1767بازدید 0دیدگاه‌ها

چگونه به NSA اجازه ندهیم از طریق گوگل پلی جاسوسی‌مان را بکند؟

نویسنده:‏درخرداد ۱۰, ۱۳۹۴
 

وقتی از یک اپ استور استفاده می‌کنیم، حریم خصوصی ما تا چه حد امن است؟ طبیعت گوشی‌های هوشمند مدرن این‌گونه است که اپ استورها، دسته‌ای از اپ‌های موبایلی هستند که همه‌ی دارندگان گوشی‌های هوشمند از حداقل یکی از آن‌ها استفاده می‌کنند. به این ترتیب این گروه کوچک از اپلیکیشن‌ها برای کمپانی‌های بزرگ و همین‌طور مجرمان و هکرها جذابیت زیادی دارند.

 

NSA و فروشگاه اپ گوگل (گوگل پلی)

اما اگر خود کمپانی هکر باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ به تازگی خبرهایی منتشر شده است که نشان می‌دهد NSA یا سازمان امنیت ملی آمریکا، قصد داشته از اپ استور گوگل برای اهداف زشت خود استفاده کند.

هفته‌ی گذشته رسانه‌ی CBC News کانادا یک سند محرمانه را منتشر کرد که نشان می‌دهد سازمان امنیت ملی آمریکا، NSA، و همکاران بین‌المللی‌اش، ظاهراً روی شیوه‌هایی برای بهره‌برداری از فناوری‌های موبایل برای جاسوسی کار می‌کرده‌اند. این پروژه IRRITANT HORN نام داشته و قرار بر این بوده که با استفاده از اپ استور، در موبایل هدف نرم‌افزار جاسوسی نصب کند.

گوشی‌های هوشمند هنگام به‌روزرسانی اپ‌ها از سرورهای خاصی استفاده می‌کنند. NSA و همکارانش می‌خواسته‌اند با هدف قرار دادن این سرورها به موبایل‌ها حمله کنند. از طریق این سرورها مقدار عظیمی از اطلاعات در موبایل‌های سراسر جهان جابه‌جا می‌شود.

 

امنیت در برابر حریم خصوصی

اخبار مربوط به این موضوع باعث داغ شدنِ دوباره‌ی این بحث شده است که امنیت ملی مهم‌تر است یا حریم خصوصی کاربران و مردم عادی؟

طرف‌داران NSA می‌گویند وظیفه‌ی این سازمان این است که از میلیون‌ها نفر در جهان در برابر افراطی‌ها و تروریست‌ها محافظت کند. اما منتقدان این سازمان معتقدند NSA بیش از حد پیش رفته و به حقوق اولیه‌ی انسان در مورد حریم خصوصی تجاوز کرده است. اما کدام یک از این استدلال‌ها درست است؟ این بحث‌ها هنوز به نتیجه‌ای مشخص نرسیده است.

 

اپ دانلود کنید، جوری که NSA نفهمد

بسیاری از کاربران موبایل در دنیای امروز، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. تخمین زده می‌شود که هم‌اکنون ۱٫۷۵ میلیارد نفر در سرتاسر جهان از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. اما متاسفانه گوشی‌های هوشمند بدون اپ معنایی ندارند و اگر شما از کسانی هستید که به حریم خصوصی‌شان اهمیت می‌دهند و اخبار جدید جاسوسی‌های NSA به گوش‌تان خورده، حتما می‌خواهید بدانید در برابر این جاسوسی‌ها چه کار می‌شود کرد.

خوشبختانه روش‌هایی هست که به NSA (و جاسوسان دیگر) اجازه ندهید به سادگی اطلاعات شما را ببینند. یکی از راه‌ها دانلود غیر مستقیم اپ‌هاست و راه دیگر این است که به جای گوگل پلی، از یک اپ استور دیگر استفاده کنید.

پیش از این در جریان دو مطلب درباره‌ی نحوه‌ی دانلود اپ‌های گوگل پلی روی کامپیوتر منتشر کرده‌ایم.

روش اول: آموزش گام به گام و تصویری دانلود نرم‌افزارهای اندروید از گوگل پلی

روش دوم: معرفی یک سایت ایرانی برای دانلود از گوگل پلی

می‌توانید با استفاده از یکی از این روش‌ها اپ مورد نظرتان را از گوگل پلی دانلود کنید و بعد آن را به موبایل‌تان منتقل و نصب کنید.

به جای گوگل پلی هم می‌توانید از اپ استورهای دیگر استفاده کنید.

 

makeuseof

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه