1295بازدید 0دیدگاه‌ها

افسانه مگاپیکسل: چرا تعداد پیکسل‌ها مهم‌ترین عامل کیفیت عکس نیست؟ – بخش دوم

نویسنده:‏درخرداد ۱۷, ۱۳۹۴
 

دیروز بخش اول مطلبی را خواندیم درباره‌ی این‌که رزولوشن بالا به معنای مهم‌ترین عامل کیفیت عکس گوشی‌های هوشمند نیست. امروز در جریان بخش دوم این مطلب قرار می‌گیریم.

 

سفسطه رزولوشن

تا اینجا فهمیدیم حتی یک دوربین قدرتمند با کیفیت فوق‌العاده، در کاربردهای روزانه‌ی کاربران نقش زیادی ندارد. اما همه‌ی دوربین‌های کیفیت‌بالا نیز یکسان ساخته نمی‌شوند و اینجا باز مساله‌ی مگاپیکسل پیش می‌آید: تعداد پیکسل‌ها لزوماً ارتباطی با کیفیت عکس ندارد.

بیایید گوشی اچ‌تی‌سی وان ام ۹ و دوربین ۲۰ مگاپیکسلی آن را در نظر بگیریم. اگر بخواهیم به عدد مگاپیکسل این دوربین توجه کنیم، باید بگوییم تنها چند گوشی دیگر می‌توانند بهتر از این گوشی عکس بگیرند و جزئیات را بهتر به نمایش بگذارند. این برداشت اشتباه است. در واقع، گوشی وان ام ۹ به نسبت رزولوشنی که دارد، جزئیات را به خوبی ثبت نمی‌کند. اینجا می‌توانید عکس این گوشی را با عکس دوربین هشت مگاپیکسلی آیفون ۶ مقایسه کنید. دقت کنید که اینجا دو گوشی در شرایطی یکسان عکسی از یک منظره ثبت کرده‌اند که بخشی از آن بزرگ‌نمایی شده است:

Detail-comparison-crop

با توجه به مشخصات فنی دو گوشی، تفاوت در جزئیات عکس باید قابل توجه باشد: مگاپیکسل پرچم‌دار اپل کمتر از نصف عدد مگاپیکسل One M9 است. اما در واقعیت، عکس وان ام ۹ در ثبت جزئیات، مغلوب دوربین آیفون ۶ شده است.

روی هم رفته، شمارش پیکسل‌ها، روش ضعیفی برای تخمین کیفیت عکس یک گوشی هوشمند است. اگر دنبال راه ساده‌ای برای تخمین زدن کیفیت عکس یک گوشی هوشمند هستید، به اندازه‌ی سنسور (حسگر) آن دقت کنید، هرچند در برخی موارد اندازه‌ی سنسور هم می‌تواند گمراه‌کننده باشد. در واقع سنسورهای بزرگ‌تر می‌توانند میزبانِ پیکسل‌های بزرگ‌تری باشند، پیکسل‌هایی که می‌توانند نور بیشتری جذب کنند، و در شرایط برابر، عکس‌های بهتری بگیرند.

 

جنبه مثبت

رزولوشن بالای عکس، جنبه‌های مثبت خودش را هم دارد. در واقع وقتی عکسی با رزولوشن ۲۰ مگاپیکسل می‌گیرید، عکس بسیار بزرگی دارید که می‌توانید به راحتی قسمت‌های مختلف آن را بزرگ‌نمایی کنید، بدون آن‌که تغییر محسوسی در جزئیات یا کیفیت آن پدید بیاید. بعضی تولیدکنندگان با استفاده از این امکان، دوربین گوشی را طوری طراحی می‌کنند که بتواند بدون کاسته شدن از کیفیت عکس، مقدار زیادی زوم کند.

 

جمع‌بندی

بسیاری از ما چنین تصور می‌کنیم که پیکسل‌های بیشتر به معنای کیفیت بهتر عکس است. اما این تنها فاکتور تعیین‌کننده‌ی کیفیت عکس نیست. حتی در بسیاری از موارد افزایش تعداد پیکسل‌ها، به معنای از دست رفتن کیفیت عکس است. مگاپیکسل بالا البته بی‌فایده هم نیست، و به شما اجازه می‌دهد بیشتر از عکس‌های کوچک‌تر روی جزئیات آن زوم کنید.

 

Phone Arena

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه