4604بازدید 0دیدگاه‌ها

چرا LTE شارژ باتری را می‌خورد؟

نویسنده:‏درنوامبر 22, 2014
 

همان طور که در جریان هستید، ایرانسل به تازگی اینترنت 4G ال‌تی‌ای خود را در مشهد، مهد آی‌تی ایران، رونمایی کرده و قرار است در ماه‌های آینده در شهرهای دیگر نیز از LTE ایرانسل بهره‌مند شویم. شبکه‌ی ارتباطی LTE بسیار پرسرعت است، ولی در عین حال قاتل باتری‌های گوشی و تبلت نیز هست. استفاده از LTE می‌تواند در چند ساعت شارژ باتری موبایل شما را به طور کامل خالی کند. در ادامه همراه‌مان باشید تا رابطه‌ی استفاده از شبکه‌ی LTE و میزان مصرف باتری را با هم مرور کنیم.

طبق تحقیقاتی که شرکت نوکیا زیمنس در رابطه با نسبت مصرف باتری در گوشی‌های با اینترنت 3G و LTE انجام داد مشخص شد که بسته به مقدار استفاده از اپلیکیشن‌ها در گوشی، LTE پنج تا بیست درصد مصرف بیشتری نسبت به 3G دارد. سایت انگجت هم تحقیقی روی گوشی گلکسی نکسوز انجام داده بود. طبق این تحقیق گوشی‌هایی که در اتومبیل از اپلیکیشن Google Navigation یا مسیریاب گوگل استفاده می‌کردند و از شبکه‌ی LTE سرویس می‌گرفتند، شارژر مخصوص اتومبیل قادر به شارژ کردن گوشی نبود، چرا که میزان مصرف باتری نسبت به شارژ بیشتر بود!

اما چرا LTE این قدر پرمصرف و پراشتها است؟ اگر خیلی ساده بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم که میزان امواج رادیویی که برای ارتباطات LTE از گوشی شما خارج می‌شود بسیار بیشتر از 3G یا نسل‌های قدیمی‌تر است. قسمتی از گوشی شما که مسئول ایجاد این امواج است، در کنار صفحه نمایش گوشی، بزرگ‌ترین مصرف کننده‌های انرژی هستند. با این تفاوت که امواج رادیویی همواره از گوشی شما خارج می‌شوند و اگر بخواهید اینترنت پرسرعتِ شبکه‌ی LTE را به کار بگیرید، باید با خاطره‌ی خوش گوشی پرشارژ خداحافظی کنید! پس اگر از LTE استفاده می‌کنید و باتری گوشی شما زود به زود خالی می‌شود، بهتر است راجع به ساختار گوشی‌هایی که از LTE پشتیبانی می‌کنند، کمی بیشتر بدانید.

گوشی شما گوش‌های خرگوشی دارد

تمام گوشی‌هایی که LTE را پشتیبانی می‌کنند از تکنولوژی‌ای به نام MIMO می‌برند. به این معنا که تنها از طریق یک آنتن به ارسال و دریافت امواج نمی‌پردازند، بلکه امواج را به صورت موازی از دو آنتن مخابره می‌کنند. تمام این گوشی‌ها در حال حاضر  از دو کانال امواج را مخابره می‌کنند که احتمالا در آینده بیشتر هم خواهد شد. هر کدام از این آنتن‌های مخابره‌کننده‌ی امواج به منبع انرژی مستقل برای تقویت و ارسال سیگنال نیاز دارند که نتیجه‌ی طبیعی این موضوع مصرف بیشترِ انرژی باتری است. همچنین این امواج همواره در حال جست‌وجوی آنتن‌های مخابراتی هستند و خاموشی ندارند. در برخی از مورد هم بر حسب اپراتور ارائه دهنده‌ی خدمات، گوشی‌ها در شبکه‌های مختلف GSM, HSPA, CDMA و EV-DO باید به صورت هم‌زمان به دنبال داده‌های مختلف باشند. مثلاً هم‌زمان باید روی CDMA منتظر دریافت پیامک و یا تماس تلفنی باشند و با LTE نیز تبادل امواج داشته باشند که هر کدام از این فرایند‌ها به انرژی نیاز دارد. پس این نکته را در ذهن داشته باشید که اگر می‌خواهید از سرعت اینترنت LTE لذت ببرید، باید بهای آن را که تامین انرژی این ارتباط پر سرعت است، بپردازید. پیشنهاد می‌کنم به فکر پاور بانک یا باتری کمکی باشید!

منبع: gigaom.com

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه