1135بازدید 1دیدگاه

افسانه مگاپیکسل: چرا تعداد پیکسل‌ها مهم‌ترین عامل کیفیت عکس نیست؟ – بخش اول

نویسنده:‏درخرداد ۱۶, ۱۳۹۴
 

اگر تنها یک باور افسانه‌ای در دنیای تکنولوژی وجود داشته باشد که هیچ وقت از حرف زدن درباره‌اش خسته نشویم، آن باور نادرستِ افسانه‌ای این است: «هرچه بیش‌تر، بهتر»! به ویژه اگر بخواهیم درباره‌ی مگاپیکسل و قدرت دوربین گوشی‌های هوشمند حرف بزنیم. یک دوربین ۲۱ مگاپیکسلی؟ واو! «حتماً کیفیت آن باید معرکه باشد‍!» اما اصلاً این طور نیست. بیایید بیشتر در جریان قرار بگیریم.

در حالی که عدد مگاپیکسل گوشی هوشمند یکی از مانورهای تبلیغاتی تولیدکنندگان است، ولی قرار نیست یک دوربین ۸ مگاپیکسلی کیفیت پایین‌تری نسبت به یک دوربین ۲۱ مگاپیکسلی داشته باشد. در واقع، اغلب اوقات رزولوشن عکسی که گوشی شما ثبت می‌کند، در بهترین حالت ارتباطی با کیفیت عکس ندارد، و در بدترین حالت یک دروغ محض است. دلیل این موضوع کمی پیچیده است و به مولفه‌های زیادی بستگی دارد. در ادامه تلاش می‌کنیم این موضوع را بیشتر بشکافیم.

 

توهم رزولوشن

فرض کنیم مانند بسیاری از کاربران، شما هم هیچ اطلاعات دقیقی درباره‌ی سنسورها یا حسگرهای دوربین، لنز و نحوه‌ی پردازش تصویر ندارید و یکی از پرچم‌داران سال ۲۰۱۵ با دوربین قوی، مانند گلکسی اس ۶، را خریده‌اید. در حال حاضر پرچم‌دار سامسونگ یکی از بهترین دوربین‌ها را در میان گوشی‌های هوشمند موجود در بازار دارد، اما رزولوشن ۱۶ مگاپیکسلی دوربین آن قدرها که فکر می‌کنید در کیفیت نهایی عکس‌های آن نقش ندارد. در واقع، این عدد ۱۶ مگاپیکسل برای بسیاری از ما نوعی توهم ایجاد می‌کند. البته سامسونگ ما را فریب نداده: ما واقعا یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی داریم، اما نکته این‌جاست که احتمالا هرگز نتوانیم حداکثر کیفیت این دوربین را تجربه کنیم.

چرا این‌گونه است؟ پاسخ ساده است: بسیاری از کاربران عکس‌هایی می‌گیرند که بتوانند آنها را در شبکه‌های اجتماعی، فیسبوک و اینستاگرام و پینترست و توییتر و غیره، با دوستان‌شان به اشتراک بگذارند. این شبکه‌های اجتماعی، بازدیدهای زیادی دارند و از شلوغ‌ترین و پرترافیک‌ترین سایت‌های جهان هستند. این موضوع به معنای این است که سایتی مثل فیسبوک مجبور است کیفیت و حجم عکس‌های شما را پایین بیاورد و بعد آپلود کند و بعد برای دیگران به نمایش بگذارد، در غیر این صورت هزینه‌ی سرورها بیشتر خواهد شد و پولش را باید زاکربرگ و شرکتش بپردازند. حتی اگر از این موضوع هم بگذریم، باید به فکر دوستان شما هم باشیم که ممکن است اینترنتی کم‌سرعت و محدود داشته باشند و بهتر است عکس‌هایی با حجم‌های پایین ببینند تا هنگام فیسبوک‌بازی خواب‌شان نبرد و اینترنت‌شان تا سر ماه دوام بیاورد. تصویر زیر نمونه‌ای از تغییری است که فیسبوک در عکس‌های ما ایجاد می‌کند:

 

عکس آپلود فیسبوک

بخشی از یک عکس (سمت چپ) و مقایسه‌ی آن بعد از بارگذاری در فیسبوک (سمت راست)

عکس اصلی، عکسی با ابعاد ۵۳۱۲ در ۲۹۸۸ پیکسل و حجم آن ۵٫۸۴ مگابایت است. همین عکس وقتی در فیسبوک آپلود شده، ابعادش ۲۰۴۸ در ۱۱۵۲ (دو مگاپیکسل) و حجم آن ۳۱۳ کیلوبایت (۱۷ برابر کمتر) شده است.

رفتار اینستاگرام با عکس شما حتی از این هم خشن‌تر است: اول از همه قاب مستطیلی عکس‌تان را تبدیل به قاب مربعی می‌کند و سپس به سرعت رزولوشن آن را به ۶۴۰ در ۶۴۰ پیکسل (یا چهار دهم مگاپیکسل) می‌کاهد. به این ترتیب عکس ۵٫۸۴ مگابایتی شما به یک عکس ۱۱۵ کیلوبایتی تبدیل می‌شود، تازه این در حالتی است که گزینه‌ی High Resolution فعال باشد!

 

بخشی از یک عکس (سمت چپ) و مقایسه‌ی آن بعد از بارگذاری در فیسبوک (سمت راست)

بخشی از یک عکس (سمت چپ) و مقایسه‌ی آن بعد از بارگذاری در اینستاگرام (سمت راست)

از سوی دیگر در یک صفحه نمایش ۲۳ اینچی، وقتی پیش‌نمایش عکس‌های فیسبوک را نگاه می‌کنیم، در واقع با عکس‌هایی با ابعاد ۱۴۷۷ در ۸۳۱ پیکسل (حدود ۱٫۳ مگاپیکسل) سر و کار داریم. اوضاع اینستاگرام از این هم بدتر است: پیش‌نمایشی بنداگشتی از عکس‌های ما در یک مربع ۶۱۲ در ۶۱۲ پیکسلی نمایش می‌دهد. در چنین ابعادی مهم نیست عکس اصلی ۱۰، ۱۶ یا ۱۰۰ مگاپیکسل رزولوشن داشته باشد. اما نکته این‌جاست که آنچه که در این شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، اصلا بدتر از عکس اصلی به نظر نمی‌رسد، مگر این‌که بخواهید عکس‌ها را روی یک مونیتور بزرگ با رزولوشن بالا مقایسه کنید.

باور نمی‌کنید؟ عکس‌های زیر را با هم مقایسه کنید. سعی کنید بفهمید فرق آن‌ها با یکدیگر چیست. اگر دل‌تان خواست، سرتان را هم نزدیک‌تر ببرید تا هرچه از نزدیک‌تر بتوانید دو تصویر را با هم مقایسه کنید. خب، احتمالا متوجه هیچ تفاوتی نخواهید شد. این همان اتفاقی است که در شبکه‌های اجتماعی می‌افتد: تغییر کیفیت عکس در نمایشگرها و ابعاد کوچک، اصلا به چشم نمی‌آید.

FB-1 ۲۰۱۵۰۶۰۲-۱۹۱۰۴۷

می‌توانید ساختمانی را که در مقایسه‌های اول و دوم دیدیم، در عکس اصلی (دو عکس بالا) تشخیص بدهید؟ برای تشخیص تفاوت کیفیت عکس‌ها باید تا این حد زوم کنید. ولی می‌توانیم بگوییم در اکثر موارد قرار نیست تا این حد عکس‌ها را بزرگ‌نمایی کنیم.

تا این‌جای کار دیدیم که مگاپیکسل بالاتر برای اکثریت کاربران اهمیت زیادی ندارد، چون:

  1. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های هم‌رسانی عکس، اندازه‌ی عکس‌های ما را کوچک و حجم آن‌ها را کم می‌کنند.
  2. تنها در صورتی افت کیفیت عکس‌ها مشخص می‌شود که بخواهیم از یک نمایشگر بسیار بزرگ و با رزولوشن بالا استفاده کنیم.
  3. بهتر است عکس‌هایی با حجم بسیار بالا روی گوشی و حافظه‌های ذخیره‌سازی‌مان نگه نداریم، تا حجم حافظه‌های ذخیره‌سازی‌مان فوراً تمام نشود!

 

 

Phone Arena

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه