1683بازدید 0دیدگاه‌ها

دانستنی‌های کوتاه: نمایشگاه CES چیست؟

نویسنده:‏دردی ۱۴, ۱۳۹۳
 

نمایشگاه CES نمایشگاهی بین‌المللی است که مهم‌ترین و مشهورترین شرکت‌های فعال در حوزه‌ی تکنولوژی مصرف‌کنندگان و محصولات الکترونیک در آن حضور پیدا می‌کنند. CES در واقع کوتاه شده‌ی عبارت Consumers Electronics Show یا «نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرف‌کنندگان» است و همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، لوازم و دستگاه‌هایی در آن به نمایش در می‌آید که مشتری نهایی آن‌ها مردم عادی هستند و هدف این است که این وسایل روزی در خانه‌ی همه پیدا شود.

نوشته‌ی مرتبط: سامسونگ چگونه سلطان CES شد؟

نمایشگاه CES درست یک هفته پس از آغاز سال نوی میلادی (هفتم ژانویه) افتتاح می‌شود و محل برگزاری آن شهر لاس وگاس ایالت نوادای آمریکا است. اولین دوره‌ی این نمایشگاه در سال 1967 برگزار شد و از آن سال تا کنون، لاس وگاس آمریکا همه ساله میزبان این نمایشگاه بوده است.

SUPA0699

اهمیت CES در این است که محصولات و لوازمی که در آن معرفی می‌شود، به نوعی زندگی دیجیتال و تکنولوژیک ما را در سال‌های آینده پیش‌گویی می‌کند. اگر به تاریخ CES نگاه کنیم لوازمی همچون انواع سی‌دی و سی‌دی پلیر، دوربین فیلم‌برداری خانگی، تلویزیون اچ‌دی، تلویزیون پلاسما، ایکس‌باکس، پرینتر سه‌بعدی و غیره و غیره را می‌توانیم پیدا کنیم. بسیاری از این محصولات اکنون در زندگی روزمره‌ی ما حضور دارند و بسیاری دیگر از آن‌ها هم نتوانسته‌اند توجه مصرف‌کننده‌ی نهایی را جلب کنند و به ناچار روانه‌ی زباله‌دان‌های تکنولوژی شده‌اند.

به نظر برخی کارشناسان CES اعتبار و اهمیت سال‌های گذشته خود را از دست داده است. چه در این داوری موافق این کارشناسان باشیم و همراه آن‌ها حسرت روزهای گذشته را بخوریم و چه با آن‌ها مخالفت کنیم و بگوییم روزهای بهتری در پیش است، حقیقت این است که نام‌های بسیار بزرگی هستند که در این نمایشگاه حضور ندارند: اپل و مایکروسافت. حضور اپل یا مایکروسافت در هر نمایشگاه و رویداد بین‌المللی‌ای می‌تواند به آن رویداد اعتبار و اهمیتی فوق‌العاده ببخشد، اما فعلاً CES افتخار میزبانی این نام‌ها را ندارد. سال 2012 آخرین حضور مایکروسافت در CES بود و اپل هم از سال 1992 تا کنون غرفه‌ای در این نمایشگاه نداشته است.

در هر حال از جایی که ما ایستاده‌ایم، نمایشگاه CES همچنان نمایشگاه بسیار مهمی به حساب می‌آید که چه برای گیک‌ها و چه برای کاربران معمولی وسایل الکترونیک، تعیین‌کننده است. فعلاً دور دورِ شرکت‌های شرقی مانند سامسونگ و ال‌جی است و انواع تلویزیون و صفحه نمایش در مرکز توجه این نمایشگاه قرار دارد. نمایشگاه CES 2015 تا دو روز دیگر آغاز می‌شود و جریان هم تلاش می‌کند مهم‌ترین رویدادهای این نمایشگاه بزرگ را از دیدگاهِ خودش برای مخاطبان خود گزارش کند. امیدواریم زبان و نوعِ نگاه ما را به دنیای تکنولوژی، فرهنگ دیجیتال و نمایشگاه CES بپسندید.

 

جریان

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه