1432بازدید 3دیدگاه‌ها

ال‌جی و نمایشگاه CES (بخش اول): کره‌ای‌ها چه مسیری را آمده‌اند؟

نویسنده:‏دردی ۶, ۱۳۹۳
 

به احتمال زیاد سامسونگ و سونی در نمایشگاه CES 2015 توجه بسیار زیادی را جلب خواهند کرد، اما بیایید ال‌جی را هم فراموش نکنیم. این کمپانی کره‌ای از نشست اهالی تکنولوژی در ماه ژانویه به عنوان پشت صحنه‌ای برای معرفی گستره‌ی وسیعی از محصولات –از ابزارهای پوشیدنی گرفته تا تلویزیون‌های 4K- استفاده می‌کند و آن‌ها را در غرفه‌ی بزرگ خود به نمایش می‌گذارد. همچنین تقریباً می‌شود مطمان بود ال‌جی با دستی پُرتر در نمایشگاه CES بعدی حضور خواهد یافت. اما پیش از آن‌که حدس بزنیم ال‌جی در CES 2015 چه چیزهایی در چنته خواهد داشت، بیایید ببینیم ال‌جی تا کنون چه مسیری را پیموده است.

نگاهی به گذشته

اولین حضور ال‌جی در نمایشگاه CES به سال 2004 برمی‌گردد. در آن دوره از CES، ال‌جی نخستین تلویزیون پلاسمای 76 اینچی جهان را رونمایی کرد. پس از آن حضور موفق، ال‌جی روشن کرد که فناوری صفحه نمایش تمرکز اصلی ال‌جی در این حضور سالانه خواهد بود.

دیگر این‌که نخستین حضور ال‌جی در نمایشگاه سالانه‌ی لاس وگاس، مهم‌ترین حضور این شرکت در یک نمایشگاه لوازم الکترونیکی بود. این حضور چشم‌گیر کمک کرد تا ال‌جی در بازار به شدت رقابتی لوازم الکترونیکی، جای خود را باز کند.

تلویزیون پلاسمای ال‌جی در CES 2004

تلویزیون پلاسمای ال‌جی در CES 2004

البته داستان حضور ال‌جی در نمایشگاه CES، به کسب و کار صفحه نمایش‌ محدود نمی‌شود. این شرکت در حوزه‌هایی گوناگون، از یخچال فریزر گرفته تا ماشین‌های شوینده، فعالیت داشته است. ال‌جی در سال 2005، یک یخچال فریزر را به نمایش گذاشت که یک صفحه نمایش 13.5 اینچی روی در آن کار گذاشته شده بود. در آن سال ال‌جی تعدادی گوشی هوشمند را هم به نمایش گذاشت. از آن سال به بعد ال‌جی محصولات متنوعی را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است، گرچه تمرکز اصلی این شرکت در CES همچنان صفحه نمایش بوده است.

:با این‌که ابزارهای پوشیدنی، بحثی است که به تازگی داغ شده و کمپانی‌هایی مانند اپل، سامسونگ و گوگل می‌کوشند تا سهم خودشان را از این کیک به دست بیاورند، ال‌جی از نمایشگاه CES 2008 آزمودن حوزه‌ی ابزارهای پوشیدنی را شروع کرد. در آن سال ال‌جی نمونه‌ی اولیه‌ای (پروتوتایپ) از تلفن‌ساعت (Watch Phone) GD910 را به نمایش گذاشت. ابزاری پوشیدنی که در مقایسه با ساعت‌های هوشمند کنونی چندان هم عجیب به نظر نمی‌رسد. ال‌جی در سال 2009 هم واچ‌فون را در CES به نمایش گذاشت و تنها پس از آن بود که این محصول را راهی بازار کرد. در CES آینده ال‌جی می‌خواهد بار دیگر شانس خودش را در میدان رقابت ساعت‌های هوشمند آزمایش کند. البته این بار محصولات قدرتمندتری مانند جی واچ و جی واچ آر در ویترین ال‌جی وجود دارد.

 

The GD910 Watch Phone

The GD910 Watch Phone

درباره‌ی مرگ CES و کم شدن اهمیت این نمایشگاه در صنعت محصولات دیجیتال بسیار گفته شده است. در حالی که شاید بعضی از این گفته‌ها حقیقت داشته باشد، در مواقعی می‌توانیم چشمه‌هایی واقعی از مسیر آینده‌ی تکنولوژی را در CES ببینیم: مواقعی که شرکت‌کنندگان CES با تمام قوای خود می‌تازند. سه سال پیش ال‌جی دقیقاً همین کار را کرد و توجه بسیاری را به تلویزیون غول‌پیکر 84 اینچی 4K خود جلب نمود. آن زمان این تکنولوژی چندان کاربردی به نظر نمی‌رسید، چرا که هنوز محتوای 4K وجود نداشت و خود این تلویزیون فراتر از قدرت خرید بسیاری از مصرف‌کنندگان بود. ال‌جی در آن سال همچنین یک تلویزیون OLED 55 اینچی را معرفی کرد که بزرگ‌ترین تلویزیون OLED جهان تا آن زمان بود.

با این‌که قیمت پنل‌های OLED و 4K ال‌جی بسیار بالا بود، اما بخش بزرگی از مانور ال‌جی در نمایشگاه سال 2013 پیرامون همین تکنولوژی‌ها بود. به این ترتیب ال‌جی موفق شد به منظور خودش برسد: این شرکت به یکی از دو برند مشهور محصولات الکترونیکی تبدیل شد که استاندارد 4K را به بازار معرفی کرده‌اند.

اما ال‌جی متوقف نشده است و همچنان می‌کوشد تا کیفیت تلویزیون‌های خود را بالاتر ببرد. این شرکت حتی دست به دست‌کاریِ نرم‌افزار و شکل نهایی تلویزیون پرداخت. سال گذشته این کمپانی چند تلویزیون خمیده‌ی 4K از نوع OLED معرفی کرد که قطر یکی از آن‌ها 105 اینچ بود. ال‌جی همچنین اعلام کرد که قصد دارد در CES 2014 تلویزیون‌های هوشمندی معرفی کند که از سیستم عامل WebOS استفاده می‌کنند.

 

منبع: انگجت

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه