1716بازدید 0دیدگاه‌ها

گزارش مالی سه‌ماهه اول 2015 اپل منتشر شد: سود 18 میلیارد دلاری و ثبت یک رکورد جدید

نویسنده:‏درژانویه 28, 2015
 

  اپل چند ساعت پیش گزارش مالی سه ماهه‌ی نخست سال مالی جاری را منتشر کرد و همان‌طور که انتظار می‌رفت، این گزارش نشان می‌دهد سود هنگفتی نصیب اپل و سهام‌دارانش شده است. طبق این گزارش درآمد اپل در سه ماهه‌ی نخست، 74.6 میلیارد دلار بوده که 18 میلیارد دلار آن سود خالص این شرکت بوده است. این میزان بالاتر از پیش‌بینی‌هایی است که در ماه اکتبر انجام شد و یک رکوردشکنی در درآمد سه‌ماهه در تاریخ به حساب می‌آید.

اپل در این سه ماه 74.5 میلیون آیفون، 21.4 میلیون آیپد و 5.52 میلیون دستگاه مک فروخته است. این اعداد نشان‌دهنده‌ی رشد آمار فروش آیفون و آی‌مک و کاهش فروش آیپد در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

تیم کوک، مدیر عامل اپل، در بیانیه‌ای گفت:

می‌خواهم به خاطر این سه ماهه‌ی شگفت‌انگیز از مشتریان‌مان تشکر کنم. درآمد ما در این سه ماه نسبت به پارسال 30 درصد رشد داشت و به 74.6 میلیارد دلار رسید.

 

طبق معمول اپل جزئیاتی در مورد فروش آیفون منتشر نکرد. آیفون بزرگ‌تر، یعنی آیفون 6 پلاس، حاشیه‌ی سود بالایی برای اپل دارد، هرچند نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد این نسخه از آیفون در مقایسه با آیفون 6 محبوبیت کمتری دارد. یکی از دلایل افزایش چشم‌گیر سود اپل نیز می‌تواند این نکته باشد که قیمت متوسط آیفون در مقایسه با دوره‌ی سه ماهه‌ی گذشته، از 603 دلار به 687 دلار افزایش یافته است.

کاهش فروش آیپد و رسیدن میزان فروش این محصول به حدود 21.4 میلیون دستگاه نیز مورد انتظار بود. اپل مدل‌های جدید آیپد، یعنی آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3، را در ماه اکتبر معرفی کرد و در نتیجه این محصول‌ها تنها 7.5 هفته از مدت سه‌ماهه‌ی مورد بحث را در بازار حضور داشته‌اند. وال استریت پیش‌بینی کرده بود میزان فروش آیپد از 26 میلیون دستگاه به 21.5 میلیون دستگاه کاهش یابد. دلیل دیگر این افت فروش نیز به خاطر رکود کلی بازار تبلت است: تحقیقات نشان می‌دهد کاربران در مقایسه با سابق، مدت طولانی‌تری دستگاه‌های تبلت خود را نگه می‌دارند و فاصله‌ی زمانی خرید تبلت بیش‌تر شده است. البته اپل در فصل‌های گذشته با این موضوع مخالف بود و می‌گفت فروش تبلت در بازارهایی مانند بازار ژاپن افزایش یافته است و تیم کوک هم معتقد بود رشد فروش آیپد باید به عنوان موضوعی بلندمدت در نظر گرفته شود.

گزارش مالی اپل در سه ماهه نخست سال 2015

مک همچنان به عنوان یکی از نقاط قوت اپل عمل می‌کند. فروش 5.52 میلیون واحدی این دستگاه تقریباً نزدیک به 5.58 میلیون دستگاهی است که انتظار می‌رفت. این مقدار در مقایسه با 4.84 میلیون دستگاه مکی که در مدت مشابه پارسال به فروش رفت، رشد خوبی را نشان می‌دهد. تقویت سخت‌افزار آی‌مک و مجهز کردن آن به صفحه نمایش 5K رتینا و بهبود مک‌مینی در اکتبر و همچنین به‌روز‌رسانی مک‌بوک‌پرو با صفحه نمایش رتینا را می‌توان از عوامل موثر در این افزایش فروش به حساب آورد.

یکی دیگر از مهم‌ترین موفقیت‌های اپل، به بازار چین مربوط می‌شود. 16.14 میلیارد دلار از درآمده سه‌ماهه‌ی اپل مربوط به بازار بزرگ چین می‌شود. این مقدار در مقایسه با سه ماهه‌ی قبلی سال 157 درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال 70 درصد رشد نشان می‌دهد.

اپل در سه‌ماهه‌ی جاری تغییر بزرگی در گزارش مالی خود داده و تعداد آیپدهای به فروش رفته را منتشر نکرده است. در واقع اپل در گزارش سه‌ماهه‌ی اخیر، تبلت‌ها را در دسته‌ی «محصولات دیگر» قرار داده است، جایی که اپل تی‌وی، هدفون‌های بیتس و به زودی اپل واچ قرار دارند. این موضوع بیش‌تر از آن‌که نوعی بازی با اعداد باشد، این واقعیت تلخ را نشان می‌دهد که آیپد دیگر بخش مهمی از کسب و کار اپل نیست. درآمد حاصل از فروش آیپد در سه‌ماهه‌ی اخیر، تنها 410 میلیون دلار، یعنی کمتر از یک درصد درآمد کل اپل، بوده است. در سال 2006 درآمد حاصل از آیپد 5.75 میلیارد دلار بود که 55.55 درصد از مقدار کل درآمد اپل را تشکیل می‌داد.

گزارش مالی اپل

در سه‌ماهه‌ی جاری اپل انتظار دارد درآمدی بین 52 تا 55 میلیارد دلار داشته باشد. این بازه با تخمین 53.71 میلیارد دلاری از طرف تحلیل‌گران هم‌خوانی دارد. سوال بزرگ این بود که آیا در این سه ماهه که در 15 مارس به پایان می‌رسد، اپل واچ وارد بازار خواهد شد؟ تیم کوک امروز به این سوال جواب داد و گفت آغاز فروش این محصول برای آوریل در نظر گرفته شده است.

 

منبع: ورج

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه