی تا حد زیادی در مورد آخرین نسخه‌ی آزمایشی ویندوز ۱۰ هم صدق می‌کند، چون نخستین نسخه‌ی عمومی ویندوز ۱۰ در مقایسه با آخرین نسخه یا بیلد آزمایشی این سیستم عامل، تنها در جزئیات تفاوت دارد.

۲

چرا ویندوز ۱۰؟

اگر خیلی روشن و صریح بخواهیم بگوییم، محصولی که روز هفتم مرداد عرضه‌ی عمومی شد، یک سیستم عامل جدید برای کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ‌ها است. مانند نسخه‌های پیشین سیستم عامل مایکروسافت، ویندوز ۱۰ نیز در ویرایش‌های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی عرضه می‌شود، نسخه‌های Home و Pro دارد و در کنار آن بسته‌هایی مخصوص آموزشگاه‌ها، صنایع و اداره‌ها ارائه می‌شود.

اما ویندوز ۱۰ چیزی بیش از یک سیستم عامل معمولی است. این نرم‌افزار در واقع نشان‌دهنده‌ی پوست‌اندازی مایکروسافت است. اکنون مایکروسافت از یک شرکت تولید نرم‌افزار کامپیوتر که بخش گوشی هوشمند هم دارد، به پلتفرمی یکپارچه تبدیل شده، و از گوشی‌های موبایل گرفته تا کامپیوترهای سرور را زیر یک چتر جمع کرده است. به زودی مایکروسافت محصولات الکترونیک دیگری، از جمله ابزارهای پوشیدنی، ایکس‌باکس وان، سرفیس هاب (یک نمایشگر مخصوص برای اتاق‌های کنفرانس) و هولو لنز (هدست واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت) را هم به این مجموعه اضافه خواهد کرد.

همه‌ی این دستگاه‌ها و وسایل دیجیتال، پیرامون ایده‌ی «اپ‌های یکپارچه» جمع شده‌اند. اپلیکیشن‌هایی با رابطی کاربری لمسی که روی دستگاه‌های مجهز به ویندوز ۱۰ نصب می‌شوند. البته اساس این ایده، تکامل‌یافته‌ی ایده‌ی ویندوز ۸ است، اما مایکروسافت از زمان معرفی ویندوز ۸ تا کنون راه درازی را پیموده است.

پلتفرم قدیمی مترو که نقش پنجره‌ی دسترسی به نرم‌افزارهای ویندوز ۸ را داشت، زمخت بود و با کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها تناسب نداشت. مایکروسافت ویندوز RT را هم در این مرحله معرفی کرد که کسی روی خوش به آن نشان نداد. کاربران البته همیشه هوش و ذکاوت خاص خودشان را دارند: خیلی زود معلوم شد ویندوز RT یک بن‌بست است و الان هم قرار نیست به ویندوز ۱۰ به‌روزرسانی شود.

این میان، ویندوز فون، با این‌که از زبان طراحی مترو استفاده می‌کرد، پلتفرمی کاملاً جدا و مستقل بود و اپلیکیشن‌های خاص خودش را داشت. «ویندوز استور»، فروشگاه اپلیکیشن‌های ویندوز فون، در واقع تلاش مایکروسافت بود برای شبیه‌سازی موفقیت اپل در جهانی که تبلت و گوشی هوشمند فرمان‌روایی می‌کرد.

اما سرانجام اپلیکیشن‌های یکپارچه مایکروسافت را به رویاهایش نزدیک کرد. به کمک ویندوز ۱۰ می‌توانید یکی از این اپلیکیشن‌های یکپارچه را روی لپ‌تاپ اجرا کنید، همین اپ را می‌توانید در یک تبلت مجهز به ویندوز ۱۰ نیز به صورت تمام‌صفحه باز کنید. ویندوز ۱۰ موبایل هم که قرار است تا چند ماه دیگر معرفی شود، می‌تواند همین اپ را اجرا کند. در اینجا فقط از بازی‌ها حرف نمی‌زنیم، مایکروسافت هم‌اکنون پورت‌های یکپارچه‌ای از اپ‌های آفیس را معرفی کرده است و به شدت تلاش می‌کند تا صاحبان کسب و کار را قانع کند که از این پلتفرم برای پروژه‌های داخلی‌شان نیز استفاده کنند.

این‌که این ایده در جهان واقعی چطور کار کند، به پشتیبانی و حمایت توسعه‌دهندگان طرف سوم بستگی دارد. موضوعی که تا کنون پاشنه‌ی آشیل و نقطه‌ضعف ویندوز استور بوده است. اما این وضعیت جدید و امکاناتی که مایکروسافت معرفی کرده، بسیار جذاب‌تر از سه سال پیش و زمان آغاز به کار ویندوز استور است. با توجه به شرایط خوبی که مایکروسافت برای به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ در نظر گرفته است، این پلتفرم یک بازار عظیم خواهد بود. مایکروسافت هم امیدوار است تا سال ۲۰۱۷، ویندوز ۱۰ روی یک میلیارد دستگاه نصب شود. به نظر می‌رسد این بار مایکروسافت به هدف زده است.

۳

 

امکانات جدید ویندوز ۱۰

به خاطر پیش‌نمایش‌های فنی متعدد ویندوز ۱۰، امکانات جدید ویندوز ۱۰، همین حالا هم آشنا هستند. مهم‌ترین این امکانات، منوی استارت جدید این سیستم عامل است. منوی استارت جدید، فقط بازگشت منوی استارت قدیمی ویندوز ۷ نیست، بلکه این بار به کاشی‌های زنده‌ی مایکروسافت مجهز شده است. کاشی‌های زنده‌ای که به سبک ویندوز فون، اطلاعات مختصری از قبیل اخبار، وضعیت هوا و ایمیل‌ها را به صورت زنده نمایش می‌‌دهند. این صفحه به صورت پیش‌فرض اندازه‌ای بزرگ دارد و تقریباً یک چهارم یک صفحه‌نمایش فول اچ‌دی را اشغال می‌کند. اما خودتان می‌توانید این صفحه را بزرگ یا کوچک کنید و چیدمان کاشی‌ها را تغییر بدهید. در دستگاه‌هایی که صفحه‌نمایش لمسی دارند، منوی استارت به صورت تمام‌صفحه باز می‌شود که در واقع یادآور صفحه‌‎ی آغاز یا استارت ویندوز ۸ است.

اگر در نوار جست‌وجوی پایین و سمت چپ صفحه‌ی اصلی ویندوز ۱۰ چیزی را جست‌وجو کنید، با دومین نوآوری مهم ویندوز ۱۰، یعنی کورتانا، مواجه خواهید شد. کورتانا، دستیار صوتی هوشمند شما که اولین بار در ویندوز فون معرفی شد، اکنون به موتور جست‌وجوی پیش‌فرض ویندوز ۱۰ تبدیل شده است و با فشردن دکمه‌ی ویندوز یا تپِ سه‌انگشتی روی تاچ‌پد فعال می‌شود. این موتور جست‌وجو، مانند گذشته، می‌تواند نرم‌افزار یا فایل‌های مختلف را برای شما پیدا کند. اما این سیستم می‌تواند به انواع دیگری از درخواست‌ها هم جواب بدهد: می‌توانید حاصل ضرب دو عدد را از طریق این نوار به دست بیاورید و یا اینکه با وارد کردن عبارت wethear Tehran به سرعت به وضعیت آب و هوای شهر تهران دست پیدا کنید. این امکان، ایده‌‎ای مناسب است تا به جای کمک گرفتن از گوگل برای به دست آوردن اطلاعات جزئی، از کورتانای مایکروسافت استفاده کنیم. گرچه هنوز ممکن است احساس کنید برای به انجام برخی جست‌وجوها، همچنان همان شیوه‌ی قدیمی مراجعه به گوگل دات کام مناسب‌تر است. اگر دستگاه شما نیز میکروفون داشته باشد، می‌توانید با فرمان‌های صوتی با کورتانا ارتباط برقرار کنید و علاوه بر انجام جست‌وجوهای معمولی، انجام کارهای ساده‌ای مانند ایجاد ریمایندر یا یادآوری، بررسی تقویم و یا باز کردن یک نرم‌افزار خاص را از کورتانا بخواهید. البته ارتباط صوتی با کورتانا از طریق زبان فارسی ممکن نیست و اگر بخواهید با زبان انگلیسی با کورتانا حرف بزنید، نیاز به اینترنتی با پهنای باند بالا خواهید داشت.

سومین امکان جدید و مهم ویندوز ۱۰، مرورگر کاملاً جدید مایکروسافت است که ابتدا با نام رمز «پروژه‌ی اسپارتان» شناخته می‌شد و اکنون عنوان نهایی «مایکروسافت اج» برای آن انتخاب شده است. اینترنت اکسپلورر پس از حدود بیست سال بازنشسته شده است تا مرورگری ساده‌تر، سبک‌تر و تر و تمیزتر جای آن را بگیرد. حتی برخی ممکن است بگویند اج زیادی ساد است، چون اکنون امکان اضافه کردن افزونه را ندارد. (البته به‌روزرسانی دیگری در سال جاری این امکان را به مرورگر اج اضافه خواهد کرد.) این مرورگر ریسپانسیو یا به اصطلاح مطابقت‌پذیر و استفاده از آن آسان است و از آن‌جا که در دسته‌ی اپ‌های یکپارچه قرار می‌گیرد، می‌توانید در دستگاه‌های ویندوزی مختلف، به راحتی از آن استفاده کنید.

در «مایکروسافت اج» شاهد چند ویژگی جالب جدید نیز هستیم. از جمله امکان یادداشت‌نویسی به شما اجازه می‌دهد با یک قلم استیلوس (البته در نمایشگرهای لمسی) کنار صفحات وب یادداشت بنویسید و سپس این صفحه را ذخیره یا هم‌رسانی کنید. این امکان هم وجود دارد که بعداً در یک دستگاه ویندوزی دیگر، به همین صفحه و همین یادداشت‌ها دسترسی داشته باشید. اج با کورتانا هم همکاری می‌کند. مثلاً در برخی موارد، هنگام وب‌گردی، کورتانا می‌تواند اطلاعاتی را در اختیار شما بگذارد. فرض کنید وبسایت یک رستوران را باز می‌کنید، در این حالت ممکن است کورتانا پیغامی را در کنار نوار آدرس نمایش دهد و آدرس و اطلاعات دیگری از آن رستوران را در اختیارتان بگذارد.

این امکانات جدید، با تعداد زیادی تغییرات جزئی همراه شده‌اند. یکی از این به روزرسانی‌های ساده ولی دوست‌داشتنی، Snap Assist نام دارد و در واقع همان قابلیت Aero Snap قدیمی در ویندوز ۷ است. البته شاید نام این امکان‌ها به گوش‌تان نخورده باشد، در حالی که ممکن است با آن‌ها آشنا باشید. این همان امکانی است که اجازه می‌دهد با فشردن دکمه‌ی ویندوز و کلیدهای راست یا چپ، پنجره‌ی جاری را به سمت راست یا چپ صفحه‌نمایش ببرید. در ویندوز ۱۰ وقتی از این امکان استفاده می‌کنید، پنجره‌ی جاری به سمتی که می‌خواهید می‌رود و در سمت دیگر تصاویری بند انگشتی از پنجره‌های باز به نمایش در می‌آید که با کلیک کردن روی هر کدام از آن‌ها، آن پنجره قسمت دیگرِ صفحه‌نمایش را پُر می‌کند.

۴

 

آیا نصب ویندوز ۱۰ منطقی است؟

در سال‌های گذشته، معمولا وقتی لپ‌تاپ جدید می‌خریدیم، صاحب ویندوز جدیدی هم می‌شدیم و از مزایای آخرین نسخه‌ی سیستم عامل مایکروسافت بهره می‌بردیم. مایکروسافت می‌خواهد با ویندوز ۱۰ این وضعیت را عوض کند. اگر در حال حاضر از کاربران ویندوز ۷ یا ۸ باشید، احتمالاً تا کنون با پیغام «رزور» یا reserve برای به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ مواجه شده‌اید. مایکروسافت با حرکت به سوی فلسفه‌ی «ویندوز به عنوان یک سرویس»، می‌خواهد نگذارد تعداد بسیار زیادی از کاربرانش، درگیر استفاده از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز بمانند. بنابراین کاربران ویندوز ۷ و ویندوز ۸ می‌توانند در نخستین سال عرضه‌ی ویندوز ۱۰، به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ به‌روزرسانی شوند.

البته باید توجه داشته باشید که پیغام «رزور» دریافت به‌روزرسانی ویندز ۱۰، تنها در صورتی به نمایش در می‌آید که ویندوز ۷ یا ۸ شما به‌روز باشد. به عبارت دیگر باید از ویندوز ۷ سرویس پک یک یا ویندوز ۸٫۱ استفاده کنید. اگر ویندوز شما به‌روز نیست، سعی کنید از قسمت Windows Update، ویندوزتان را به روزرسانی کنید.

برخی تبلت‌هایی که از ویندوز ۸ استفاده می‌کنند، حافظه‌ی داخلی کمی دارند و ممکن است برای دریافت فایل‌های به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ به اندازه‌ی کافی جا نداشته باشند. مایکروسافت گفته است راه حلی برای این مشکل ارائه خواهد داد. به احتمال زیاد این راه حل، امکان نصب ویندوز ۱۰ روی این تبلت‌ها به کمک یک فلش یواس‌بی خواهد بود.

فرایند به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰، کاملاً خودکار است و هیچ کدام از نرم‌افزارهای نصب‌شده را پاک نمی‌کند. بنابراین با خیال راحت می‌توانید به‌روزرسانی کنید. اگر از نسخه‌ی Professional ویندوز ۷ یا ۸ استفاده می‌کنید، در این صورت نسخه‌ی Pro ویندوز ۱۰ را دریافت خواهید کرد و در غیر این صورت به نسخه‌ی Home به‌روزرسانی خواهید شد.

۵

اگر کاربر ویندوز ۸ هستید، به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ کاملاً به نفع‌تان خواهد بود. زیرا اگرچه در به‌روزرسانی ویندوز ۸٫۱، بسیاری از کمبودها و نقص‌های نسخه‌ی ۸ رفع شد، اما همچنان کمبودهایی مانند منوی استارت نامناسب احساس می‌شد. منوی استارتی که (در ویندوز ۸٫۱) به صورت تمام‌صفحه باز می‌شود و امکان دسترسی آسان به نرم‌افزارهای نصب شده را نمی‌دهد.

در ویندوز ۱۰ مشکلاتی از این دست، رفع شده است. به ویژه این‌که برای متناسب شدن رابط کاربری ویندوز ۱۰ با تبلت و کامپیوترهای دسکتاپ، دو حالت برای آن در نظر گرفته شده است: Tablet mode و Desktop mode. برای تغییر دادن این حالت‌ها هم می‌توانید از قسمت نوتیفیکیشن‌ها، روی دکمه‌ی مربوط به این کار، کلیک یا تپ کنید. در حالت تبلت، منوی استارت به صورت تمام‌صفحه (و متناسب با تبلت‌ها) به نمایش در می‌آید، در حالی که در حالت دسکتاپ، نحوه‌ی نمایش منوی استارت بیشتر به صورت منوی استارت ویندوز ۷ است. البته امکانات ویندوز ۱۰ برای کاربران تبلت به همینجا ختم نمی‌شود. در طراحی رابط کاربری ویندوز ۱۰، بسیاری از کنترلرها برای صفحه‌های لمسی بهینه شده‌اند و امکانات و منوهایی که با دست کشیدن (سویپ کردن) در قسمت‌های کناری صفحه‌نمایش فعال می‌شدند، اکنون با ژست‌های حرکتی فعال می‌شوند.

دیگر این‌که هرچند اپ‌های یکپارچه با ویندوز ۸٫۱ سازگار خواهند بود، اما انتظار می‌رود توسعه‌دهندگان بیشتر روی ویندوز ۱۰ تمرکز داشته باشند. خود مایکروسافت هم نخستین پیش‌نمایش‌های یکپارچه‌ی آفیس، اکسل و پاورپوینت را تنها برای ویندوز ۱۰ معرفی کرده است.

 

تنها دلیل برای ادامه‌ی استفاده از ویندوز ۸، علاقه به استفاده از مدیا سنتر می‌تواند باشد. در ویندوز ۱۰ دیگر خبری از مدیا سنتر نیست. چرا که احتمالاً مهندسان مایکروسافت، در عصر اپلیکیشن‌های صوتی و تصویریِ تلویزیون‌های هوشمند و ایکس‌باکس وان، ضرورتی برای ادامه‌ی کار روی مدیا سنتر نیافته‌اند.

اما اگر در حال حاضر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، حق دارید که کمی نگران باشید. ویندوز ۷ مانند یک قهرمان، همچنان به خوبی کار می‌کند و اگر تا کنون نیازی ندیده‌اید که آن را عوض کنید، احتمالاً چندان اشتیاقی نخواهید داشت که سراغ سیستم عاملی کاملاً جدید بروید. سیستم عاملی که برای جهان اپلیکیشن‌های لمسی و موبایلی طراحی شده است.

اما باید توجه داشته باشیم که گرچه ویندوز ۱۰ می‌خواهد چیزی بیشتر از یک سیستم عامل معمولی کامپیوتر باشد، ولی مایکروسافت می‌داند که همچنان کامپیوترهای معمولی، مهم‌ترین پلتفرم‌های ویندوز ۱۰ خواهند بود. به همین دلیل است که در این سیستم عامل همچنان به نرم‌افزارهای قبلی دسترسی خواهید داشت. البته ممکن است کمی طول بکشد تا به چیزهایی مانند پنجره‌ی تنظیمات جدید و مرورگر اج عادت کنید، اما بعد از این مدت، احساس خواهید کرد که به امکانات تازه‌تر و مدرن‌تری دسترسی دارید.

به‌روزرسانی از ویندوز ۷، بسیاری از امکانات و ویژگی‌های خوبِ ویندوز ۸ را نیز در اختیارتان قرار خواهد داد. از میان این امکانات می‌توانیم به بوت سریع‌تر، تسک منیجر جدید و وان درایو –با ۱۵ گیگابایت فضای ابری- اشاره کنیم. بنابراین، روی هم رفته می‌توانیم بگوییم ویندوز ۱۰ در مقایسه با ویندز ۷، سیستم عامل بهتری خواهد بود.

 

مشخصات سخت‌افزاری مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۰

اگر نگران این هستید که آیا مشخصات سخت‌افزاری دستگاه شما برای اجرای ویندوز ۱۰ است یا نه، خبر خوش این است که طبق اعلام رسمی مایکروسافت، مشخصات مورد نیاز برای ویندوز ۱۰، دقیقاً همانند مشخصات لازم برای ویندوز ۷ و ویندوز ۸ است. بنابراین با نصب ویندوز ۱۰، مشکلی برای سرعت و عملکرد کامپیوترتان پیش نخواهد آمد. در مورد پایدار بودن و میزان خطا و اشکال در این نسخه از ویندوز، در دوره‌ی عرضه‌ی آزمایشی این سیستم عامل شاهد صفحه‌ی آبی و مشکلاتی مربوط به درایور سخت‌افزارها بوده‌ایم، اما گزارش همه‌ی این مشکلات در اختیار مایکروسافت قرار گرفته است و هر چه جلوتر آمده‌ایم، کیفیت ویندوز ۱۰ و رضایت آزمایش‌کنندگان بیشتر شده است. در واقع اگر اکنون از ویندوز ۷ یا ۸ استفاده می‌کنید و از آن راضی هستید، تقریباً دلیلی وجود ندارد که از نصب و استفاده از ویندوز ۱۰ پشیمان شوید.

 

یک نکته‌ی مهم دیگر

پشتیبانی از ویندوز ۷ کم‌کم متوقف خواهد شد. هرچند عرضه‌ی وصله‌های امنیتی برای این نسخه همچنان ادامه خواهد یافت، اما نرم‌افزارهای آن به‌روزرسانی نخواهند شد. بد نیست این نکته را هم بدانید که پشتیبانی رسمی از ویندوز ۷ قرار است در سال ۲۰۲۰ متوقف شود. در سوی دیگر ماجرا ویندوز ۱۰ و مدل به‌روزرسانی دائمی آن قرار گرفته است. این موضوع یعنی این‌که پشتیبانی از ویندوز ۱۰ هیچ وقت متوقف نمی‌شود و دیر یا زود شما هم به جمع کاربران آن اضافه می‌شوید. بنابراین الان که به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ رایگان است، بهتر است این به‌روزرسانی را انجام بدهید. چرا که هیچ بعید نیست مایکروسافت سیاست‌های خود در مورد قیمت‌گذاری و نحوه‌ی ارائه‌ی ویندوز ۱۰ را تا سال آینده عوض کند.

 

ویندوز ۱۰ در آینده

همان طور که اشاره کردیم، نصب ویندوز ۱۰ به معنای یک تغییر ساده نیست. نصب ویندوز ۱۰ به معنای این است که بعد از این به‌روزرسانی‌های ریز و درشت زیادی را دریافت خواهید کرد. به‌روزرسانی مهم بعدی برای پاییز آینده برنامه‌ریزی شده است و احتمالاً با این به‌رورزرسانی شاهد تغییرات مهمی هم در مرورگر اج خواهیم بود.

این موضوع برای ما کاربران ایرانی می‌تواند دردسرساز باشد. چرا که دریافت این به‌روزرسانی‌ها نیازمند پهنای باند نسبتاً بالا است و می‌تواند حجم زیادی از ترافیک ماهیانه‌ی ما را مصرف کند. تجربه‌ی ما در کار کردن با نسخه‌ی آزمایشی و دریافت به‌روزرسانی‌های نسبتاً سنگین (برای اینترنتی با پهنای باند یک مگابیت بر ثانیه) نشان می‌دهد که امکان بروز اشکال در هنگام دریافت بیلدهای جدید وجود دارد و ممکن است گاهی مجبور شوید چند بار برای دریافت بیلد جدید تلاش کنید. نکته‌ی دیگر این‌که در نسخه‌های آزمایشی امکان تعیین سقف سرعت دانلود برای دریافت فایل‌های به‌روزرسانی وجود ندارد و ممکن است هنگام دریافت این فایل‌ها، تا چندین ساعت تمام پهنای باند شما اشغال باشد. روی هم رفته امکان دریافت به‌روزرسانی‌های جدید برای کاربران ایرانی وجود دارد، اما سرعت پایین اینترنت می‌تواند این به‌روزرسانی را ناخوشایند کند. گرچه پس از نصب بیلد جدید، احتمالاً همه چیز را فراموش خواهید کرد!

نکته‌ی بعدی این است که مایکروسافت از هم‌اکنون خبر می‌دهد که برای به‌روزرسانی‌های بعدی ویندوز ۱۰ ایده‌های تازه‌ای در سر دارد. این یعنی ممکن است پس از چند به‌روزرسانی، شکل و شمایل ویندوز ۱۰ عوض شود و با سیستم‌عاملی کاملاً نو طرف شویم و ضمانتی وجود ندارد که آن سیستم عامل را هم بپسندیم.

اما همچنان دلایلی برای خوشبینی وجود دارد. مهم‌ترین دلیل این است که مایکروسافت همچنان به آزمایش نسخه‌های جدید و امکانات و ویژگی‌های تازه‌ ادامه خواهد داد. در واقع بعد از عرضه‌ی رسمی ویندوز ۱۰، داوطلبان همچنان می‌توانند به دریافت به‌روزرسانی‌های جدید (پیش از عرضه‌ی رسمی این به‌روزرسانی‌ها) ادامه بدهند و نظرات و پیشنهادهاشان را در مورد به‌روزرسانی‌های جدید به اطلاع طراحان و برنامه‌نویسان مایکروسافت برسانند. به این ترتیب امکان نقص و کمبود در به‌روزرسانی‌های جدید ویندوز ۱۰ به حداقل می‌رسد.

 

حرف آخر

روی هم رفته می‌توانیم بگوییم ویندوز ۱۰ یک تحوّل بزرگ و مثبت است. این سیستم عامل روی کامپیوترهای معمولی همان کارایی و آسودگی ویندوز ۷ را دارد و از طرف دیگر، با تبلت‌ها هم به خوبی کار می‌کند. آیا ویندوز ۱۰ یک سیستم عامل کامل و بدون‌نقص است؟ هیچ وقت جواب چنین پرسشی مثبت نخواهد بود. کورتانا مشکلات زیادی دارد و ممکن است از طراحی برخی قسمت‌های آن خوش‌تان نیاید. اما تمرکز کردن روی ایرادهای جزئی چندان منطقی نیست، وقتی ویندوز ۱۰ به دنبال اهداف بلند‌پروازانه‌تری است. نرم‌افزارهای یکپارچه که روی همه‌ی دستگاه‌های ویندوزی نصب می‌شوند و ویندوز به عنوان سرویس، چیزهایی نیستند که بتوانیم به سادگی نادیده بگیریم.

حتی اگر بلندپروازی‌های مایکروسافت، به طور کامل به ثمر ننشیند، می‌توان از ویندوز ۱۰ همچنان به عنوان مناسب‌ترین سیستم عامل برای لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی یاد کرد.

 

 

جریان

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه