2654بازدید 0دیدگاه‌ها

باورهای نادرست درباره کامپیوترهای خانگی – بخش دوم

نویسنده:‏درجولای 14, 2015
 

چند روز پیش در جریان بخش اول مطلبی را خواندیم که به باورهای نادرست در مورد کامپیوترهای خانگی مربوط می‌شد. امروز بخش دوم این مطلب را با هم می‌خوانیم.

۶. دیفرگ کردن Defragmentation می‌تواند سرعت کامپیوتر را بهتر کند

پیش از هر چیز دقت داشته باشید که ویندوز یک ابزار دیفرگ داخلی دارد و برای انجام این کار نیاز به نصب نرم‌افزار خاصی ندارید. برای استفاده از این ابزار ویندوز هم لازم نیست کار خاصی بکنید. خود ویندوز به صورت خودکار از این ابزار استفاده می‌کند و هر وقت لازم باشد، عمل دیفرگ کردن را انجام می‌دهد. فقط اگر یک بازی با حجم بسیار بالا روی کامپیوترتان نصب کنید، شاید –شاید- لازم باشد به صورت دستی عمل دیفرگ کردن را انجام بدهید. در واقع اصلاً لازم نیست به صورت منظم خودتان به صورت دستی هاردتان را دیفرگ کنید.

img_55790ca6dda33

 

۷. برای تماشای ویدئوهای آنلاین به کُدک‌های خاصی نیازمندیم.

زمانی در گذشته برای تماشای ویدئوها به صورت آنلاین، به کُدک‌هایی نیاز بود. معمولاً RealPlayer، QuickTime، DivX و مدیا پلیر ویندوز همگی مورد نیاز بودند. مدتی جاوا برای پخش ویدئو لازم شد و مدتی بعد سیلورلایت مایکروسافت از راه رسید. اما امروز اکثر ویدئوها یا از قابلیت HTML5 داخلی مرورگرها استفاده می‌کنند و یا این‌که ادوب فلش پلیر را به کار می‌گیرند. البته هنوز هم معدودی از سایت‌ها همچنان از سیلورلایت مایکروسافت بهره می‌برند.

در حال حاضر روی هم رفته برای دیدن ویدئوهای آنلاین لازم نیست چیزی نصب کنید. اگر وارد سایتی شدید و به شما پیغام داد که برای دیدن ویدئو باید کُدک نصب کنید، این کار را نکنید. چون در اکثر مواقع آن سایت می‌خواهد بدافزار روی کامپیوترتان نصب کند.

باورهای نادرست درباره کامپیوترهای خانگی – بخش دوم

 

۸. همیشه ویروس‌ها و بدافزارها دلیل خراب شدن کامپیوترتان هستند

کامپیوترتان خوب کار نمی‌کند؟ بعضی ممکن است تصور کنند دلیلش ویروسی شدن دستگاه باشد. اما این تصور همیشه هم درست نیست. کامپیوترهای جدید به قدری قدرتمندند که گاهی حتی وجود بدافزاری مانند یک کی‌لاگر نمی‌تواند روی کارایی و سرعت دستگاه تاثیر محسوسی بگذارد.

البته ممکن است بعضی بدافزارها هم کامپیوترتان را آلوده کنند که کارشان استفاده از منابع کامپیوتر برای استخراج بیت‌کوین یا انجام حمله‌ها‌ی DDoS باشد. اما بسیاری از ویروس‌ها کامپیوتر شما را کُند نمی‌کنند. اگر کامپیوتر شما کُند است، به احتمال زیاد به خاطر این است که برنامه‌های زیادی در حال اجرا هستند یا در مرورگرتان صفحه‌های زیادی باز کرده‌اید و یا این‌که افزونه‌های متعددی روی مرورگرتان نصب شده است. شاید هم دلیل این کُندی یک اشکال سخت‌افزاری باشد.

به هر حال باید همیشه دقت داشته باشید که ویروسی شدن، تنها دلیل کُند شدن کامپیوتر رومیزی شما نیست.

باورهای نادرست درباره کامپیوترهای خانگی – بخش دوم

 

۹. آنتی‌ویروس می‌تواند همیشه از کامپیوترتان محافظت کند

باید توجه داشته باشید که آنتی‌ویروس‌ها کامل و بدون نقص نیستند و هیچ چیز نمی‌تواند همیشه و صد در صد درست کار کند. اما بسیاری از کاربران تصور می‌کنند با نصب کردن آنتی‌ویروس در برابر همه‌ی خطرها نفوذناپریر می‌شوند. چنین اطمینانی هم می‌تواند خطرناک باشد. آنتی‌ویروس‌ها ابزارهای دفاعی قدرتمندی هستند، اما هیچ گاه نباید به چیزی کاملا اعتماد کرد.

حتی خود سازندگان آنتی‌ویروس هم اذعان دارند که نرم‌افزارشان در برابر همه‌ی حمله‌ها ایمن نیست. در نوشته‌های آینده تلاش خواهیم کرد درباره‌ی حفظ امنیت کامپیوترهای خانگی بیشتر بنویسیم.

img_55790f250029f

Howtogeek

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه