2052بازدید 3دیدگاه‌ها

آیا VSCO Cam جای اینستاگرام را خواهد گرفت؟

نویسنده:‏درآوریل 28, 2015
 

زمانی اینستاگرام جایی بود که عکاسان آماتور بهترین عکس‌هایی را که با دوربین گوشی‌شان می‌گرفتند در آن همخوان می‌کردند. فیلترهای این اپ با دقت خاصی طراحی شده بود و با استفاده از آنها هرچیزی زیبا بنظر می‌رسید. سال‌ها گذشته است و حالا همه‌ی دوستان و حتی والدینتان از اینستاگرام استفاده می‌کنند و این یعنی خیلی از عکس‌ها سرسری، تار، اغراق آمیز و اشباع از رنگ  است و دیگر به سختی می‌شود کاربرانی با عکس‌های زیبا و خلاقانه پیدا کرد. استفاده‌ی مکرر کاربران از فیلترهایی مثل سوترا یا کلوین باعث شده رنگ‌های آنها که زمانی تازه و جذاب بود حالا تکراری بنظر برسد و ویدئوها با آنکه مفید هستند عکاسی را که اولین هدف طراحان این اپ بوده به حاشیه برده‌اند. با این وجود هنوز گوشه‌ای از اینستاگرام مثل مکان امنی برای عکس‌های فوق‌العاده ایست که همه با موبایل گرفته شده‌اند. بیش از ۴ میلیون عکسی که همگی با هشتگ  vscocam# متمایز شده‌اند.

vsco_cam_instagram

VSCO Cam خیلی زود به نخستین اپ عکاسی موبایل برای آیفون (و پس از آن اندروید) تبدیل شد. این اپ که نسخه‌ی جدید آن ماه ژوئن سال گذشته میلادی بیرون آمد فیلترهای بسیار جذاب (که به آنها پریست می‌گویند)، ابزارهای ویرایش حرفه‌ای و در عین حال قابل دسترس و پروفایل‌های کاربری به نام گرید به کاربران ارائه می‌دهد. این اپ در هفته‌ی اول بیش از یک میلیون بار دانلود شد و همچنان در لیست ۱۵ اپ برتر عکاسی و ویدئو در اپ استور است.

VSCO یک کمپانی محصولات تصویری است و پیش از این برای Adobe Lightroom  و Apple Aperture  فیلترهایی طراحی می‌کرده که به عکس‌ها ویژگی‌های انواع مختلف فیلم را می‌دهند. با VSCO Cam این کمپانی فیلترها و ابزارهای ویرایش خاص خود را برای گوشی‌های موبایل به بازار عرضه کرد. درحالی که هدف اینستاگرام زیباتر نشان دادن عکس‌های موبایل است، VSCO بر آن است تا عکس‌ها واقعی باشند زیرا برخی معتقدند حالا که دوربین‌های موبایل قدرت و کیفیت بسیار بهتری دارند این گام بعدی در عکاسی با گوشی خواهد بود. ین همان هدفی است که در طراحی فیلترهای جدید اینستاگرام هم دیده می‌شود. دیگر لازم نیست کیفیت پایین عکس و نورپردازی ضعیف را با فیلترهای اشباع شده از رنگ جبران کنیم.

vsco_film

گریگ لوتز یکی از پایه گذاران VSCO می‌گوید: “ما با این مفهوم که یک عکس خوب بافت و رنگ‌های متنوع دارد، مخالفیم. ترکیب‌بندی، نورپردازی و موضوع عکس نسبت به ده لایه فیلتر رنگی که نور به زحمت می‌تواند از خلال آن عبور کند، در عکاسی بسیار مهم‌تر است.” واضح است که اپ‌های پرطرفداری مثل Afterlight می‌توانند افکت‌های زیبایی در عکس به وجود آورند، اما VSCO به دنبال اصالت و خلاقیت بیشتر است. در حقیقت فیلترهای VSCO با دقت زیاد طراحی شده‌اند تا طیف نور و رنگپردازی خاص فیلم را در عکس‌ها به وجود بیاورند، یعنی همان کاری که عکاسان حرفه‌ای انجام می‌دهند. وقتی از این فیلترها استفاده می‌کنید به سادگی می‌فهمید که وقت زیادی برای منطبق کردن دقیق آنها صرف شده است تا پویایی و جنب و جوش عکس طی فرآیند ویرایش از بین نرود. بر خلاف VSCO در اینستاگرام اندازه‌ی عکس‌ها کوچک می‌شود و رنگ‌ها اشباع و اغراق آمیز، زیرا به این ترتیب نیوز فید به سرعت بارگزاری می‌شود و عکس‌ها پر زرق و برق هستند و به سادگی توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند. اما متاسفانه جزئیات خاص هر عکس در این فرآیند از بین می‌رود.

vsco_grid (1)

وقتی کار ویرایش تمام شد می‌توانید عکس‌تان را در هر یک از شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و توییتر  یا در پروفایل شخصیتان در VSCO Cam همخوان کنید. از جهاتی VSCO Cam بسیار شبیه اینستاگرامی مدرن‌تر و به‌روزتر است اما پایه‌گذاران این اپ اصرار دارند چنین نیست. جوئل فلوری می‌گوید: “ما علاقه‌ای به خلق یک شبکه‌ی اجتماعی تازه نداریم. ما فقط می‌خواستیم جایگاهی برای خلاقیت و بیان هنری در قالب تصویرها در اختیار کاربران بگذاریم  بدون آنکه لایک و کامنتی در کار باشد.” با این حال، تعداد سرسام‌آور عکس‌هایی که با هشتگ vscocam# هر روز در اینستاگرام همخوان می شود گویای آن است که کاربران مشتاق دریافت بازتاب‌های کارشان هستند. آنها از اینستاگرام برای برقراری ارتباط با دیگران و همخوان کردن عکس‌هایشان استفاده می‌کنند زیرا این شبکه‌ی اجتماعی ابزاری قدرتمند برای ارتباط گیری است در حالیکه VSCO Cam بر روی ابزارها و امکانات بهتر برای عکاسی متمرکز شده است.

VSCO مصمم است استانداردهای بالاتری را برای ابزارهای عکاسی با موبایل به کاربران معرفی کند اما پروفایل‌های کاربری می‌توانند باعث شوند VSCO Cam به چیزی کاملا متفاوت تبدیل شود. در حال حاضر کمپانی در حال انجام بررسی‌هایی برای اضافه کردن یک نیوز فید ساده است و این یعنی احتمال دارد در آینده‌ی نزدیک به جای یک اپ کارآمد برای ویرایش عکس یک شبکه‌‌ی اجتماعی بروز و جالب داشته باشیم. حالا که اینستاگرام جذابیت اولیه‌اش را از دست داده و فیس بوکی دیگر شده که تمرکز آن بیشتر بر ارتباطات است تا هنر عکاسی VSCO Cam  می‌تواند جایی باشد که دوستداران عکاسی با موبایل در آن دور هم جمع شوند و کارهایشان را همخوان کنند. در مطلب بعد به چگونگی کار با این اپ پرطرفدار می‌پردازیم.

این نوشته‌ها را هم بخوانید:

Fade و Color ابزارهای تازه اینستاگرام برای ویرایش عکس

Layout: اپلیکیشن جدید اینستاگرام برای عکی‌های کلاژ

THEVERGE

 

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه