1397بازدید 0دیدگاه‌ها

جریان توضیح می‌دهد: چرا مرورگر کروم پروسس‌های باز زیادی در تسک منیجر دارد؟

نویسنده:‏درنوامبر 11, 2014
 

  اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید و گذرتان به تسک منیجر ویندوز افتاده باشد، احتمالاً متوجه شده‌اید که تب Processes تسک منیجر، پروسس‌های زیادی با نام chrome.exe را نشان می‌دهد. سوال که پیش می‌آید این است: «من که یک مرورگر کروم باز کرده‌ام، پس چرا چند پروسس کروم در کامپیوترم فعال است؟!» این سوالی است که برای خود من پیش آمده و حدس می‌زنم خیلی‌های دیگر هم دلیل این موضوع برایشان روشن نیست.

جریان توضیح می‌دهد: چرا مرورگر کروم پروسس‌های باز زیادی در تسک منیجر دارد؟

مرورگر کروم پروسس‌های باز زیادی در تسک منیجر ویندوز دارد

پاسخ اینجاست: گوگل کروم فعالیت‌های مختلف خود را به صورت جداگانه اجرا می‌کند. مثلاً نرم‌افزارها و افزونه‌های گوگل کروم به صورت جداگانه اجرا می‌شوند و ارتباطی با پروسس اصلی مرورگر کروم ندارند. اما فایده‌ی این کار چیست؟ کروم این استراتژی را به کار گرفته است تا کرش کردن یا از کار افتادن یک بخش یا یک تب از مرورگر، کل مرورگر را از کار نیندازد و با بسته شدن و دوباره باز شدنِ آن پروسس خاص، در وب‌گردی کاربر اختلال زیادی پیش نیاید. استفاده از این روش زمان پاسخ‌گویی مرورگر کروم را نیز پایین‌تر می‌آید.

در اصل هر تب جدیدی که در کروم باز می‌کنید، یک پروسس جدید برای آن تب باز می‌شود. رِندر کننده‌ی کروم یک پروسس جداگانه برای خود دارد و نیز هر پلاگین و افزونه‌ای که روی کروم‌تان نصب باشد، پروسس مجزّای خودش را اجرا می‌کند.

مرورگر کروم تسک‌منیجر خاص خودش را هم دارد که نشان می‌دهد چه پروسس‌هایی در حال اجرا هستند. برای دیدن این تسک‌منیجر باید روی دکمه‌ی منو در گوشه‌ی بالا و سمت راست مرورگر کروم کلیک کنید و از قسمت More Tools گزینه‌ی Task Manager را انتخاب نمایید.

جریان توضیح می‌دهد: چرا مرورگر کروم پروسس‌های باز زیادی در تسک منیجر دارد؟

باز کردن تسک منیجر کروم

چنین پنجره‌ای را خواهید دید:

جریان توضیح می‌دهد: چرا مرورگر کروم پروسس‌های باز زیادی در تسک منیجر دارد؟

تسک منیجیر اختصاصی کروم

تسک‌منیجر کروم همه‌ی پروسس‌های باز این مرورگر را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند هر کدام از این پروسس‌ها چه مقدار از حافظه را اشغال کرده‌اند. همچنین می‌توانید این پروسس‌ها را از طریق همین تسک‌منیجر کروم ببندید. کافی است روی پروسسی که می‌خواهید ببندید کلیک کنید و سپس دکمه‌ی End process در گوشه‌ی پایین و سمت راست پنجره‌ی تسک منیجر را بزنید. پیشنهاد می‌کنم اگر حافظه‌ی رم دستگاه شما پایین‌تر از 4 گیگابایت است، مرورگرهای خود و به ویژه کروم را سبک نگه دارید. اگر به افزونه یا پلاگینی نیاز ندارید، آنها را پاک کنید. همچنین اگر کارتان با یک صفحه‌ی وب به پایان رسیده، آن را ببندید. با رعایت همین نکات مقدار کمتری از حافظه‌ی رم کامپیوترتان اشغال می‌شود و کارایی گوگل‌کروم و کامپیوترتان بالاتر می‌رود.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه