1754بازدید 0دیدگاه‌ها

پازل فون: یک گوشی هوشمند ماژولار از دیار نوکیا

نویسنده:‏درآذر ۱۱, ۱۳۹۳
 

پروژه‌ی آرای گوگل تنها امید برای تحقق رویای داشتن گوشی‌هایی با قطعات تعویض‌شدنی نیست. به تازگی یک کمپانی فنلاندی به نام Circular Devices طرحی مفهومی به نام پازل فون را معرفی کرده که در واقع گوشی هوشمندی است که از سه قطعه‌ی مجزا تشکیل شده است. ستون فقرات این گوشی شامل یک صفحه نمایش LCD، اسپیکرها و دکمه‌های فیزیکی است، قلب آن باتری و برخی دیگر از قطعات الکترونیکی را شامل می‌شود و در قسمت مغز این گوشی هم ماژول‌های پردازنده و دوربین قرار گرفته است.

پازل فون

این پروژه شباهت زیادی به پروژه‌ی فون‌بلاکسِ دیو هاکنز دارد که سال گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرد و به پروژه‌ی آرا منتهی شد. از آن‌جا که کارکردها و قابلیت‌های مختلفی در گوشی‌های هوشمند یک جا جمع شده‌اند، این دستگاه‌ها محبوبیت و کارایی زیادی دارند. اما مشکل اینجا است که اگر یکی از قسمت‌های یک گوشی هوشمند خراب شود یا به به‌روز‌رسانی نیاز داشته باشد، نمی‌شود آن قسمت را به طور مجزا تعویض کرد.

اگر پروژه‌هایی مانند پازل فون یا پروژه‌ی آرای گوگل به نتیجه برسند و روزی شاهد حضور آن‌ها در بازار گوشی‌های هوشمند باشیم، کاربران می‌توانند بدون از دست دادن صفحه نمایش یا اسپیکرهای گوشی‌شان، پردازنده یا باتری قدیمی دستگاه‌شان را عوض کنند.

پازل فون - جریان

کمپانی هدایت‌کننده‌ی پروژه‌ی پازل فون که مقر آن در شهر اسپو، خانه‌ی نوکیا، قرار دارد، در سپتامبر گذشته پایه‌گذاری شده و پایه‌گذاران آن از سال 2013 روی پازل فون کار می‌کرده‌اند. اکنون این پروژه به جایی رسیده که توسعه‌دهندگان آن می‌توانند نمونه‌های اولیه‌ای تولید کنند که واقعا کار می‌کنند. کرکولار دیوایسز قصد دارد نخستین پازل فون را در میانه‌های سال 2015 روانه‌ی بازار کند. این شرکت که روی استانداردهای متن باز تمرکز کرده، نسخه‌ای اختصاصی از اندروید را برای گوشی‌های خود به کار خواهد گرفت، اما به دنبال جذب حمایت شرکت‌های طرف سوم نیز خواهد بود.

بدون شک چنین پروژه‌ای بسیار بلندپروازانه به نظر می‌رسد، اما شاید چنین پروژه‌هایی بتواند با تکیه بر اشتیاق کاربران به گوشی‌های ماژولار و علاقه‌ی مشتریان به به‌روزرسانی به صورت قطعه به قطعه، به موفقیت دست پیدا کنند و به فاکتورهایی مانند نازک بودن گوشی غلبه نمایند.

ویدئویی از پشت صحنه پازل فون:


  لینک دانلود

لینک در یوتوب

منبع: ورج

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه