13538بازدید 1دیدگاه

آموزش کار با آیفون و اپلیکیشن‌های اختصاصی اپل

نویسنده:‏درآوریل 3, 2015
 

در این مطلب قصد داریم بیش‌تر در جریان آموزش کار با آیفون قرار بگیریم و با کاربردهای اپلیکیشن‌های آیفون بیشتر آشنا شویم. این اپلیکیشن‌ها ممکن است اپلیکیشن‌های اختصاصی اپل باشد یا اینکه اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط دیگر سازنده‌ها باشد. در ادامه با ما باشید.

ارسال یک پیام

آموزش کار با آیفون

iOS سه روش برای ارسال پیام (بدون در نظر گرفتن ایمیل) در اختیار شما قرار می­‌دهد. iMessage، SMS، MMS و IM یا پیام فوری.

برای استفاده از iMessage به اپلیکیشن ارسال پیام کمپانی اپل نیاز دارید و توسط آن و یا اپلیکیشن­‌های دیگر می­‌توانید پیامک نیز دریافت و ارسال کنید. برای IM  نیز به یک اپلیکیشن ساخت کمپانی­‌های دیگر نیازمندید.

اپلیکیشن iMessage

در آیفون و آیپد از اپلیکیشن مربوط به پیام­‌ها می­‌توانید برای ارسال و دریافت متن، تصویر و ویدئو بین دیگر وسائل مجهز به iOS استفاده کنید. این اپلیکیشن به صورت پیش فرض با شناسایی یک کاربر دیگر که از iOS 5 یا نسخ جدیدتر برخوردار است از iMessage برای ارسال پیام استفاده می­‌کند. پیام­های iMessage، تنها به امکانات و یا محدودیت­‌های سرویس پیامک­‌های متنی مخاطبان شما بسنده نکرده و امکانات دیگری هم ارائه می­‌کند. می­‌تواند بین iDevice های دیگر سینک شود، همچنین پیغام حاکی از رسیدن پیامک به مقصد را به شما نشان می‌­دهد.

علاوه بر آن شما می­‌توانید یک گام فراتر رفته و پیغامی که بیانگر خوانده شدن پیغام است را ارسال یا دریافت کنید. به قسمت Message در شاخه Settings  رفته و Send Read Receipts را فعال کنید که به دوستان شما که از iMessage استفاده می‌­کنند نشان می‌­دهد که شما پیغام آنها را خوانده‌­اید.

نکته: اگر آدرس Caller ID، iMessage خود را در قسمت تنظیمات اپلیکیشن به آدرس ایمیل خود تغییر دهید، پیغام شما همیشه با iDevice های شما در حالت سینک خواهد بود.

آموزش کار با آیفون

SMS و MMS

در آیفون، اپلیکیشن پیغام­‌ها (Messages) برای ارسال پیام­‌های SMS و MMS مرسوم نیز به کار می‌­رود. همچنان‌که مشغول نوشتن پیام در iMessage هستید، اگر شما و مخاطب‌تان هر دو از iMessage استفاده می‌­کنید، پیغام‌­ها به رنگ آبی در می‌­آیند و در صورتی‌که مخاطب‌تان از سرویس دیگری استفاده کند به رنگ سبز دیده می‌شوند.

در اپلیکیشن تنظیمات، می‌توانید با اندکی دستکاری عملکرد پیام­‌ها را هنگام ارسال آن‌ها تغییر دهید. در آنجا دکمه­‌ای جهت غیر فعال کردن MMS برای شرایطی که مخاطب شما از اینگونه پیام‌­ها پشتیبانی نمی­‌کند و شما نمی­‌خواهید تصادفاً با ارسال تصویر و یا ویدئو متحمل هزینه اضافی شوید، وجود دارد. همچنین شما می­‌توانید ارسال پیام برای گروهی از مخاطبان را غیر فعال کنید.

دو گزینه تنظیمی دیگر، نمایش دادن فیلد موضوع و شمارنده کلمات هستند که با نمایش شمارش معکوس به شما کمک می‌کند تا مطمئن باشید که پیغام شما بیش از حد، طولانی نمی‌شود.

اگر می‌خواهید متن، تصویر و ویدئو برای شخصی که از iOS استفاده نمی‌کند ارسال کنید، اپلیکیشن‌هایی برای این منظور وجود دارند. اغلب آنها چنین کاری را با در نظر گرفتن آدرس ایمیل مخاطب شما به جای شماره تلفن او انجام می‌دهند. فرآیندی که در آن باید سرویس‌دهنده تلفن آنها را بشناسید. برخی دیگر از آن‌­ها، ارسال پیام‌های متنی را توسط سیستم‌های خودشان انجام می‌دهند. بنابراین تمامی آنچه که به آن نیاز دارند، داشتن شماره تلفن مخاطب شماست. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها منجر به صرفه‌جویی در هزینه­ پیامک‌های شما می‌شوند. اگر از اپلیکیشن‌هایی استفاده می‌کنید که به جای استفاده از سرویس مخابراتی، از اینترنت برای ارسال پیام استفاده می‌کنند، احتمالاً قادر به کاهش هزینه‌های مربوط به پیامک‌ها و یا حتی حذف آن خواهید بود.

در Appstore کلمۀ SMS را جستجو کنید تا گزینه‌­های بسیاری برای اینگونه اپلیکیشن‌­ها بیابید. اگر از آیفون استفاده می‌­کنید می‌توانید از هر کدام از این اپلیکیشن­ها در کنار Messages استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از چنین اپلیکیشن‌هایی وسیله شما می‌بایست Online باشد. اپلیکیشن‌های بسیاری هم برای اشتراک‌گذاری عکس موجودند. وقتی از آنها استفاده می‌کنید، مخاطب شما یک لینک به تصویر مورد نظر دریافت می‌کند که او را به جایی در وب که آن  تصویر Upload شده است هدایت می‌کند.

در حالتی‌که مخاطب شما از طریق تلفن به اینترنت دسترسی داشته باشد این یک راه حل مناسب برای ارسال تصویر است.

پیام‌های فوری (IM)

گزینه دیگر انتخاب راه ارسال پیام‌های فوری (IM) است. برای این منظور، بسیاری از شبکه‌های بزرگ IM، شامل AIM، Yahoo و Facebook اپلیکیشن‌های ویژه­ خود را دارند. گزینه‌های دیگر نظیر Beejive IM و VerbsJM، دسترسی به شبکه‌های مختلف IM را آسان می‌کنند. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید به دوستانی که مشغول استفاده از (Logged in) از سرویس­‌های نامبرده در کامپیوتر یا تلفن همراه‌شان هستند، پیام ارسال کنید.

تصاویر و ویدئوها

آیفون و آیپد به لطف اپلیکیشن‌­هایی که امکان تصویربرداری، مدیریت و سینک کردن تصاویر را مهیا می‌کنند، از دوربین‌های فوق‌العاده قدرتمندی بهره می‌برند.

آموزش کار با آیفون گالری عکس

مقدمات

اپلیکیشن­ دوربین (Camera App) ساده­‌ترین راه برای گرفتن عکس و یا فیلم­برداری در دستگاه­‌های مجهز به iOS است.

برای فعال کردن آن، آیکان اپلیکیشن­ را لمس کرده و یا در حالت فعال بودن قفل صفحه نمایش، دو بار دکمه خانه (Home) را فشار داده و سپس آیکان مربوطه را لمس کنید.

برای گرفتن عکس، دکمه دوربین در پایین صفحه نمایش را لمس کنید. با لمس علامت دوربین فلش‌دار در گوشه بالایی سمت راست تصویر می­‌توانید بین دوربین پشت یا جلوی تلفن‌تان، یکی را انتخاب کنید.

برای عکس­برداری در نور کم، فلش دوربین را در حالت روشن یا اتوماتیک قرار دهید و در صورتی که تمایلی به استفاده از آن در حین عکس­برداری ندارید، آن را خاموش کنید.

برای ضبط ویدئو، دکمه ویدئو/ عکس را در گوشه پایینی سمت راست لمس کنید. در این حالت یک نقطه قرمز رنگ جایگزین دکمه عکس­برداری خواهد شد. برای شروع ضبط آن را لمس کنید. (یک نمایش‌گر زمان در گوشه بالایی سمت راست به نمایش در می­‌آید) و برای متوقف کردن، آن را دوباره لمس کنید. برای کمک به عکس­برداری بهتر، گزینه three – by – three grid را در بالای صفحه  نمایش و در قسمت Options، فعال کنید. همچنین در اینجا می­‌توانید حالت HDR را فعال کنید که در آن ۳ حالت مختلف نوردهی برای دست­یابی به بهترین حالت نوری با هم ترکیب می­‌شوند. اپلیکیشن دوربین به طور خودکار میزان نوردهی و نقطه فوکوس را تنظیم می­‌کند اما همیشه این کار را به خوبی انجام نمی‌­دهد.

برای تنظیم میزان نور و فوکوس در نقطه خاصی از تصویر، آن نقطه از صفحه نمایش را لمس کنید. انگشت خود را روی آن نقطه نگه دارید تا بتوانید میزان نوردهی و فوکوس در آن نقطه را تنظیم کنید. از این طریق حالت نوردهی اتوماتیک و قفل شدن اتوماتیک فوکوس، فعال می­‌شود. علی­رغم اینکه استفاده از این اپلیکیشن برای اغلب کاربران گزینه مناسبی است، عکاسان جدی به دنبال داشتن  یک اپلیکیشن دیگر هستند.

Camera+ محصول Tap tap tap و Pro Camera از Jens Daemgen، انتخاب­‌های فوق­‌العاده­‌ای هستند. هر دوی آنها امکان قفل کردن نوردهی روی قسمتی از سوژه و فوکوس روی قسمت دیگری از آن را فراهم می­‌کنند. کاری که اپلیکیشن دوربین اپل قادر به انجام آن نیست. آنها حالت­‌های پیشرفته دیگری نیز در اختیار شما می­‌گذارند از جمله حالت‌­های پایداری تصویر، عکس­برداری زمان­بندی شده و حالت موسوم به رگبار (burst) که امکان چندین بار عکس­برداری سریع از سوژه را مهیا می­‌کند.

مدیریت و سینک کردن

پس از اتمام عکس­برداری یا ضبط ویدئو، آنها به صورت خودکار در قسمت Camera Roll (در قسمت عکس­ها) از دستگاه شما ذخیره می­‌شوند و می­‌توانید به آنها از سه طریق، لمس اپلیکیشن عکس‌­ها (Photo App)، لمس آیکان عکس در گوشه پایینی فضای کاربری اپلیکیشن دوربین و یا کشیدن انگشت خود به سمت راست در این اپلیکیشن، دسترسی پیدا کنید. برای مرتب کردن و دسته­‌بندی عکس‌­های خود در آلبوم­‌های متفاوت، هنگام استفاده از اپلیکیشن عکس‌­ها در حالت دیدن آلبوم­‌ها (Album Viewing Mode) روی دکمه ویرایش (Edit) را لمس کنید. سپس دکمه Add را لمس کرده، عنوانی برای آلبوم خود ایجاد کنید و عکس­‌هایی را که مایل به قرار دادن آنها در این آلبوم هستید، انتخاب کنید. در این حالت یک کپی از آنها را علاوه بر Camera Roll در آلبوم نیز خواهید داشت. برای پاک کردن یک تصویر می­‌توانید با لمس آن و سپس لمس علامت سطل زباله در گوشه پایینی سمت راست تصویر آن را پاک کنید.

برای پاک کردن گروهی از عکس‌­ها، به Camera Roll رفته و دکمه Action در گوشه بالایی سمت راست را لمس کنید، عکس­‌های مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه قرمز رنگ Delete را لمس کنید.

برای لینک کردن عکس‌­ها و ویدئو­های خود میان iDevice ها یا Mac چند انتخاب پیش رو دارید. می­توانید iOS خود را اصطلاحاً به Mac خود Tether کنید و سپس عکس­‌ها و ویدئوهای خود را در iTunes انتخاب کرده، وارد قسمت Sync شوید و گزینه  Apply را فعال کنید.

در عین حال، برای سینک کردن دقیق‌­تر از سرویس اپل موسوم به iCould Photo Stream استفاده کنید. به قسمت iCould در قسمت تنظیمات رفته و Photo Stream را روشن کنید. با انجام این عملیات، از این به بعد هر عکسی که با iDevice خود می­‌گیرید با دستگاه‌­های دیگری که Photo Stream در آنها فعال است و از Apple ID شما استفاده می­‌کنند، سینک می­‌شود. به جز پاک کردن عکس­ها، هر کاری را که قادر به انجام آن با Camera Roll هستید می­‌توانید با Photo Stream هم انجام دهید. در عین حال می­‌توانید تمام عکس­‌های Photo Stream را در وب سایت iCould پاک کنید.

در کامپیوتر شخصی یا Mac، وارد وب سایت شوید و روی نام خود در گوشه بالایی سمت راست کلیک کنید. دکمه Advanced را فشرده و روی گزینه Reset Photo Stream کلیک کنید. راه دیگری هم برای کنترل Photo Stream وجود دارد. می­‌توانید هنگام عکس­برداری آن را خاموش کنید، عکس­‌هایی را که نمی­‌خواهید از Camera Roll پاک کرده و دوباره Photo Stream را روشن کنید.

ویرایش تصاویر در آیفون و آیپد

آموزش کار با آیفون

اپلیکیشن تصاویر اپل (Photo App) امکانات اولیه­‌ای را برای ویرایش تصویر به شما ارائه می­‌دهد. برای وارد شدن به این محیط، یک تصویر در Camera Roll را لمس کرده و سپس دکمه ویرایش (Edit) را در گوشه بالایی سمت راست لمس کنید. برای ویرایش حرفه­‌ای‌تر، نیازمند خریداری اپلیکیشن­‌های دیگر هستید. اپلیکیشن Snapseed از کمپانی Nik Software یک ویرایشگر فوق­‌العاده و همه کاره است که روی آیفون و آیپد به اجرا در می­‌آید. برای ویرایش ویدئوها در iDevice خود، از ابزار اولیه برش در Camera Roll استفاده کنید. درقسمت پیش نمایش ویدئو (Video Preview) در بالای صفحه نمایش، می­‌توانید نقطه شروع و خاتمه قسمتی از ویدئو را که مایل به بریدن آن هستید، از طریق لمس کردن و نگه داشتن انگشت خود در نقطه انتهایی مطلوب، مشخص کنید. اگر به دنبال اعمال ویرایش بیشتر از این هستید بهترین انتخاب شما دانلود اپلیکیشن iMovie اپل است. توسط آن می­‌توانید تقریباً هر کاری را که با کامپیوتر شخصی خود انجام می‌­دهید در آیپد خود هم انجام دهید.

چاپ تصاویر

اپل در نسخه  ۴٫۲سیستم عامل iOS، با معرفی Air Print، توانمندی­‌های چاپ را مستقیماً وارد دنیای موبایل کرد. متاسفانه Air Print تنها با برخی از چاپگرها کار می­کند. اگر چاپگری با توانمندی Air Print دارید چاپ کردن از طریق آیفون یا آیپد یا به بیان دقیق­تر توسط اپلیکیشن­‌های iOS کار ساده­‌ای است. (چنین امکانی در اپلیکیشن­‌هایی مانند سافاری و Mail دیده می­‌شود).

اما حتی اگر پرینتر سازگار با Air Print هم نداشته باشید ، در صورت در اختیار داشتن اپلیکیشن­‌های مناسب راه­هایی برای چاپ از طریق آیفون و آیپد دارید.

مرکز چاپ (Print Center)

فرمان چاپ اغلب در اپلیکیشن­‌هایی که از Air Print پشتیبانی می­‌کنند، درون گزینه Actions و در کنار انتخاب­‌هایی نظیر ارسال به ایمیل و یا تویتر پنهان است. وقتی آن را یافتید و گزینه چاپ را لمس کردید، انتخاب یک چاپگر و تعداد نسخه­‌های لازم از شما پرسیده می­‌شود. (تا ۹۹ نسخه). ممکن است گزینه­‌های دیگری هم مشاهده کنید، که به چاپگری که از آن استفاده می­‌کنید بستگی دارد. وقتی انتخاب خود را انجام دادید، دکمه چاپ را دوباره لمس کنید.

برای بررسی وضعیت دستور چاپ صادر شده از Print Center – اپلیکیشنی که تنها هنگام چاپ کردن دیده می­‌شود – استفاده کنید. با دوبار فشار دادن کلید خانه (Home) و ظاهر شدن نوار وظایف، اولین آیکانی که مشاهده می­‌کنید، آیکان Print Center خواهد بود. نشان‌ه­ای که روی این آیکان دیده می­‌شود، بیانگر تعداد چاپی است که در صف قرار دارند. اگرچند فرمان چاپ مختلف در یک زمان صادر کرده باشید می­‌توانید وضعیت هر یک را با لمس کردن آن ببینید. (اگر Print Center اطلاعاتی در مورد کار در حال انجام به شما نشان می­‌دهد، دکمه ترتیب چاپ­‌ها (Print Order) را در گوشه بالایی سمت چپ منوی ظاهر شده، لمس کنید).

Print Center برای هر دستور چاپ، اطلاعاتی نظیر اینکه چه چیزی در حال چاپ شدن است، به کدام چاپگر فرستاده شده است، تعداد نسخه­‌های در حال چاپ آن، زمان ارسال فرمان به چاپگر و وضعیت کنونی آن را به شما نشان می­‌دهد.

برای لغو کردن عملیات چاپ می­‌توانید دکمه لغو فرمان چاپ (Cancel Print) را لمس کنید و یا در صفحه ترتیب عملیات چاپ با کشیدن انگشت خود از راست به چپ روی نام هر فرمان صادر شده و لمس کلید Delete آن را لغو کنید. اگر Print Center کار دیگری برای انجام نداشته باشد از روی نوار وظائف محو خواهد شد.

اپلیکیشن­‌های تولید شرکت‌­های دیگر

در حالیکه امکانات اولیه مربوط به چاپ در iOS قرار داده شده‌­اند اما اپلیکیشن­‌های دیگری هم با امکانات بیشتر وجود دارند. بهترین آنها Printopia2 از شرکت Ecamm Network است که در حقیقت یک منوی تنظیمات است که روی Mac نصب می‌­شود. با نصب این برنامه می­‌توانید از هر iDevice برای صدور فرمان چاپ، آن هم نه تنها به چاپگرهایی که به Mac شما متصل هستند بلکه به چند چاپگر مجازی دیگر استفاده کنید. مثلاً می­‌توانید یک عکس را چاپ کرده و آن را به صورت پیش نمایش (Preview) در Mac خود باز کنید.

یا می­‌توانید یک آیتم قابل چاپ را به یک فایل که در Dropbox ذخیره می­‌شود تبدیل کنید. شما حتی می­‌توانید توسط این اپلیکیشن، یک برنامه کاری برای تبدیل اسناد چاپ شده به پیوست­‌های PDF ایمیل، ایجاد کنید.

اگر به دنبال گسترش گزینه‌­های چاپ خود در iOS هستید، به سراغ اپلیکیشنی مانند Print Bureau از Euro Smartz بروید که در سه نسخه عرضه شده است. نسخه­‌ای که روی آیفون و آیپد کار می­‌کند و نسخه­‌های جداگانه دیگری که مخصوص آیفون و آیپد طراحی شده‌­اند. این اپلیکیشن به شما امکان باز کردن و چاپ کردن اسناد از وب، ایمیل­‌ها، تقویم­‌ها، لیست افراد در ارتباط و حتی دیگر اپلیکیشن­‌های روی دستگاه‌تان می­دهد. Print Bureau علاوه بر پشتیبانی از Air Print، از چاپ مستقیم توسط استفاده از چاپگرهای دارای wi-fi نیز پشتیبانی می­‌کند.

توسط اپلیکیشن درون ساخت Print Center و امکانات دیگر مانند Printopia و Print Bureau می­‌توانید تقریباً هر چیزی را از آیفون یا آیپد خود چاپ کنید.

کار کردن با PDFها

کار کردن با PDF ها در iOS درست به آسانی استفاده از Mac یا یک  PCاست و خوشبختانه اپلیکیشن­‌های متعددی هم برای کمک در این زمینه موجودند.

آموزش کار با آیفون

مطالعه در آیفون و آیپد

اغلب به هنگام استفاده از اینترنت یا درون ایمیل‌­ها با PDF ها مواجه می­‌شویم. در مورد اینترنت، سافاری PDF را بارگذاری (Load) می­کند و پس از آن شما  توسط روش‌­های مختلف لمس صفحه نمایش، می­‌توانید آن را Zoom یا Pan کرده و یا به بالا و پایین حرکت دهید.

می­‌توانید در میان متن با استفاده از منوی جستجوی سافاری به جستجوی لغت دلخواه بپردازید. بعد از نوشتن کلمه مورد نظر در قسمت مربوطه و انتخاب گزینه (In this document) تمام کلمات مشابه در میان متن highlight می­شوند. می­‌توانید با استفاده از دکمه­‌های جهتی در نوار ابزار پایین، درست مانند آنچه که هنگام جستجوی وب در Mac اتفاق می­افتد، در میان لغات پیدا شده حرکت کنید.

کار با PDF ها در ایمیل هم درست به همین سادگی است. در یک پیغام، روی سند مربوطه را لمس کنید تا باز شود. توجه داشته باشید که اگر حجم فایل PDF زیاد باشد ممکن است لازم باشد که ابتدا آن را دانلود کنید.

وجود یک نقطه­‌چین در اطراف آیکان مربوط به PDF در یک ایمیل، نشان دهنده این است که تا کنون ذخیره یا دانلود نشده است. وقتی آن را باز کردید، می­‌توانید کمابیش به همان طریقی که درون یک وب سایت با یک PDF کار می­‌کنید، با آن کار کنید. به صورت پیش فرض، تنها دیدن یک فایلPDF، تمامی آن‌چیزی است که iOS اجازه انجام آن را به شما می­‌دهد. برای انجام کارهای بیشتر، شما نیازمند یک اپلیکیشن مجزا هستید. خوشبختانه iOS به لطف وجود دکمه Open in…، به شما اجازه می­‌دهد که فایل PDF خود را در اپلیکیشنی دیگر باز کنید.

روی این دکمه را لمس کنید تا لیستی از اپلیکیشن­‌های نصب شده با توانمندی باز کردن فایل­های PDF به شما نمایش داده شود.

روی هر گزینه دلخواه را لمس کنید و iOS به صورت خودکار اپلیکیشن مورد نظر را به اجرا درآورده، فایل PDF را برای شما باز می­کند. همچنین iOS یک کپی از فایل PDF مورد نظر تهیه کرده و در اپلیکیشن مورد استفاده برای باز کردن آن فایل ذخیره می­کند. بنابراین  حتی مواقعی که Offline هستید می­توانیدPDFهایی را که توسط اپلیکیشن­‌های دیگر باز کرده‌­اید، دوباره ببینید.

آنچه که از اینجا به بعد می­‌توانید انجام دهید، به اپلیکیشنی که از آن استفاده می­‌کنید بستگی دارد.

هر دو اپلیکیشن رایگان iBook از کمپانی اپل و Kindle از آمازون امکان جستجو و یا نشانه­‌گذاری صفحات را فراهم می­‌کنند. اپلیکیشن­‌های Good Readers و Readle Docs برای آیفون و آیپد، نه تنها به شما اجازه می‌­دهند که فایل­های PDF خود را با استفاده از پوشه­‌های مختلف سازماندهی کنید بلکه به شما امکان یادداشت نویسی و یا کشیدن تصویر و highlight کردن متن و … در فایل PDF را نیز می‌­دهند. آنها به علاوه می­‌توانند به سرویس­‌هایی نظیر iCould، Dropbox یا Google Docs متصل شوند و بنابراین مطمئن خواهید بود که اسنادتان میان تمام دستگاه­‌هایتان به اشتراک گذاشته شده است. این اپلیکیشن­‌ها همچنین به شما امکان ایمیل کردن یا چاپ فایل­های PDF را می­‌دهند.

ایجاد فایل‌­های PDF

علی‌­رغم اینکه کاربران سیستم‌­های Mac مدت زیادی است که امکان ایجاد فایل­‌های PDF از تقریباً هر سندی را دارند، اما متاسفانه این امکان در iOS در نظر گرفته نشده است. اگر مایل به ایجاد فایل­های PDF در iDevice ها هستید می­‌بایست اپلیکیشنی مانند Creat PDF از شرکت Adobe یا Save 2 PDF محصول Euro Smartz را که می‌­توانند از فایل­های Text، RTF یا Microsoft Office و … PDF بسازند، برای آیفون یا آیپدتان دانلود کنید.

جریان

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه