1973بازدید 0دیدگاه‌ها

لوگوی گوگل به مناسبت ۱۴۸مین تولد کاندینسکی

نویسنده:‏دردسامبر 16, 2014
 

امروز گوگل یکی از زیباترین لوگوهای مناسبتی خود را به نمایش گذاشته است. لوگویی که به مناسبت ۱۴۸مین سالگرد تولد واسیلی کاندینسکی، نقاش و نظریه‌پرداز روس، و به سبک ویژه‌ی نقاشی‌های او طراحی شده است.

کاندینسکی در سال ۱۸۶۶ در مسکو به دنیا آمد. او در سال ۱۸۹۶ مسکو را ترک کرد و برای تحصیل هنر راهی مونیخ شد. کاندینسکی با خود ویژگی‌هایی از مکتب هنری روسیه‌ی آن زمان را به اروپا برد که شمایل‌های مذهبی بومی و رنگ‌های تند و احساس‌برانگیز مختص هنر محلی روسیه از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

کاندینسکی نخستین نقاشی است که تابلوهایی کاملاً انتزاعی خلق کرده و از رنگ برای بیان احساسات استفاده کرده است. او اغلب فرایند نقاشی را به فرایند خلق موسیقی تشبیه می‌کرد.کاندینسکی ده تابلو به نام «ترکیب‌بندی» خلق کرده است که از معروف‌ترین کارهای او هستند.

ترکیب‌بندی 7

ترکیب‌بندی ۷

کاندینسکی زندگی هنری‌اش را از سی سالگی آغاز کرد. او تا آن سن در رشته‌های اقتصاد و حقوق تحصیل کرده بود و در رشته‌ی حقوق در دانشگاه دورپات Dorpat به درجه‌ی استادی رسیده بود. اما او در سال ۱۸۹۶ آینده‌ی شغلی درخشانش را ترک کرد تا در مدرسه‌ی هنر مونیخ تحصیل کند. او بعدها دیدن تابلوی «خرمن علف‌های خشک» Haystacks کلود مونه و شنیدن قطعه‌ی Lohengrin ریشارد واگنر را علت رها کردن رشته‌ی حقوق و رو آوردن به هنر عنوان کرد.

«خرمن علف‌های خشک» اثر کلود مونه

«خرمن علف‌های خشک» اثر کلود مونه

کاندینسکی بعد از پایان جنگ اول به مسکو رفت، اما نظریه‌های هنری که حزب کمونیست تبلیغ می‌کرد، احساس هم‌دلی نداشت و در سال ۱۹۲۱ دوباره به آلمان برگشت. او از ۱۹۲۲ در مدرسه‌ی هنر و معماری بائوهاوس مشغول بود تا این‌که در سال ۱۹۳۳ حزب نازی این مدرسه را تعطیل کرد.

حزب نازی در جریان یورشی به مدرسه‌ی بائوهاوس ۵۷ تابلو از نقاشی‌های کاندینسکی را مصادره کرد. نازی‌ها این تابلوها را در سال ۱۹۳۷ در نمایشگاهی با عنوان «هنر فاسد» Degenerate Art به نمایش گذاشتند و سپس نابودشان کردند.

بعد از تعطیل شدن بائوهاوس، کاندینسکی به فرانسه رفت و باقی زندگی‌اش را در آن‌جا گذراند. او برخی از تحسین‌برانگیزترین آثارش را در همین دوران پدید آورد.

کاندینسکی نظریه‌پرداز تیزبینی هم بود و در سال ۱۹۱۲ کتابی در حوزه‌ی نظریه‌ی هنر با عنوان «معنویت در هنر» Spiritual in Art منتشر کرد. او در این کتاب می‌گوید که رنگ چگونه می‌تواند تجربه‌ای حسی و غنی در روح بیننده ایجاد کند.

در حال حاضر آثار او می‌توانند میلیون‌ها دلار در بازار هنر خرید و فروش شوند. در سال ۲۰۱۲ تابلوی «بداهه‌پردازی ۸» Study in Improvisation 8 در حراج کریستی به قیمت ۲۳ میلیون دلار فروخته شد. کاندینسکی این تابلو را در سال ۱۹۰۹ نقاشی کرده است. پیش از آن هم تابلوی دیگری از کاندینسکی به نام Fugue که در سال ۱۹۱۴ نقاشی شده، با قیمت ۲۰٫۹ میلیون دلار در حراج سال ۱۹۹۰ ساتبی به فروش رفت.

بداهه‌پردازی 8 واسیلی کاندینسکی

بداهه‌پردازی ۸

بداهه‌پردازی 27

بداهه‌پردازی ۲۷

بر روی سفیدی

بر روی سفیدی

ترکیب‌بندی 10

ترکیب‌بندی ۱۰

ترکیب‌بندی 6

ترکیب‌بندی ۶

نقطه‌ها

نقطه‌ها

 

برای آشنایی بیشتر با آثار واسیلی کاندینسکی می‌توانید به گالری واسیلی کاندینسکی در سایت Artsy بروید.

 

منبع: ایندیپندنت

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه