1204بازدید 1دیدگاه

از اندروید M چه چیزهایی می‌دانیم؟

نویسنده:‏درخرداد ۳, ۱۳۹۴
 

تا کمتر از یک هفته‌ی دیگر مرکز مُسکُن در سان فرانسیسکو میزبان کنفرانس سالانه‌ی توسعه‌دهندگان I/O گوگل خواهد بود. گیگ‌ها از سرتاسر جهان دور هم جمع می‌شوند تا مهارت‌های کدنویسی خودشان را بهبود ببخشند و آخرین تکنولوژی‌های گوگل را از نزدیک ببینند. در این کنفرانس، گوگل احتمالا پیش‌نمایشی از ویرایش بعدی سیستم عامل اندروید را به نمایش خواهد گذاشت. آخرین تغییرات اندروید وِر، اندروید تی‌وی و اندروید اتو نیز از بخش‌های دیگر این کنفرانس خواهد بود.

خب، ویرایش بعدی اندروید چه چیزهایی خواهد داشت؟ اندروید وِر چطور؟ و در مجموع از کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل در سال جاری چه انتظاری باید داشته باشیم؟ بیایید بیش‌تر در جریان قرار بگیریم.

اندروید M – طعمی تازه

گوگل به طور سنّتی، عنوان نسخه‌های مختلف اندروید را از میان اسم‌های شیرینی و شکلات انتخاب می‌کند و آخرین نسخه‌ی اندروید، همان طور که همه می‌دانیم، Lollipop یا آب‌نبات‌چوبی نام دارد. از آنجایی که گوگل عنوان‌های اندروید را بر اساس حروف الفبا انتخاب می‌کند، می‌توانیم بگوییم نسخه‌ی بعدی اندروید، اندروید M خواهد بود. عنوان نهایی هم می‌تواند یکی از این‌ها باشد: Muffin، Marshmallow، Milky Way یا M&M. در مورد عدد نسخه‌ی اندروید بعدی هم باید بگوییم در حال حاضر آخرین نسخه‌ی اندروید، اندروید ۵٫۲ است و اندروید بعدی اندروید ۶٫۰ خواهد بود.

اندروید ام

 

طراحی متریال باقی می‌ماند

از لحاظ طراحی ظاهری، قرار است اندروید ام پیشرفتی حسابی نسبت به اندروید آب‌نبات‌چوبی داشته باشد، گرچه این تغییر و تحوّل، انقلابی نخواهد بود. به عبارت دیگر تمرکز این ویرایش جدید، روی تقویت ویژگی‌ها و امکانات موجود خواهد بود و قرار نیست شاهد اضافه شدن ده‌ها ویژگی و امکان جدید باشیم. شکل و ظاهر کلی، یا همان رابط کاربری اندروید نیز تغییری نخواهد کرد. طراحی متریال اندروید ۵٫۰ نیز دست‌نخورده خواهد ماند، هرچند ممکن است تغییرات کوچکی در گوشه و کنار این طراحی انجام شود.

روش‌های جدیدی برای تعامل

تصور کنید که بتوانید با حرف زدن هم با اپ‌های اندروید ارتباط برقرار کنید. اگر شایعه‌ها درست باشد، این یکی از ویژگی‌های اندروید ام خواهد بود. به عبارت دیگر توسعه‌دهندگان می‌توانند امکان صحبت کردن با اپ را هم در برنامه‌های خودشان بگنجانند. توجه داشته باشید که هنوز جزئیات زیادی در مورد این موضوع در دسترس نیست و شاید این ویژگی فعلاً یک ویژگی پیشرفته و محدود به چند اپ خاص باشد.

یکی دیگر از امکانات تازه‌ای که شایعه‌های پیرامون آن زیاد است، امکان Nearby است. قرار است این ویژگی به کاربران اندروید اجازه بدهد که با کاربران دیگر اندروید که از نظر جغرافیایی نزدیک هستند ارتباط برقرار کنند. شاید این امکان جدید، پاسخ گوگل به امکان Airdrop در iOS اپل باشد.

 

امنیت و حریم خصوصی

گفته می‌شود اندروید ام پشتیبانی از حس‌گر اثر انگشت را بهبود خواهد داد که با توجه به محبوبیت روزافزون این حس‌گرها، منطقی به نظر می‌رسد. این موضوع به توسعه‌دهندگان امکان خواهد داد در اپ‌های خودشان راحت‌تر از همیشه از امکانات حس‌گر اثر انگشت استفاده کنند و نگران مدل و سخت‌افزار دستگاه میزبان نباشند. همچنین استفاده از حس‌گر اثر انگشت می‌توان راه حل خوبی برای استفاده‌ی چندکاربره در اندروید باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های امنیتی اندروید ام، توانانی کاربر برای ویرایش دسترسی‌های یک اپ خاص خواهد بود. به عبارت دیگر مثلاً اگر بخواهید دسترسی یک اپ به عکس‌ها یا اطلاعات گوگل‌تان را ببندید، می‌توانید به راحتی این کار را انجام بدهید.

 

 

Phone Arena

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه