1433بازدید 0دیدگاه‌ها

نسخه بتای فایرفاکس برای آیفون و آیپد عرضه شد

نویسنده:‏درخرداد ۱, ۱۳۹۴
 

  فایرفاکس برای iOS وارد مرحله‌ی بتا شده است و این خبر به این معنا است که که به زودی نسخه‌ی نهایی این مرورگر محبوب برای آیفون و آیپد از راه خواهد رسید. بیایید بیشتر در جریان این خبر قرار بگیریم.

توسعه‌دهندگان فایرفاکس به تازگی اعلام کرده‌اند که به کسانی نیاز دارند که مرورگرشان برای iOS را به صورت آزمایشی استفاده کنند. به نظر می‌رسد در حال حاضر تعداد آزمایش‌کنندگان به عدد مورد نظر رسیده است و فایرفاکس فعلاً درخواست جدیدی را قبول نمی‌کند.

سال‌ها بود که فایرفاکس از iOS دوری می‌کرد، چون اپل به مرورگرهای iOS طرف سوم اجازه نمی‌داد از موتور رندر خودشان استفاده کنند و آن‌ها را مجبور می‌کرد از WebKit و موتور Nitro JavaScript استفاده کنند. در دسامبر گذشته، مدیران اجرایی فایرفاکس اعلام کردند که فایرفاکس می‌خواهد نسخه‌ای از مرورگر خود را برای آیفون و آیپد ارائه کند و به نظر می‌رسد بلندپروازی‌های این شرکت سرانجام به نتیجه رسیده باشد.

نسخه‌ی بتای فایرفاکس برای iOS تنها با iOS 8 و نسخه‌های بالاتر کار می‌کند. گرچه فایرفاکس از موتور رندر خودش استفاده نخواهد کرد، اما به نظر می‌رسد این موضوع جلوی این شرکت را برای آوردن تجربه و احساس مرورگر محبوب خود به آیفون و آیپد را نگرفته است.

مرورگر فایرفاکس که زمانی روی کامپیوتر محبوب‌ترین مرورگرها بود، در سال‌های گذشته رفته‌رفته بازارش را به گوگل کروم واگذار کرده است. بنا به گزارش StatCounter سهم بازار فایرفاکس از کامپیوترهای خانگی در حال حاضر ۱۸ درصد است. گوگل کروم که ۵۳ درصد از سهم بازار مرورگرهای خانگی را در اختیار دارد، تقریباً سه برابر فایرفاکس محبوبیت دارد. در مورد مرورگرهای موبایلی این اوضاع بدتر هم هست: فایرفاکس تنها یک درصد از مرورگرهای موبایل را در اختیار دارد.

 

TechCrunch

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه