1534بازدید 0دیدگاه‌ها

دو طبقه از پاساژ علاءالدین «تخریب شد»

نویسنده:‏دردی ۱۳, ۱۳۹۳
 
روز گذشته دو طبقه از پاساژ علاءالدین، جایی که زمانی مرکز اصلی پخش گوشی‌های موبایل در تهران و ایران به حساب می‌آمد، تخریب شد. تخریبی که روزنامه‌ی اعتماد در مورد آن نوشت: «بالاخره پس از چند ماه كشمكش، حكم تخريب دو طبقه از پاساژ علاءالدين با فشارهای رسانه‌ها اجرايي شد. تخريبي كه بر اساس برخي اظهار نظرها، بيشتر «تبليغاتی» بود تا تخريب و اجراي رای و حكم.» عده‌ای از ناظران نیز این تخریب را جنگ قدرتی میان مالک علاءالدین و مالک ساختمان تازه‌تاسیس چهارسو در آن سوی خیابان حافظ توصیف می‌کنند.

به گزارش روزنامه‌ی اعتماد، ساعت یک و نیم صبح جمعه، بيش از ١٠٠ مامور خدمات شهری و اجرای احكام شهرداری به همراه ماموران كلانتری و ماموران يگان ويژه، وارد ساختماني شدند كه در هنگام روز و ساعت‌هاي كاري در آن واحد هزاران نفر را درخود جاي مي‌داد. گروهي از مالكان كه پيش‌بيني اين حضور را كرده بودند، درمقابل پاساژ تجمع كردند، ولي زماني كه با ماموران يگان ويژه مواجه شدند، به ناچارعقب نشستند و مجبور شدند از آن سوي خيابان شاهد تخريب مغازه‌هاي‌شان باشند.
اما صاحب پاساژ گويا قرار نيست از تكاپو بيفتد. چرا كه باوجود تمامي اين مصيبت‌ها دستور داده تا پاساژ به رسم گذشته همچنان باز باشد و به كار خود ادامه دهد. گرچه از ١٠ طبقه پاساژ تنها پنج طبقه آن باز است. طبقات منفي دو و يك همكف، اول و دوم. ضمن اينكه هر سه آسانسورطبقه همكف قطع است و نرده‌هاي بالاي پله برقي هرگونه امكان ورودي به طبقات بالاتر را غيرممكن كرده است. تنها راه باقيمانده پله‌هاي طبقات است كه آن هم با وجود دو ماموري كه در راهرو بين طبقه دوم و سوم نشسته‌اند،  عملا بسته است.

مالكان خسارت ديده درمورد قيمت مغازه‌ها درپاساژ علاءالدين مي‌گويند: قيمت مغازه‌هاي اينجا متري نيست. برحسب جا و موقعيت مغازه و متراژ آن مي‌گويند يك ميليارد تومان تا ٥/١ ميليارد تومان مي‌ارزد. پاساژي كه گفته مي‌شود بيش از يك هزار و ١٠٠ مغازه دارد.
اما آيا گوشي‌ها و متعلقات داخل مغازه‌ها نيز تخريب شده‌اند؟ سوالي كه اين جوانان درپاسخ آن مي‌گويند: نه زياد. چون گوشي‌ها را معمولا درجاي خاصي مي‌گذاريم و آسيبي نديده‌اند ولي در برخي مغازه‌ها دكورها و قفسه‌ها را نيز شكسته‌اند. اما شايد جالب‌ترين اظهارنظر را مالك يكي از مغازه‌هاي طبقه دوم مي‌كند كه مي‌گويد: اين يك جنگ قدرت بود. بين مالك پاساژ علاءالدين و طرفداران و مالك پاساژ تازه‌ساز چهارسو درآن سوي خيابان. ولي هرچه كه بود دودش به چشم ما رفت چرا كه به‌شدت به اعتبار پاساژ ما لطمه خورد و مسلما مشتريان آن به شكل تصاعدي كم خواهد شد. بازار رونمايي از فيلم‌هاي شب قبل درطبقه اول داغ‌تر است: «همان طور كه مي‌بينيد، فقط مغازه‌ها را زخمي كرده‌اند. آنهم به دليل فشار رسانه‌ها. بعد از مدتي يك پولي مي‌گيرند و مجوز را صادر مي‌كنند ودوباره مغازه‌ها را تحويل مالكين آن مي‌دهند…» اين فرضيه تا چه حد درست است؟ سوالي است كه بايد منتظر پاسخ آن درماه‌هاي آينده بود.

قانون هنوز کامل اجرا نشده است

به دنبال اجراي حكم كميسيون ماده ١٠٠، شهرام گيل آبادي، رييس مركز ارتباطات شهرداري گفت: دراين ساختمان درساعت ٦٤٠٠ نفر تردد دارند. در صورتي كه موارد اعلام شده توسط اين مجموعه رعايت نشود، در آينده برخوردهاي ديگري نيز با اين مجموعه خواهيم داشت.
محمد سالاري، رياست كميسيون شهرسازي شوراي شهر نيز درخصوص اقدام صورت گرفته به «اعتماد» گفت: اقدامات صورت گرفته در روز جمعه تنها اقدامات اوليه تخريب بوده است. تاوقتي ديوارها و سقف به طور كامل تخريب نشود، نمي‌توان گفت طبقه حذف شده و قانون اجرا شده است. وی درمورد اعمال قانون در مورد طبقه منفي سوم علاءالدين نيز گفت: البته در مورد زير زمين منفي سه، ديوارهاي برخي مغازه‌ها نيز تخريب شده و مي‌توان گفت قانون بهتر اجرا شده ولي، درمورد طبقه هفتم مي‌توان گفت هنوز حكم اجرا نشده است. چرا كه مالك مي‌تواند با تعميرات كمي، مغازه‌ها را بازسازي و اين طبقه دوباره برقرار شود. هر چه كه هست خيال حاج رضا علاء‌الدين راحت راحت است. اينقدر كه به گفته مغازه‌داران هنوز درسفرآخر هفته شمال است و حتي زحمت بازگشت به تهران را نيز به خود نداده است. شايد هم به گفته برخي از مالكين، برنامه بوده كه تهران نباشد. هر چه كه هست، طبقه هفتم علاءالدين هنوزپابرجا اما زخمي است.
طبقه هفتم و منفي سه پاساژ علاء‌‌الدين‌ بر اساس حكم كميسيون  ماده ١٠٠  غير قانوني است و بايد تخريب مي‌شد.

 

منبع: اعتماد

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه