2250بازدید 2دیدگاه‌ها

تریلر «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می‌شود» چه چیزهایی درباره آینده کهکشان‌ها می‌گوید؟

نویسنده:‏درنوامبر 30, 2014
 

همان طور که در جریان هستید روز جمعه نخستین تریلر آخرین فیلم از مجموعه‌ی جنگ ستارگان منتشر شد. انتشار این فیلم موج تازه‌ای در میان هواداران جنگ‌های ستاره‌ای در میان کهکشان‌ها به راه انداخته و بسیاری از این طرف‌داران جهان فانتزی درباره‌ی این چند ثانیه‌ای که به تازگی منتشر شده حرف می‌زنند. بیایید ببینیم این فیلم کوتاه نود ثانیه‌ای چه چیزهایی درباره‌ی آینده‌ی کهکشان‌ها به ما می‌گوید.

تریلر جدید نشان می‌دهد که هنوز سمبل‌ها و نشانه‌هایی از روح مجموعه‌ی جنگ ستارگان را می‌شود در فیلم جدید هم پیدا کرد. جنگنده‌هایی با بال‌های Xمانند، یونیفورم خاص جنگجوها و میلنیوم فالکون عناصر بسیار آشنایی هستند که در این تریلر دیده می‌شوند.

جنگ ستارگان با «نیرو بیدار می‌شود» بعد از 35 سال چیز واقعاً تازه‌ای برای کهکشان‌ها خواهد داشت، کهکشان‌هایی که از 35 سال پیش تا کنون پر از مواد و مصالح غیر رسمی شده است.

 

هشدار: ادامه‌ی این مطلب ممکن است بخش‌هایی از داستان اصلی فیلم را لو بدهد.

امیدی تازه

اولین کسی که در تریلر دیده می‌شود، بازیگری به نام جان بویگا است که هنوز معلوم نیست نقش چه شخصیتی را در فیلم بازی می‌کند و چرا در این تریلر 88 ثانیه‌ای، یونیفورم سربازان امپراتوری را پوشیده است. آیا او یک سرباز فراری امپراتوری است؟ یا این‌که او هم یک هان سولو را دزدیده و به لباس سربازان امپراتوری در آمده تا بدون دردسر از میان آن‌ها عبور کند؟ آنچه که از فیلم‌نامه درز کرده، اولین احتمال را تقویت می‌کند، اما مساله‌ی تولد او را بی‌پاسخ می‌گذارد. سربازان امپراتوری در اپیزودهای دوم و سوم جنگ ستارگان کلون بودند. اما اشاره‌های بن کنوبی پیر به درگیری در اپیزود چهارم نشان می‌دهد که سیاست امپراتوری عوض شده و سربازان جدید را از میان مردم عضوگیری می‌کند. در جهان افزوده‌ی جنگ ستارگان Star Wars Expanded Universe بسیاری از این سربازان در سیاره‌ای به نام کاریدا آموزش می‌دیدند. سیاره‌ای که جدای نوجوانی به نام کیپ دوران، 11 سال بعد از نبرد یاوین آن را نابود کرد. اگر بویگا یکی از این شخصیت‌ها باشد، او چگونه از این سیاره‌ی بیابانی که احتمالاً تاتویین است، سر در آورده؟ آیا سربازانی که در صحنه‌ی بعد نمایش داده می‌شوند، به دنبال او هستند؟ تریلر جنگ ستارگان: نیرو بیدار می‌شود

اما مهم‌تر از همه این‌که سربازان امپراتوری چطور هنوز وجود دارند؟ پایان اپیزود «بازگشت جدای» مونتاژی از تصاویر را نشان می‌دهد که به پایان یافتن دوران امپراتوری اشاره دارد. آیا پس از آن‌که دارت ویدر عصبانی امپراتور را کشت، سربازان امپراتوری همچنان به کار خود ادامه می‌دهند؟ آیا آن‌ها به عنوان نیروی نظامی یک دولت جدید به کار گرفته شده‌اند؟ اگر چنین است، چرا کلاه‌خودهای شیطانی‌شان را تغییر نداده‌اند؟ شاید بخش‌هایی از امپراتوری همچنان وجود دارند و پیروزی نیروهای انقلابی آن‌قدرها هم مطلق نبوده است.

اوضاع وقتی بدتر می‌شود که به لوگوی نیروهای انقلابی روی کلاه خلبان یکی از جنگنده‌های ایکس‌وینگ توجه کنیم. این موضوع می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که نیروهای انقلابی سی سال بعد از نابودی دومین ستاره‌ی مرگ همچنان فعالیت می‌کنند و با جنگنده‌هایی که سه دهه از عمرشان می‌گذرد، مشغول مبارزه‌اند. این در حالی است که در جهان افزوده، تولیدکننده‌ی ایکس‌وینگ‌ها تصمیم گرفت این جنگنده‌ها را با نسل جدیدی از جنگنده‌ها جایگزین کند. چرا سازمانی که امپراتوری را برانداخت همچنان با جنگنده‌های قدیمی مبارزه می‌کند؟ و چرا خلبانان سازمان نمی‌توانند کلاهی جدید داشته باشند؟ x-wing.0

سلاحی بددست

فاصله‌ی سی ساله بین اپیزود ششم و هفتم جنگ ستارگان، زمان مناسبی بوده است تا دست‌کم تکنولوژی روبات‌ها پیشرفت کند و در این تریلر کوتاه روبات بامزه‌ای را می‌ینیم که شبیه توپ فوتبال قل می‌خورد و جلو می‌رود. اما به نظر می‌رسد اتومبیل پرنده‌ای که در حدود ثانیه‌ی 38ام دیده می‌شود، تکنولوژی چندان پیشرفته‌ای نداشته باشد. این وسیله‌ی نقلیه که آن را دیزی ریدلی می‌راند، بیشتر به روبات‌های تولید انرژی GNK می‌ماند تا اتومبیل پرنده‌ی مدل X-34 لوک اسکای واکر. بنا به شایعه‌ها، دیزی ریدلی نقشی شبیه به نقش لوک اسکای واکر به نام کی‌را بازی می‌کند که در سیاره‌ای دورافتاده زندگی می‌کند و به دنبال هیجان و ماجراجویی است.

droid_ball.0

یکی دیگر از مولفه‌ها، صدایی است که در صحنه‌های مربوط به بویگا و ریدلی به گوش می‌رسد و می‌توان حدس زد که این صدا متعلق به یک سیث Sith باشد. جنگ ستارگان ایده‌ی منسجمی در مورد سیث‌ها نداشته است. گاهی گفته می‌شود که تنها دو سیث در یک زمان می‌تواند وجود داشته باشد، گاهی به گروهی از سیث‌ها اشاره می‌شود که حق به کار بردن سمت تاریک نیرو را دارند و گاهی نیز این واژه در مورد کسانی به کار می‌رود که انسان‌-روبات‌هایی هستند که در پیشروی و توسعه‌ی سمت تاریک نیرو دست داشته‌اند. اما همه‌ی این‌ها یک ویژگی بخصوص دارند: همه‌ی سیث‌ها شخصیت‌های بدِ جنگ‌های ستارگان هستند و شخصیت‌های مثبت داستان باید از شر آن‌ها خلاص شوند.

حتی می‌شود حدس زد کسی که در این تریلر کوتاه آن شمشیر نوری خاص را در دست دارد، یک سیث باشد. آن شنل سیاه و شمشیر سرخ همه چیز را لو می‌دهد، اما بد نیست به طول دسته‌ی شمشیر هم توجه کنید. طول دسته‌ی این شمشیر به قدری است بشود به راحتی آن را با دو دست گرفت و ضربه‌هایی مانند ضربه‌های دارت ویدر و دسان، دو جدای از سمت تاریک نیرو، وارد آورد. حالت راه رفتن و نحوه‌ی خم شدن این شخص شمشیر به دست هم می‌تواند نشان بدهد که آدام درایور به عنوان شخصیت بد اصلیِ فیلم انتخاب شده است. در حال حاضر چیز زیادی از انگیزه‌های این سیث که در تریلر دیده‌ایم، نمی‌دانیم. اما اگر او شبیه سیث‌های دیگر در تاریخ کهکشان‌ها باشد، او یا به دنبال کشتن قهرمان‌های فیلم است، یا این‌که می‌خواهد آن‌ها را هم جذب سمت تاریک نیرو کند.

7.0

اما این تریلر کوتاه با نکته‌ی قابل توجه دیگری به پایان می‌رسد. وقتی که میلنیوم فالکون از دست جنگنجوهای روی سطح سیاره می‌گریزد و در آسمان چرخ می‌زند، به قسمت بالای بدنه‌ی آن توجه کنید. بشقاب گرد رادار فالکون، که در جریان فرار از دومین ستاره‌ی مرگ از جا کنده شده بود، اکنون با یک مدل مستطیلی جایگزین شده است. اشاره‌ای کوتاه به هواداران از طرف کارگردانی که با باشگاه هواداران بیگانه نیست.

این تریلر نشان می‌دهد که آبرامز با جنگ ستارگان هم بیگانه نیست. بی‌گمان لوکاس‌فیلم و دیزنی حرف‌های قدیمی را کنار گذاشته‌اند، اما کارگردان با همین 88 ثانیه هیجان را بار دیگر به میان هواداران و علاقمندان جنگ ستارگان آورده است. جنگ ستارگان داستان ساده و سرراستی دارد. نمایشی برای بعد از ظهر جمعه که مرز بین خوب و بد در آن به روشنی مشخص شده است. اما جنگ ستارگان درباره‌ی پُر کردن این چالش نیز هست. جنگ ستارگان باید مملو از سیاره‌های غریب، موجودات بیگانه‌ی عجیب‌الخلقه و کشمکش‌های نفس‌گیر شخصیت‌ها باشد. بعد از دیدن این تریلر 88 ثانیه‌ای، بسیاری از هواداران برای دوباره تجربه کردنِ کهکشان‌ها لحظه‌شماری می‌کنند.

 

منبع: ورج

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه