4999بازدید 0دیدگاه‌ها

روش استفاده درست از باتری‌های لیتیوم یونی چگونه است؟

نویسنده:‏درمارس 13, 2015
 

  باتری یکی از مهم‌ترین قطعات سخت‌افزاری گوشی‌های هوشمند هستند. فرقی نمی‌کند گوشی شما یک پردازنده‌ی هشت‌هسته‌ای داشته باشد، حافظه‌ی رم آن بیش‌تر از یک لپ‌تاپ معمولی باشد و یا بهترین دوربین را در میان گوشی‌های هوشمند داشته باشد، اگر باتری گوشی‌تان نتواند به خوبی از عهده‌ی تامین انرژی مورد نیاز این قطعات بر بیاید، احتمالا خیلی زود امکانات و ویژگی‌های گوشی را فراموش می‌کنید. دیگر این‌که باتری‌ها در گذر زمان، بیش‌ترین استهلاک را دارد.

بی‌تردید تا کنون راهنماهای زیادی در مورد نحوه‌ی برخورد با باتری‌ها دیده‌اید، اما اکثر این توصیه‌ها پیرامون چند جمله‌ی همیشگی می‌گردند: «این قابلیت‌ها را خاموش کنید»، «آن اپ‌ها را پاک کنید»، «از این امکانات گوشی استفاده نکنید» و غیره. اگر کورکورانه به همه‌ی این دستورالعمل‌ها عمل کنید، دست آخر گوشی‌ای خواهید داشت که دیگر چندان «هوشمند» نخواهد بود. این چیزی است که هیچ کس آرزویش را ندارد!

همراه جریان باشید تا به باتری‌های لیتیوم یونی نگاهی نزدیک‌تر بیندازیم و چند پیشنهاد برای افزایش طول عمر باتری را با هم بررسی کنیم. همچنین به چند افسانه و باور غلط در مورد باتری‌ها خواهیم پرداخت که هنوز هم اینجا و آنجا حضور دارند.

ویژگی‌های باتری‌های لیتیوم یونی

۱. ارتباط بین ولتاژ سلول‌های باتری و طول عمر آن

Co-relation-between-cell-voltage-and-service-life.jpgهمان‌گونه که در جدول بالا می‌بینید، باتری‌هایی که ولتاژ سلول‌های آن‌ها ۴٫۳۰ ولت (بیشترین مقدار موجود به دلایل فنی)، در حالت عادی چیزی ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه‌ی کامل را با میزان شارژ ۱۰۰ درصد در اختیار کاربر می‌گذارند. اگر باتری را با ولتاژ کمتر، مثلا ۴ ولت، شارژ کنیم، ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ چرخه‌ی کامل خواهیم داشت، اما این بار باتری در وضعیت شارژ کامل تنها از ۸۰ درصد ظرفیت خود در حالت شارژ با ولتاژ ۴٫۳ ولت در اختیارمان می‌گذارد.

 

۲. ارتباط میزان خالی شدن باتری و ظرفیت آن

Co-relation-between-the-discharge-depth-and-battery-capacityاگر باتری را بیش‌تر شارژ کنید و نگذارید کامل خالی شود، طول عمر آن بیشتر می‌شود. در جدول بالا می‌توانید ببینید که با خالی شدن باتری به میزان‌های متفاوت، چند چرخه‌ی کامل در اختیار دارید تا ظرفیت باتری به زیر ۳۰ درصد ظرفیت اولیه افت کند. مثالی بزنیم تا داستان روشن‌تر شود. اگر باتری گوشی شما معمولاً تا انتها خالی شود و به صفر درصد برسد، تنها ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه طول می‌کشد تا ظرفیت آن ۷۰ درصد کمتر شود و به ۳۰ درصد ظرفیت اولیه برسد. و اگر گوشی‌تان را بیشتر شارژ کنید و اجازه ندهید باتری آن بیش از حد خالی شود، آن‌گاه طول عمر آن بیشتر خواهد شد.

۳. شارژ سریع، به باتری فشار می‌آورد

Fast-charging-stresses-the-battery
هر زمان که ممکن بود، از شارژری استفاده کنید که خروجی آمپر پایین‌تری داشته باشد. یواس‌بی معمولی کامپیوتر ۵۰۰ میلی‌آمپر جریان تولید می‌کند و این مقدار در مورد شارژر آیپد ۲٫۱ آمپر است. گرچه استفاده از شارژری با آمپراژ پایین، باتری را کُندتر شارژ می‌کند، اما فشار کمتری به آن می‌آورد. این فشار می‌تواند در درازمدّت، توان باتری برای نگه داشتن شارژ را کمتر کند. درست است که شرکت‌های تولیدکننده راه‌هایی برای کمتر کردن این فشار پیدا کرده‌اند، اما روی هم رفته باید به یاد داشته باشیم که باتری‌ها میانه‌ی خوبی با شارژ سریع ندارند.

بعد از مرور مهم‌ترین ویژگی‌های باتری‌های لیتیوم یونی، وقت آن رسیده که به بعضی از باورهای نادرست درباره‌ی باتری‌های موبایل بپردازیم. بسیاری از نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، به نحوی به سه نکته‌ای مربوط می‌شود که در قسمت قبل ذکرش رفت.

چگونه از باتری‌های موبایل‌مان به درستی مراقبت کنیم؟

۱. چند بار شارژ کردن، بهتر از یک بار شارژ کامل است

شارژ باتری موبایل

زندگی معمولی هم همین طور است: چند دوی کوتاه، بهتر از یک دوی ماراتن است! باتری‌های لیتیوم یونی، مشکلی با شارژهای کوتاه‌مدت ندارند. مثلاً می‌توانید باتری موبایل‌تان را از ۳۰ درصد تا ۶۰ درصد یا از ۴۵ درصد تا ۷۹ درصد شارژ کنید و نه تنها مشکلی پیش نیاید، بلکه باتری سالم‌تر هم بماند. بنابراین هیچ بهانه‌ای برای چند بار شارژ کردن باتری در طول روز ندارید، البته اگر پریز برق در دسترس‌تان باشد!

۲. نگذارید باتری کاملا خالی شود

نکاتی درباره شارژ باتری موبایل

افراطی‌گری برای باتری‌های موبایل هم بد است! استفاده از ولتاژ حداکثری برای شارژ موبایل کار بدی است، اما از آن بدتر خالی کردن شارژ باتری موبایل تا حد صفر درصد است. در حالی که نمی‌شود باتری‌های جدید را تا انتها خالی کرد (هر کاری که بکنید، مقداری شارژ ته باتری می‌ماند)، استفاده از باتری تا آخرین ذرّه‌ی شارژ، به معنای آسیب رسیدن به تعدادی از سلول‌های باتری است.

۳. بهترین میزان شارژ باتری ۴۰ درصد است

بهترین میزان شارژ باتری موبایل

میزان شارژ اولیه‌ی گوشی‌های هوشمند، یعنی زمانی که آن‌ها را از جعبه بیرون می‌آوریم، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است، و هیچ چیز بی‌دلیل نیست. این مقدار شارژ، مقدار بهینه و ایده‌آل برای عملکرد باتری است و در این حالت ولتاژ نه زیاد بالا و نه زیادی پایین است.

۴. از دمای بالا پرهیز کنید

Avoid-high-temperatures

دمای بالا به باتری آسیب می‌رساند. اگر به مدت یک سال دمای باتری ۶۰ درجه سانتیگراد باشد، ۸۰ درصد از ظرفیت خود را از دست خواهد داد. در دمای معمولی، یعنی حدود ۲۵ درجه سانتیگراد، در مدت یک سال تنها ۲۰ درصد از ظرفیت باتری کم می‌شود.

۵. دمای بسیار پایین هم به باتری آسیب می‌رساند

Low-temperatures-are-a-no-no-as-well

اگر به هر دلیلی می‌خواهید به مدت طولانی از باتری استفاده نکنید، مطمان شوید که باتری را در جای خیلی سرد نمی‌گذارید. دمای انجماد نیز همانند دمای بالا می‌تواند بعضی از سلول‌های باتری را از کار بیندازد.

۶. خالی نگه داشتن باتری به مدت زیاد، خرابش می‌کند

باتری موبایل

در حالت عادی، اگر سطح ولتاژ باتری به ۳٫۰ ولت بر سلول برسد، باتری خالی شده است. اگر این میزان به ۲٫۷ کاهش یابد، آن‌گاه مدارهای باتری دیگر نمی‌توانند انرژی تولید کنند و در اصطلاح گفته می‌شود باتری به حالت «خواب» رفته است. این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای باتری بیفتد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بهترین میزان برای شارژ باتری حدود ۴۰ درصد است.

۷. باتری‌های لیتیوم یونی طول عمر محدودی دارند

باتری لیتیوم یونی

به زبان ساده، نمی‌توانید برای همیشه از یک باتری استفاده کنید. هر کاری که بکنید، هر چقدر که مراقبت کنید، باتری به مرور زمان مستهلک می‌شود و در نهایت به جایی می‌رسد که شاید دیگر قابل استفاده نباشد. اگر باتری گوشی‌تان خراب شد، نگرانی را کنار بگذارید و یک باتری جدید بخرید.

بیشتر بخوانید:

آیا باتری گوشی شما سالم است؟ چند نکته کوتاه در مورد تست باتری موبایل

چرا LTE شارژ باتری را می‌خورد؟

پنج باور نادرست درباره شارژ باتری موبایل

هفت بی‌دقتی رایج در استفاده از گجت‌ها

 

منبع: Phone Arena

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه