1327بازدید 0دیدگاه‌ها

سیانوژن می‌خواهد گوگل را از اندروید بیرون کند

نویسنده:‏دربهمن ۶, ۱۳۹۳
 

  کِرت مک‌مستر، مدیر عامل سیانوژن، به تازگی علیه گوگل و کنترل این شرکت روی اندروید موضع گرفته و گفته است سیانوژن می‌خواهد نسخه‌ای از سیستم عامل اندروید را بسازد که هیچ وابستگی‌ای به گوگل ندارد.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات اندروید، متن‌باز بودن آن است که امکان ایجاد تغییرات و استفاده از آن در کاربردهای مختلف را میسر می‌کند. دو نگرش متفاوت در مورد اندروید وجود دارد. بسیاری از افراد اندروید را به‌عنوان یک سیستم‌عامل متن‌باز می‌نگرند که امکان استفاده‌ی بهتر از سخت‌افزار را در مقایسه با iOS در اختیار اپلیکیشن‌ها قرار می‌دهد، حال آنکه از سوی دیگر، افرادی اعتقاد دارند که این سیستم‌عامل چندان متن‌باز نیست و می‌گویند اندروید تحت کنترل گوگل قرار دارد و برای بهره‌گرفتن از پتانسیل اندروید، باید ارتباط این سیستم‌عامل را با گوگل گسست.

این نوشته را هم بخوانید: سیانوژن پول گوگل را رد کرد

مک‌مستر در سخنرانی اخیرش، چنین آغاز کرد:

من مدیر عامل سیانوژن هستم و ما می‌خواهیم اندروید را از گوگل جدا کنیم.

 

 

او سپس در مورد توسعه‌ی نسخه‌ای از سیانوژن توضیح داد که در تمام لایه‌ها متن باز خواهد بود. سیستم عاملی که همه‌ی توسعه‌دهندگان و شرکای سیانوژن می‌توانند آن را به دلخواه خودشان دست‌کاری و شخصی‌سازی کنند.

کرک مک‌مستر‌ در این مورد توضیح داد:

امروزه اندروید و iOS‌ را باید به‌عنوان پوسته‌ی سرویس‌های گوگل و اپل شناخت. هر کمپانی دیگری که در این حوزه فعالیت می‌کند، قادر نیست به لایه‌های زیرین هسته‌ی سیستم‌عامل دسترسی داشته باشد.

 

مک‌مستر معتقد است، در ساز و کار فعلی، هر استارت‌آپی که بخواهد نرم‌افزار جدیدی را در بستر اندروید یا iOS توسعه بدهد، به ناچار زیر نظر گوگل و اپل قرار می‌گیرد. وی معتقد است که این استارت‌آپ‌ها می‌توانند در اندروید غیرگوگلی به‌راحتی به کار خود ادامه دهند. مک‌مستر می‌گوید تسلّط فعلی گوگل روی اندروید فشار زیادی به چنین کمپانی‌هایی می‌آورد.

مک‌مستر برای گفته‌های خود نیز مثال روشنی دارد. وی از گوگل‌ناو نام می‌برد که برای فعالیت به هسته‌ی سیستم‌‌عامل متصل شده و گوگل با بهره‌گیری از این امتیاز توانسته تا این سیستم را توسعه دهد، در حالی که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی نمی‌توانند چنین سرویس‌هایی را به علت عدم دسترسی به برخی از لایه‌های اندروید، توسعه دهند.

مک‌مستر همچنین گفته است سیانوژن تا ۱۸ ماه دیگر اپ‌استور خودش را هم راه‌اندازی خواهد کرد. با توجه به وابستگی سیانوژن به سرویس‌های گوگل، هنوز نمی‌شود دقیقا گفت که سیانوژن چگونه می‌خواهد به رویای جدایی از گوگل دست پیدا کند. پتنت‌ها هم مساله‌ی دیگری هستند. اندروید شاید «رایگان» باشد، اما استفاده از آن بدون هزینه نیست. حتی شرکت‌هایی مانند مایکروسافت هم بابت پتنت‌هایی که در اندروید دارند، از دریافت‌کنندگان سرویس اندروید پول می‌گیرند.

سایانوژن برای رسیدن به موقعیت کنونی خود بسیار تلاش کرده و هم‌اینک بسیاری از کاربران گوشی‌های‌‌هوشمند اندرویدی که جدیدترین بروزرسانی‌ها برای آن‌ها ارائه نمی‌شود، از این نسخه استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

سیانوژن توانست بدون کمک مایکروسافت ۱۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند

 

سیانوژن مُد چیست؟

سیانوژن (به انگلیسی: CyanogenMod) یک سیستم عامل متن باز برای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، بر پایه پلتفرم موبایل آندروید است.

ویکی‌پدیا

 

منبع: فون‌ارنا و اندروید هدلاینز

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه