2864بازدید 0دیدگاه‌ها

قبل از دیدن «در میان ستارگان» بخوانید: ماشین وارپ چیست؟

نویسنده:‏دردی ۲۷, ۱۳۹۳
 

هنوز بسیاری از ما فیلم آخر کریستوفر نولان، یعنی «در میان ستارگان» را ندیده‌ایم. اما ممکن است چیزهایی در موردش شنیده باشیم. از جمله این‌که در این فیلم علمی تخیلی، برخی از مفاهیم علمی به همراه بعضی از مفاهیم تخیلی و اثبات‌نشده مطرح می‌شوند. مفاهیم و پدیده‌هایی که از میان آن‌ها می‌توان به سیاه‌چاله، کرم‌چاله و ماشین وارپ اشاره کرد.

این نوشته را هم بخوانید: در میان ستارگان: نسبیت انیشتین در قاب کریستوفر نولان

بیایید درباره‌ی یکی از این مفهوم‌ها، یعنی ماشین وارپ، کمی بیش‌تر بدانیم. ماشین وارپ در واقع نوعی تکنولوژی برای سفر در فضا با سرعتی بیش‌تر از سرعت نور است. شاید فکر کنید سفر با سرعتی بالاتر سرعت نور امکان‌پذیر نیست و بنابراین نباید وقت‌مان را با رویاپردازی درباره‌ی آن تلف کنیم. اما بد نیست بدانید فیزیک‌دان‌ها خیال‌پردازتر از این حرف‌ها هستند و بسیاری از پیشرفت‌های واقعی و علمی هم مدیونِ همین خیال‌پردازی‌ها است.

ماشین وارپ Warp Drive هم حاصل همین خیال‌پردازی‌های علمی است که آن را فیزیک‌دانی مکزیکی به نام میگوئل آلکوبیر در سال 1994 برای اولین بار پیشنهاد داد. البته اگر سریال «پیشتازان فضا» را دیده باشید، یادتان خواهد آمد که در آن سریال هم از چنین ماشینی برای سفرهای فضایی استفاده می‌شد. ماشین وارپ در واقع (یا در خیال!) به جای آن‌که فضاپیما را در فضا حرکت دهد، با ایجاد موج در فضا-زمان، نوعی نیروی پیش‌رانشی ایجاد می‌کند که می‌تواند فضاپیما را با سرعتی بالاتر از سرعت نور جابه‌جا کند. کمی عجیب و نامفهوم به نظر می‌رسد؟ نگاهی به تصویر زیر بیندازید تا متوجه شوید بنیان این ایده چقدر ساده (و در عین حال خلاقانه) است:

traj

در واقع در این نوع جابه‌جایی فضایی، فضای جلوی سفینه منقبض و فضای پشت آن منبسط می‌شود و فضاپیما با موجِ ایجاد شده در فضا-زمان، به جلو رانده می‌شود. دقت کنید که در این نوع جابه‌جایی معادله‌ی انیشتین نقض نمی‌شود، چون فضاپیما در درون فضا حرکت نمی‌کند، بلکه موج فضا-زمان است که آن را به جلو می‌راند.

توجه داشته باشید که چنین ایده‌هایی هنوز در مراحل آزمایشی هستند و تا عملی شدن‌شان راه درازی در پیش است.

در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید توضیحات فیزیک‌دانی به نام میچیو کاکو را در مورد ماشین وارپ ببینید. او در بخشی از این ویدئو با آلوبیر نیز گفت‌وگو می‌کند.

لینک دانلود

آنچه که میگوئل آلکوبیر در مورد ماشین وارپ فرمول‌بندی کرده، برای کار کردن به جِرم منفی (Negative Mass) –که هنوز هیچ نشانه‌ای از وجودش به دست نیامده- و مقدار بسیار بسیار بسیار عظیمی از انرژی عادی نیاز دارد. گرچه در مدل‌های تازه‌تری که برای ماشین وارپ پیشنهاد شده، به جرم منفی و انرژی کمتری نیاز است، اما تولید انرژی مورد نیاز همچنان فراتر از توانایی‌های کنونی نوع بشر است. با این حال ناسا و مهندسانش پژوهش‌های ابتدایی برای دست پیدا کردن به این تکنولوژی را آغاز کرده‌اند.

 

 

منبع: بیگ‌بنگ، ویکی‌پدیا، Space.com

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه