2585بازدید 0دیدگاه‌ها

میوه‌های ممنوعه: هفت اپ اندروید که گوگل اجازه حضور آن‌ها را در گوگل‌پلی نمی‌دهد

نویسنده:‏دردسامبر 14, 2014
 

حتما سر و صداهای گوگل در مورد رسیدن تعداد اپ‌های پلی استور به عدد یک میلیون به گوش شما هم خورده است. اما نکته اینجا است که در میان این یک میلیون اپ، نمی‌توانید بعضی اپ‌های خاص را پیدا کنید. برای آن‌که یک اپ روی پلی استور قرار بگیرد، گوگل قوانین خاصی در نظر گرفته و اگر اپی منطبق بر این قوانین نباشد، آن‌گاه به سادگی کنار گذاشته می‌شود. برای نمونه، هرگز نمی‌توانید در پلی‌استور اپلیکیشنی پیدا کنید که بتواند از یوتوب فیلم دانلود کند. همچنین اپلیکیشنی که بتواند مانع از نمایش تبلیغات در اندروید شود، در فروشگاه اپلیکیشن گوگل وجود ندارد. این‌ها تنها دو نمونه از میوه‌های ممنوعه‌ی گوگل پلی هستند.

البته این مطلب درباره‌ی درست یا غلط بودنِ در پیش گرفتنِ چنین سیاستی از سوی گوگل نیست. در این‌جا تنها تلاش می‌کنیم با وضعیت موجود روبه‌رو شویم و نگاهی به بیرون از میله‌های نامرئی گوگل پلی بیندازیم. مثلاً اگر Metro Tube، محبوب‌ترین اپ ویندوزفونی برای یوتوب را در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که گزینه‌ی دانلود ویدئوهای یوتوب در این اپ فعال است.

آیا این وضعیت به عنوان نقطه ضعفی برای اندروید به حساب می‌آید؟ اصلاً این طور نیست. سیستم عامل اندروید رایگان و متن باز است و گوگل‌پلی تنها فروشگاه یا مرکز دانلود اپلیکیشن‌های اندروید نیست. اپ‌استور آمازون، GetJar، Side Me، کندو و بازار تنها نمونه‌هایی از فروشگاه‌های جایگزین برای گوگل پلی هستند.

اما اگر بدانید که دقیقاً دنبال چه چیزی هستید، می‌توانید اپ مورد نظرتان را از فروشگاه‌ها و بازارهای جایگزین دریافت و نصب کنید. اما در ادامه چند نمونه از اپ‌های هیجان‌انگیزی را که به نوعی میوه‌های ممنوعه‌ی گوگل‌پلی به حساب می‌آیند، مرور خواهیم کرد.

 

MIUI Music

قیمت: رایگان
دانلود از MIUI.com

اپ پخش موسیقی MIUI Music

MIUI Music یکی از اپ‌های پیش‌فرض گوشی‌های شیائومی است. در حالی که گوشی‌های شیائومی در بیرون از قاره‌ی آسیا محبوبیت چندانی ندارند، این اپ توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این اپ عجیب و غریب به شما اجازه می‌دهد موسیقی‌های مورد نظرتان را روی گوشی دانلود کنید. در واقع این اپ چیزی در مایه‌های داشتن حساب پرمیوم اسپاتیفای است، بدون آن‌که لازم باشد پولی بپردازید.

 

فروشگاه اپلیکیشن آمازون Amazon Appstore

قیمت: رایگان
دانلود از Amazon

فروشگاه اپلیکیشن آمازون Amazon Appstore

فروشگاه اپلیکیشن آمازون، بزرگ‌ترین رقیب گوگل پلی به حساب می‌آید و در واقع آمازون در کسب و کار اپلیکیشن اندروید بسیار جدی است. به حدی که فروشگاه اپلیکیشن آمازون، در چین که بزرگ‌ترین بازار موبایل در دنیا است، زودتر از گوگل‌پلی راه اندازی شد. تخفیف‌های روزانه‌ای که این فروشگاه برای بعضی اپلیکیشن‌های پرطرف‌دار در نظر می‌گیرد، آن را به پلتفرمی جذاب برای کاربران و توسعه‌دهندگان تبدیل کرده است.

 

تیوب‌میت TubeMate

قیمت: رایگان
دانلود از TubeMate.net

اپ اندرویدی تیوب‌میت TubeMate

روزی روزگاری تیوب‌میت در اندروید مارکت (که اکنون گوگل پلی نامیده می‌شود) وجود داشت، اما گوگل سخت‌گیری در مورد قوانین را بیش‌تر کرد و این اپ را از روی اندروید مارکت برداشت. چون با استفاده از این اپلیکیشن می‌شود ویدئوهای یوتوب را مستقیماً دانلود کرد. البته حذف شدن از فروشگاه اپلیکیشن گوگل به معنای نابودی تیوب‌میت نبود. هنوز می‌توانید این اپلیکیشن را از سایت آن و برخی فروشگاه‌های محلی، دانلود کنید و از داشتنش لذت ببرید.

 

Dood’s Music Streamer

قیمت: رایگان
دانلود از Uptown

اپ اندرویدی پخش موسیقی Dood’s Music Streamer

در دنیای نرم‌افزارهای پخش موسیقی، همیشه دردسرهایی وجود دارد. ثبت نام، پرداخت هزینه‌های ماهانه و غیره و غیره. اما Dood’s Music Streamer رایگان و کار با آن ساده است. می‌توانید هر چقدر که دل‌تان خواست موسیقی گوش بدهید و دانلود کنید بدون آن‌که پولی بپردازید.

 

اد اوی AdAway

قیمت: رایگان
دانلود از F-Droid

اد اوی AdAway اد بلاکر

گوگل اجازه نمی‌دهد اپلیکیشن‌هایی که از نمایش تبلیغات در اندروید جلوگیری می‌کنند، روی گوگل پلی قرار بگیرند. البته ما این سیاست گوگل را درک می‌کنیم، هرچه باشد بزرگ‌ترین منبع درآمد گوگل تبلیغات است! اما این موضوع به معنای آن نیست که برای خلاص شدن از دست تبلیغات در اندروید، راهی نیست. اپلکیشن اد اوی یکی از این راه‌ها است.

 

Snes9x

قیمت: رایگان
دانلود از X+Alpha

اپ اندروید - شبیه‌ساز Snes9x

Snes9x یک شبیه‌ساز برای بازی‌های کنسول‌های قدیمی است. اما به دلایلی این اپ از روی گوگل پلی حذف شده است. به هر حال می‌توانید آن را دانلود و نصب کنید.

 

گروشارک Grooveshark

قیمت: رایگان
دانلود از Grooveshark

گروشارک Groovesharkاپلیکیشن گروشارک یکی از محبوب‌ترین اپ‌های پخش موسیقی است، اما این اپ هم به دلایلی از روی گوگل پلی حذف شده است. اما همچنان می‌توانید آن را از صفحه‌ی رسمی گروشارک دانلود کنید و از تجربه‌ی کار کردن با آن لذت ببرید.

 

منبع: فون‌ارنا

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه