2271بازدید 0دیدگاه‌ها

مرسدس بنز F 015: با شکل و قیافه ماشین‌های خودران آینده آشنا شوید

نویسنده:‏دردی ۱۶, ۱۳۹۳
 

مرسدس بنز در CES امسال از یک خودروی مفهومی جدید پرده‌برداری کرد. اتومبیلی که به نظر می‌رسد تا حلق آن تکنولوژی چپانده شده است.

نام کامل این اتومبیل F 015 Luxury in Motion است و اگر تعجب کرده‌اید باید تاکید کنیم که بله، «لاکچری این موشن» بخشی از نام این اتومبیل است! این اتومبیل در واقع پوسته‌ای درخشنده است که اتاق فوق‌العاده بزرگی دارد. بله، این یکی از عوارض جانبیِ اتفاقی در اتومبیل‌های خیالی و خودرانِ آینده است: می‌توانیم با خیال آسوده داخل کابینِ وسیع اتومبیل بنشینیم، یا حتی دراز بکشیم، و خودِ اتومبیل ما را به هر جایی که دل‌مان خواست ببرد. مرسدس واقعاً داخل این کابین چهار صندلی چرخان گذاشته و آن را «استراحت‌گاه» نامیده است. چند صفحه نمایش در این‌جا و آن‌جای اتومبیل به مسافران این امکان را می‌دهد که کنترل بخش‌های مختلف اتومبیل را به دست بگیرند و یا با محتوای آن‌ها سرگرم شوند. گویا این صفحه نمایش‌ها قرار است قابلیت تشخیص حرکات دست و چشم را هم داشته باشند.

یکی از امکانات جالب این اتومبیل مفهومی، دو «میدان LED» است که در جلو و عقب اتومبیل تعبیه شده و بر اساس حالت رانندگی اتومبیل، تغییر رنگ می‌دهد. البته پیش‌تر این مفهوم را در اتومبیل‌های مفهومیِ دیگر مرسدس بنز هم دیده بودیم و منظور از آن مشخص کردن حالت رانندگی خودکار یا دستی است: رنگ آبی یعنی اتومبیل در حالت رانندگی خودکار قرار دارد و رنگ سفید یعنی یک انسان آن را هدایت می‌کند. اکنون شاید این موضوع خیلی ساده و بی‌فایده به نظر برسد، اما اگر واقعاً روزی برسد که اتومبیل‌های خودران وارد زندگی روزمره شوند، هر کسی می‌خواهد بداند که فلان اتومبیلی که در خیابان می‌رود روی حالت خودران است یا این‌که کسی آن را می‌راند.

slack_for_ios_upload__8_.0

F 015 نسبت به اندازه‌اش، وزن به نسبت پایینی دارد. دلیل آن هم استفاده از پلاستیک تقویت شده با فیبر کربن یا CFRP است، ماده‌ای که مرسدس بنز در اتومبیل‌های پیشرفته‌ی مفهومی‌اش مانند i3 و i8 استفاده می‌کند.

اتومبیل مفهومی جدید مرسدس بنز با سوخت هیدروژنی کار می‌کند و از آن‌جا که تویوتا هم سخت در تلاش است که این استاندارد را جا بیندازد، بدون شک از دیدن این اتومبیل مفهومی سخت به هیجان آمده است. البته هنوز زیرساخت‌های مورد نیاز برای خودروهای هیدروژنی فراهم نیست و اگر قرار باشد روزی اتومبیل‌های هیدورژنی وارد خیابان‌ها شوند، باید پمپ‌های سوخت هیدروژن هم راه‌اندازی شود.

slack_for_ios_upload__11_.0

 

منبع: ورج

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه