1348بازدید 1دیدگاه

اسنودن اسناد تازه‌ای منتشر کرد: آمریکا برای جنگ‌های دیجیتالی در آینده آماده می‌شود

نویسنده:‏درژانویه 18, 2015
 

گروهی از 9 خبرنگار، شامل جیکوب اپلبائوم و لارا پویتراس، به تازگی مجموعه‌ی تازه‌ای از اسناد محرمانه‌ای را که به دست ادوارد اسنودن افتاده، منتشر کرده‌اند. این اسناد که آن‌ها را اشپیگل منتشر کرده، نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا NSA و هم‌پیمانانش، برای جنگ‌های اینترنتی آینده آماده می‌شوند. اشپیگل گزارش داده است که سازمان‌های اطلاعاتی تلاش می‌کنند امکانِ از کار انداختن کامپیوترهای متصل به اینترنت را به دست بیاورند، امکانی که پتانسیل از کار انداختن و ایجاد اختلال در تاسیسات حساس و زیرساخت‌های دیگر را به آن‌ها می‌دهد. و این‌که NSA و GCHQ فکر می‌کنند در این مسیر بسیار جلوتر از بقیه هستند، و خاطر همین به بقیه می‌خندند!

در این گزارش آمده است:

جاسوسی عظیم سازمان امنیت ملی آمریکا تنها آغاز کار است. اسناد تازه‌ای که ادوارد اسنودن منتشر کرده نشان می‌دهد سازمان جاسوسی مشغول آماده کردنِ آمریکا برای جنگ‌های دیجیتالی آینده است.

ما همین حالا هم می‌دانیم که آمریکا می‌تواند علیه دشمنانش حمله‌های دیجیتالی پیچیده‌ای را ترتیب بدهد که منجر به خسارت فیزیکی برای آن‌ها شود. ویروس استاکس‌نت که در سال 2010 کشف شد، بخشی از برنامه‌ی مشترک آمریکا و اسرائیل بود که به تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران حمله کرد و خساراتی به بار آورد. از آن زمان به بعد، NSA به سلاح‌های دیجیتال قوی‌تری مجهز شده است.

اطلاعات جدیدی که اشپیگل منتشر کرده نشان می‌دهد برنامه‌ی جاسوسی NSA، زمینه‌سازِ تولید سلاح‌های دیجیتال بوده است. یکی از مهم‌ترین موضوع‌های اسناد جدید، به توانایی دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای موسوم به پنج چشم Five Eyes، در بهره‌برداری از روش‌های دشمنان‌شان مربوط می‌شود: تلاش برای «دزدیدن ابزارها، تکنیک‌های جاسوسی، اهداف و دستاوردهای آن‌ها». NSA این توانایی را «بهره‌برداری از طرف چهارم» می‌نامد.

به نظر می‌رسد شیوه‌ی «بهره‌برداری از طرف چهارم» به قدری موفق بوده که باعث شده NSA و GCHQ در بالای اسلایدهای مربوط به این پروژه، از عبارت‌های طنزآمیز استفاده کنند. در یکی از اسناد NSA با عنوان «فرصت‌های طرف چهارم»، از یکی از دیالوگ‌های معروف دنیل دی لوییس در فیلم «خون به پا خواهد شد» استفاده شده است: «میلک‌شیکت را من می‌خورم». به گزارش اشپیگل، در یکی از این موارد، یکی از واحدهای NSA توانسته است رد یکی از حمله‌ها به وزارت دفاع [آمریکا] را تا چین ردیابی کند و فعالیت‌های جاسوسی چین را زیر نظر بگیرد و متوجه برنامه‌های جاسوسی این کشور برای آینده شود. یکی از این برنامه‌ها نفوذ دیجیتال به سازمان ملل بوده است.

i_drink_your_milkshake.0

در یکی دیگر از این اسناد، GCHQ (ستاد ارتباطات انگلیس) جزئیات مربوط به بهره‌برداریِ اطلاعاتی از «اپ‌های موبایلِ رخنه‌دار» با استفاده از ابزاری به نام BADASS را شرح می‌دهد. سازمان جاسوسی انگلیس در این سند توانایی‌هایش در جمع‌آوری اطلاعات شخصی از متادیتای رد و بدل شونده بین دستگاه‌های کاربران و شبکه‌های تبلیغات موبایلی و شرکت‌های تحلیل‌گر را شرح می‌دهد. جالب این است که تصور می‌شود این اطلاعات شامل اطلاعاتی نیست که بشود از طریقش به هویت شخص پی برد. بسیاری از اسلایدهای این سند چنین عنوانی دارند: «سوء استفاده از BADASS برای تفریح و منفعت». یکی از اسلایدها هم شامل این جمله است: «می‌دانیم انگری بردز شما تا چه حد بد است».

گزارش اشپیگل در ادامه نشان می‌دهد آژانس‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس طوری عمل می‌کنند که از یک فیلم هالیوودی پُرماجرا درباره‌ی عملیات جاسوسی در دوران جنگ سرد با بازی برد پیت انتظار دارید. اشپیگل می‌نویسد: «وضعیت خنده‌داری است: در حالی که جاسوس‌ها مشغول جاسوسی بوده‌اند، جاسوس‌های دیگر جاسوسیِ آن‌ها را زیر نظر داشته‌اند. در واکنش به این نوع جاسوسی، جاسوس‌ها تلاش می‌کنند فعالیت‌هاشان را بهتر مخفی کنند و یا این‌که جاسوسی‌های تقلّبی ترتیب بدهند.»

به نظر می‌رسد جاسوس‌ها حسابی از کارشان لذت می‌برند!

 

منبع: ورج و اشپیگل

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه