1062بازدید 0دیدگاه‌ها

جستجوگر گوگل – قسمت دوم: از سردرگمی تا تفریح

نویسنده:‏درآذر ۸, ۱۳۹۳
 

در بخش اول جستجوگر گوگل راجع به روش‌های جستجوی پیشرفته در گوگل و اینکه چگونه در کمترین زمان به بهینه‌ترین و بهترین پاسخ برسیم، گفته شد. در این مطلب بیشتر راجع به جستجوگر گوگل میدانیم و وب‌سایتی را معرفی می‌کنیم که در آن می‌توانید مهارت جستجوی خود در گوگل را به چالش بکشید. در ادامه با جریان همراه باشید.

گوگل فقط یک جستجوگر نیست

ممکن است بخواهید دنبال کاراکترهای خاص و عجیب-غریب بگردید (یا حتا از آن‌ها در یک متن استفاده کنید). برای این‌کار سری به سایت  www.copypastecharacter.com بزنید. با کلیک بر روی هر کاراکتر، آن را به کلیپ‌بردتان منتقل و در سرچ‌بار گوگل یا هرجای دیگری paste کنید.
نگران ندانستن هجی دقیق کلمات انگلیسی نباشید! مثلا اگر دنبال بیوگرافی «اسکورسیزی» می‌گردید اما نمی‌دانید نام این کارگردان به‌زبان اصلی چگونه نوشته می‌شود، همان‌طوری که خوانده می‌شود را گوگل کنید: «eskorsizi»! گوگل کارش را خوب بلد است!

اگر بخواهید می‌توانید فقط سایت‌های فارسی (یا هر زبان دیگری) را جست‌وجو کنید. برای این‌کار «Language Tools» را کلیک کنید و در صفحه‌ی جدید «Specific languages» را انتخاب کنید. در همین صفحه امکانات جالب‌تری هم وجود دارد؛ می‌توانید یک واژه را ترجمه و سپس جست‌وجو کنید. همین‌طور می‌توانید یک متن و حتا یک سایت را از یک زبان به یک زبان دیگر ترجمه کنید. صفحه‌ی اصلی گوگل را هم می‌توانید به‌هر زبانی که خواستید برگردانید. دیگر چه می‌خواهید؟!

اگر محتاج مقالات علمی منتشر شده در ژورنال‌های بین‌المللی هستید، اما به‌آن‌ها دسترسی ندارید (این ژورنال‌ها عموما رایگان نیستند)، این راه را امتحان کنید، خیلی وقت‌ها، و نه همیشه، بسیار راه‌گشاست: کلمات کلیدی ِ عنوان مقاله یا نام مولف آن را گوگل کنید و فایل‌تایپ را بر روی پی.دی.اف قرار دهید! مثلا:

«mcdonaldization+ritzer filetype: pdf» بسیاری از استادان دانشگاه‌های دنیا مقالات خودشان را علاوه بر سایت ژورنال در صفحه‌ی شخصی دانشگاهی‌شان هم قرار می‌دهند. از این راه شاید بتوانید مقاله را پیدا کنید.

بعضی از قابلیت‌های گوگل در ایران چندان اجرایی نیست، مثل «shopping». اما حتا بعضی از امکانات قابل استفاده هم مهجور مانده، مثل سرویس نقشه ها یا «maps». اگر دنبال مسیر یا جایی غریب می‌گردید، می‌توانید از این سرویس استفاده کنید، که نقشه‌های دقیقی هم دارد.
کتاب‌های گوگل (Google books) هم چیز جالبی ست. اگر دنبال کتاب‌های زبان اصلی (و همین‌طور فارسی) می‌گردید، خیلی به‌دردتان خواهد خورد. بروید به «http://books.google.com» و «Advanced Book Search» را کلیک کنید. می‌بینید که می‌توانید جست‌وجو را بر اساس کلمات کلیدی، زبان، عنوان، نویسنده، ناشر، سال نشر، موضوع و شابک انجام دهید و حتا بین کتاب‌ها و مجله‌ها تمایز قایل شوید. شاید بخواهید گزینه‌ی «Full view only» را انتخاب کنید تا بین کتاب‌های گران‌قیمت خارجی سرگردان نشوید!

بازی با گوگل

کسانی که به همه چیز به عنوان سرگرمی نگاه می‌کنند

آقا یا خانمی را فرض کنید که نه فقط در خانه و محیط کار، بلکه در قطار و اتوبوس و خیابان و کافه و توالت(!) هم به اینترنت، و به‌تبع آن گوگل، دسترسی دارد. گفتن ندارد که این تصویر اصلا تخیلی نیست و همین حالا هم به لطف موبایل و سرویس‌های متنوع مخابراتی به‌گستردگی عملی شده. شاید عجیب و یا حتا هولناک باشد، اما به‌این فکر کنید که چه سوالی می‌توانید از این آقا یا خانم بپرسید که جوابش را نداند؟! احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند گوگل فاصله‌ی بین دانستن و ندانستن را به‌حداقل رسانده است. خب، خود گوگلی‌ها هم این را شنیده‌اند! و ظاهرا خیلی هم با خودشان حال کرده‌اند، چون به‌تازگی سایتی راه‌اندازی کرده‌اند که می‌تواند یک تفریح بامزه تلقی شود، تفریح با گوگل و ترفندهایش! سایت «A Google a Day» که شاید بتوانیم آن را «هر روز یک گوگل» ترجمه کنیم، به تازگی شروع به‌کار کرده و روز به‌روز هم بر شمار شیفتگانش افزوده می‌شود. این سایت هر روز یک معمای جدید مطرح می‌کند، معمایی که ممکن است در هر زمینه‌ای باشد. مثلا به‌معمای روز دهم ماه می امسال توجه کنید: «شما در ایالات متحده هستید، اما از دوست‌تان که در ولینگتون (پایتخت نیوزلند) است به چین نزدیک‌ترید. چطور چنین چیزی ممکن است؟» صدالبته که جواب هم در همان صفحه در دسترس است، اما لذت قضیه به‌این است که دست به‌کار شوید و شروع به‌گوگل کردن کنید! توجه کنید که معماها چندان ساده نیستند و بعید است با یک گوگل کردن ساده حل شوند. هرچه حرفه‌ای‌تر باشید و تکنیک‌های بهتری بلد باشید، زودتر به‌جواب می‌رسید و گفتن ندارد که با این‌کار چه‌قدر می‌توانید مهارت‌های جست‌وجوی‌تان را افزایش دهید. اما گُل ماجرا هنوز مانده! معماهای طرح شده در این سایت «spoiler free» یا اصطلاحا «ضدِ ضد حال» اند! یعنی چی؟ یعنی ممکن است کسانی جواب یکی از معماها را پیدا کنند و بخواهند آن را صریحا (به‌عنوان جواب معمای فلان روز گوگل) در وبلاگ‌شان، یا توییتر یا هرجای دیگری بنویسند تا کسانی که دنبال حل آن معما هستند مستقیما و به‌راحتی به‌جواب برسند. این‌کار باعث می‌شود حال ملت، مثل کسانی که همان اول فیلم آخر قصه را فهمیده‌اند، گرفته شود و اصطلاحا ضدِ حال بخورند! اما کور خوانده‌اند! گوگل دست آدم‌های بی‌‌جنبه را خوب خوانده و در این سایت از رباتی به‌نام «Deja Google» استفاده می‌کند. دژا گوگل تضمین می‌کند که جست‌و‌جو در میان صفحاتی انجام شود که تا پیش از روز طرح معما تولید شده‌اند! مثلا هنگامی که بخواهید جست‌وجو را برای حل معمای روز دهم اردیبهشت را آغاز کنید، دژا گوگل تنها صفحاتی را می‌گردد که تا روز نهم اردیبهشت تولید شده‌اند. و دیگر از دست انسان‌های مزاحم در امانید! همین الآن به سایت «http://www.agoogleaday.com» بروید و جست‌وجو/ تفریح را آغاز کنید!

پی‌نوشت برای رفع خستگی

بنویسید «who is cutest?» (کی از همه خوشگل‌تره؟) و «I’m feeling lucky» را کلیک کنید! خوب بود؟!

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه