1097بازدید 0دیدگاه‌ها

کشف مقدار عظیمی از آب در یکی از قمرهای مشتری

نویسنده:‏دراسفند ۲۲, ۱۳۹۳
 

  یافته‌های تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد زیر سطح بزرگ‌ترین قمر در منظومه‌ی شمسی، اقیانوس عظیمی از آب وجود دارد. ناسا امروز صبح (به وقت آمریکا) در یک کنفرانس تلویزیونی از مشاهده‌های تازه‌ی تلسکوپ هابل خبر داد که یک نظریه‌ی قدیمی در مورد وجود آب در یکی از قمرهای مشتری به نام گانیمید را تایید می‌کند. این خبر تنها یک روز پس از آن منتشر شد که اطلاع یافتیم احتمالاً نوعی فعالیت گرمابی (hydrothermal) روی سطح یکی از قمرهای یخ‌زده‌ی زحل به نام انسلادوس وجود دارد.

دانشمندان از سال ۱۹۷۰ گمان می‌کنند که گینامید، بزرگ‌ترین قمر در منظومه‌ی شمسی، می‌تواند چنین اقیانوسی داشته باشد. اما تا کنون تنها شواهدی که در این زمینه در دست بود، اطلاعاتی بود که فضاپیمای گالیله در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰، هنگام عبور از کنار این قمر جمع‌آوری کرده بود. این شواهد بیش از حد مبهم بود و دانشمندان ناسا نمی‌توانستند به کمک آن به صراحت وجود اقیانوسی از آب را در این قمر تایید کنند.

اما تلسکوپ هابل این امکان را به دانشمندان ناسا داد تا به مدت هفت ساعت جو این قمر را تماشا کنند و به جمع‌آوری اطلاعات بپردازند. مدت زمانی که بیشتر آن صرف مطالعه‌ی شفقی شده است که در اتمسفر نازک دیده می‌شده است. چنین شفقی در واقع حاصل تعامل ذرات معلّق باردار با یک اتمسفر است. البته وجود یکی از این‌ها به معنای وجود دیگری نیست، اما اقیانوس‌ها می‌توانند رفتار یک شفق را تغییر بدهند. اگر در گینامید اقیانوسی وجود نمی‌داشت، این شفق با حرکت گینامید به دور مشتری، می‌بایست حدود ۶ درجه جابه‌جا می‌شد. اما وجود یک اقیانوس شور و رسانای الکتریسیته، باعث می‌شود شفق در وضعیتی نسبتاً ثابت باقی بماند. طبق مشاهده‌های دانشمندان ناسا، این جابه‌جایی تنها ۲ درجه بوده است.

hs-2015-09-e-web_print.0

گینامید پیش از این خبر هم مورد توجه بوده است. این جرم فضایی نه تنها بزرگ‌ترین قمر شناخته شده در منظومه‌ی شمسی ماست –اندازه‌ی این قمر تقریباً به اندازه‌ی کره‌ی مریخ است- بلکه گینامید تنها قمر در منظومه‌ی شمسی است که میدان مغناطیسی خودش را دارد. این میدان مغناطیسی را یک هسته‌ی آهنیِ مذاب، که بسیار شبیه هسته‌ی کره‌ی زمین است، به وجود می‌آورد. اتمسفر نازک این قمر نیز مقدار زیادی اکسیژن دارد.

در هر حال این خبر به معنای این نیست که گینامید در صدر فهرست مکان‌های منظومه‌ی شمسی برای یافتن حیات قرار گرفته است. این اقیانوس احتمالاً چیزی در حدود ۱۰۰ مایل پایین‌تر از سطح گینامید است. در نتیجه با فناوری‌های کنونی نمی‌شود آن را مطالعه کرد. به نظر می‌رسد اقیانوس آب گینامید، با لایه‌های ضخیمی از یخ پوشانده شده است و این موضوع به این معناست که محیط آن جای مناسبی برای وجود حیات نیست. زیرا در چنین وضعیتی بعید است که یک سیستم گرمابی، مانند آنچه که در انسیلادوس یافته شده، وجود داشته باشد.

آژانس فضایی اروپا پروژه‌ای برای مطالعه‌ی سیاره‌ی مشتری و قمرهای آن در سال ۲۰۲۰ دارد. پروژه‌ای که جویس یا JUICE نامیده می‌شود. در این پروژه دانشمندان می‌توانند به قمرهای مهم مشتری، یعنی اروپا، گینامید و کالیستو، نگاه نزدیک‌تری بیندازند. گفته می‌شود هر سه‌ی این قمرها اقیانوس‌هایی از آب دارند.

این نوشته را هم بخوانید: ماشین وارپ چیست؟

 

منبع: THEVERGE

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه