1491بازدید 0دیدگاه‌ها

گوگل کپچا را از بین می‌برد: خداحافظ عبارات امنیتی اعصاب خرد‌کن

نویسنده:‏درآذر ۱۶, ۱۳۹۳
 

مسلماً هنگامی که خواسته‌اید در سایتی ثبت نام کنید با قسمتی برخورد کرده‌اید که از شما خواسته می‌شود عباراتی را که شامل ترکیبی از حروف و اعداد را در کادری وارد کنید تا سیستم ثبت‌نام آن وب‌سایت مطمان شود شما ربات‌های اسپمر نیستید و کاربر واقعی در سایت مشغول ثبت نام است. حروف و عباراتی که عمداً کج و ناواضح رسم شده‌اند و گاهی تشخیص آن‌ها برای کاربران واقعی هم کار سختی است! این عبارات امنیتی که به کپچا معروف هستند در برخی موارد بسیار اعصاب‌خردکن و ناخوانا می‌شوند. این در حالی است که گوگل اعلام کرده متخصصانش توانسته‌اند روشی پیدا کنند که در 99.8 درصد موارد می‌تواند کپچا را بفهمد و آن‌را گول بزند! در همین راستا گوگل که خود نیز از دارندگان یکی از این سرویس‌ها تحت عنوان ری‌کپچا است، کمر به قتل کپچا بست و روشی جدید برای تایید هویت معرفی کرد که به زودی در سرویس های خود جایگزین کپچا می‌شود. در ادامه با ما باشید تا بیشتر در جریان خداحافظی گوگا با کپچا قرار بگیریم.

در روش جدید که وردپرس و اسنپ‌چت نیز از آن استفاده می‌کنند، به این ترتیب عمل می‌شود که ابتدا از شما خواسته می‌شود که کادری را تیک بزنید که «من ربات نیستم». در این قدم بعد سیستم ابندا با الگوریتم‌های خاص خود سعی می‌کند فعالیت شما را پیگیری کند و تخمین بزند که آیا شما واقعاً ربات هستید یا خیر و تا چه حد احتمال دارد که شما اسپمر باشید. در این مرحله بیشتر کاربرانی که واقعی هستند و قصد انجام خرابکاری ندارند بدون پرسیده شدن سوال یا تست خاصی از طرف سیستم هوشمند، تایید هویت می‌شوند و به مرحله‌ی بعدی می‌روند. اما اگر به هر دلیلی سیستم مشکوک شود، مرحله‌ی جدیدی برای تایید هویت پیش روی شما قرار می‌گیرد.گوگل کپچا

در مرحله‌ی بعد گوگل مشغول تست روشی جدید برای تشخیص انسان بودن شماست. روشی متفاوت با تشخیص و وارد کردن عبارات درهم و برهم! گوگل از فرم موبایل-دوست‌تر کپچا استفاده می‌کند که تصویر مثلاً گربه‌ای را نمایش می‌دهد و از شما می‌خواهد که از میان عکس‌های بعدی‌ای که به شما نمایش می‌دهد، تصویر مرتبط را با آن انتخاب کنید. (با این کار گوگل اطلاعات بسیار خوبی نیز برای سرویس جست‌وجوی تصویرش جمع می‌کند!) با پیشرفت‌های بعدی پروژه مطمئناً شاهد ورژن‌های متنوع‌تری از این فرم خواهیم بود.

گوگل کپچا

مهندسان گوگل در مورد آن بخش تایید هویت که پیش از نشان دادن تست تصویری انجام می‌شود، توضیح داده‌اند که

ما از فاکتورهای مختلفی برای سنجش عامل انسانی استفاده می‌کنیم. مثلاً مونیتور کردن آدرس آی‌پی و مدت زمان ماندن در صفحه‌ها برخی از این فاکتورها هستند. همچنین این عوامل بسته به سایت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشند.

منبع: ورج

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه