6384بازدید 1دیدگاه

آیا باتری گوشی شما سالم است؟ چند نکته کوتاه در مورد تست باتری موبایل

نویسنده:‏دربهمن ۲۳, ۱۳۹۳
 

  یک گوشی هوشمند بدون باتری، شبیه به یک ماشین زمان بدون نیروی محرکه است. به بیان ساده یعنی به درد نمی‌خورد. متاسفانه حتی اگر به خوبی هم مراقب باتری گوشی‌تان باشید، باز هم امکان این هست که پس از مدتی ظرفیت باتری کم بشود. در این گونه مواقع نمی‌شود به سادگی گفت که اوضاع باتری همچنان خوب است یا این‌که نیاز به یک باتری جدید دارید. در ادامه در جریان چند پیشنهاد و چند روش برای آزمودن شرایط باتری قرار می‌گیریم.

آزمایش دیداری

برای تشخیص دادن یک باتری سالم از یک باتری ناسالم، لازم نیست دانشمند باشید. در واقع بعضی مشکلات باتری‌ها را می‌توان با نگاه کردنِ معمولی هم تشخیص داد. اگر باتری گوشی‌تان جدا شدنی است، گوشی را خاموش کنید و باتری را بیرون بیاورید. حالت بادکردگی، خوردگی ترمینال‌های فلزی و لکه‌های سفید یا سبز از نشانه‌ها خرابی باتری است. اگر این نشانه‌ها را دیدید، باید دنبال یک باتری جدید باشید. بهتر است این باتری را دوباره داخل گوشی قرار ندهید، زیرا ممکن است مواد شیمیایی داخل آن به بیرون نشت کند و به خود گوشی آسیب بزند. در غیر این صورت، ادامه‌ی این مطلب را بخوانید.

آیا باتری گوشی شما سالم است؟ باد کردن باتری

آزمایش فرفره

باتری‌های لیتیومی بعد از هر چرخه‌ی شارژ، بخشی از عمر مفیدشان را از دست می‌دهند. سرما و گرمای زیاد هم می‌تواند به این نوع باتری‌ها آسیب وارد کند. افزون بر این، یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن یک باتری سالم، خالی نگه داشتن آن به مدت طولانی است. به هر حال نگهداری مناسب باتری هم در برخی موارد نمی‌تواند جلوی بادکردن باتری را بگیرد. این فرایند ممکن است چند ماه طول بکشد تا این‌که باتری به کلی از بین برود. در شروع این فرایند، برجستگی باتری ممکن است به چشم نیاید، اما برای آن‌که مطمان شوید باتری گوشی‌تان سالم است، می‌توانید باتری را بیرون بیاورید و روی سطح صاف و صیقلی بچرخانید. اگر باتری مانند یک فرفره چرخید، نشانه‌ی این است که فرایند باد کردن باتری شروع شده است!

آزمایش باتری موبایل

سرعت خالی شدن باتری

یکی دیگر از راه‌های تشخیص مشکل‌دار بودنِ باتری، زیر نظر گرفتن سرعتِ خالی شدن آن است. بسیاری از گوشی‌ها گزینه‌ای دارد که درصد شارژ باتری را نشان می‌دهد. آن را فعال کنید و مقدار مصرف باتری را زیر نظر بگیرید. اگر باتری با شارژ کامل، ظرف یکی دو ساعت تخلیه شد (به خصوص اگر در این یکی دو ساعت از گوشی استفاده‌ی زیادی نکرده‌اید)، بدانید که عمر باتری به زودی به پایان خواهد رسید.

تست حرفه‌ای باتری موبایل

نکته‌های بالا را تقریباً همه می‌دانند، اما روش‌های حرفه‌ای‌تری هم برای بررسی باتری وجود دارد. از آیفون شروع کنیم. آیفون دفعات شارژ باتری و ظرفیت باتری را ثبت می‌کند، اما کاربران عادی به صورت پیش‌فرض به این اطلاعات دسترسی ندارند. اما روشی ساده‌ای برای دسترسی به این اطلاعات وجود دارد و آن استفاده از نرم‌افزار iBackupBot است (لینک دانلود iBackupBot). این نرم‌افزار هم برای ویندوز و هم برای مک موجود است و می‌توانید آن را به راحتی روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی‌تان نصب کنید. بعد از نصب این نرم‌افزار، گوشی آیفون‌تان را به کامپیوتر وصل کنید. با انجام این کار، نرم‌افزار آی‌بکاپ‌بات به صورت خودکار گوشی شما را می‌شناسد. روی گوشی کلیک کنید و از منوی مربوط به آن، گزینه‌ی More Information را انتخاب نمایید. در این قسمت می‌توانید تعداد چرخه‌های شارژ (یا همان سیکل‌های شارژ) و مقدار گنجایش باتری را ببینید. اگر عدد مربوط به FullChargeCapacity بسیار کمتر از مقدار DesignCapacity بود، بدانید که باتری گوشی باید عوض شود. همچنین دقت کنید که در حالت معمولی، یک باتری لیتیومی بعد از گذراندن 500 چرخه‌ی شارژ، 20 درصد از ظرفیت خود را از دست می‌دهد.

با iBackupBot می‌توانید اطلاعات باتری آیفون را ببینید.

iBackupBot

با iBackupBot می‌توانید اطلاعات باتری آیفون را ببینید.

با iBackupBot می‌توانید اطلاعات باتری آیفون را ببینید.

گوشی‌های اندرویدی هم این اطلاعات را ثبت می‌کنند. اگر اندرویدی هستید، کد *#*#4636#*#* را وارد کنید تا به منوی مربوط به اطلاعات باتری وارد شوید. اگر گوشی شما از این کد پشتیبانی نکرد هم نگران نباشید. می‌توانید از اپ MicroPinch (لینک دانلود میکروپینچ از گوگل پلی) استفاده کنید. این اپ یک ابزار ساده برای زیر نظر گرفتن باتری است. به کمک میکروپینچ می‌توانید اطلاعات مربوط به باتری، ولتاژ و حتی دمای آن را ببینید.

کد تست باتری موبایل اندرویدی

با وارد کردن یک کد در گوشی‌های اندرویدی، می‌توانید اطلاعات باتری را ببینید.

اپ تست باتری موبایل برای اندروید

با استفاده از اپ اندرویدی میکروپینچ می‌توانید مشخصات باتری را ببینید.

 

 

منبع: فون‌ارنا

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه