1245بازدید 0دیدگاه‌ها

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

نویسنده:‏درآبان ۲۰, ۱۳۹۳
 

خرید کردن یکی از کارهایی است که معمولا بزرگ‌ترهای خانه انجام می‌دهند. چیزهایی مثل مواد غذایی و پوشاک و غیره که معمولا پدر و مادرها در انتخاب و خریدشان استاد هستند. پدر و مادرها اغلب اوقات برای خرید کردن به بازارها، سوپر مارکت‌ها و پاساژها سر می‌زنند و برای خانواده خرید می‌کنند. اما چیزی که در این مطلب می‌خواهیم به آن بپردازیم، خرید کردن از داخل خانه و آن هم از طریق اینترنت است. در ایران هنوز بسیاری از اقلام و کالاهای مورد نیاز خانواده را نمی‌شود از طریق اینترنت و فروشگاه‌های اینترنتی خرید، اما کم نیستند سرویس‌ها و کالاهایی که می‌توان از داخل خانه و از طریق اینترنت خریداری کرد. مثلا از طریق اینترنت می‌توانید لپ‌تاپ، موبایل، کتاب، فیلم، کارت شارژ و خیلی چیزهای دیگر بخرید. شیوه‌ی کار در اکثر خریدهای اینترنتی تقریباً یکسان است و لازم نیست برای خریدن کارت شارژ یا خریدن یک چرخ گوشت به صورت اینترنتی، عملیات متفاوتی انجام دهید. در راهنمای خرید اینترنتی کوتاهی که در ادامه می‌آید، در جریان مهم‌ترین نکات مربوط به خرید اینترنتی قرار می‌گیریم.

برای خرید اینترنتی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای انجام دادن یک خرید اینترنتی داشتن رمز دوم کارت اعتباری‌تان ضروری است. رمز دوم را می‌توانید از خودپردازهای بانک‌ صادر کننده کارت‌تان (ATMها)  بگیرید. باقی اطلاعات مورد نیاز برای انجام یک خرید اینترنتی روی کارت اعتباری‌تان درج شده است که از این قرارند: شماره شانزده رقمی کارت، تاریخ اعتبار کارت و CVV2 یا به اصطلاح کد اعتبارسنجی دوم که معمولا در پشت کارت‌های اعتباری نوشته شده است.

امنیت خرید اینترنتی

فرض کنید وارد یک فروشگاه اینترنتی شده‌اید، سرویس یا محصول مورد نظرتان را انتخاب روی دکمه «خرید» کلیک کرده‌اید. در این مرحله شما به پورتال پرداخت اینترنتی یکی از بانک‌ها منتقل می‌شوید تا با وارد کردن مشخصات کارت‌تان، پرداخت را انجام بدهید. در این مرحله باید به چند نکته دقت کنید. این مرحله حساسیت ویژه‌ای دارد: چون قرار است مشخصات مالی‌تان را وارد کنید. هکرها ممکن است به روش‌های مختلف بخواهند مشخصات مالی شما را سرقت کنند. با رعایت کردن چند نکته می‌توانید جلوی آنها را بگیرید و با خیال راحت  خرید کنید.

اولین نکته این است که به آدرس صفحه‌ای که به آن منتقل می‌شوید دقت کنید. یک هکر ممکن است صفحه‌ای شبیه به پورتال پرداخت اینترنتی یک بانک را جعل کنند و شما را به آن صفحه هدایت کنند. اگر دقت نکنید و مشخصات کارت‌تان را در این صفحه وارد کنید، در واقع مشخصات کارت را برای آقای هکر فرستاده‌اید! همچنین دقت کنید که پورتال مورد نظر از پروتکل SSL استفاده کند. نشانه آن هم این است که ابتدای آدرس سایت با https:// آغاز شود، نه با http://.

نکته‌ی دیگر اینکه برای وارد کردن مشخصات از صفحه کلید استفاده نکنید، به خصوص اگر با کامپیوتری به جز کامپیوتر خودتان مشغول انجام عملیات بانکی هستید. اکثر پورتال‌های پرداخت یک صفحه کلید مجازی برای وارد کردن مشخصات در نظر گرفته‌اند که با استفاده از کلیک ماوس می‌توانید از آن استفاده کنید. این موضوع دلیل ساده‌ای دارد: یکی از معمول‌ترین شیوه‌های هک، استفاده از نرم‌افزارهایی موسوم به Keylogger است. کی‌لاگرها این طور عمل می‌کنند که هرچیزی را که کاربر در محیط‌های مختلف تایپ کند، در یک فایل ذخیره می‌کنند و در اختیار هکر قرار می‌دهند. و خیلی ساده ممکن است تمام مشخصات مالی شما هم در بین این چیزهای تایپ شده باشد. بنابراین برای وارد کردن مشخصات مالی، از صفحه کلید مجازی پورتال‌های پرداخت الکترونیکی استفاده کنید.

نماد اعتماد الکترونیکی

برای آنکه از معتبر بودن یک فروشگاه اینترنتی مطمان شوید باید ببینید فروشگاه اینترنتی مورد نظر «نماد اعتماد الکترونیکی» یا «ای‌نماد» دارد یا نه. نماد اعتماد الکترونیکی نشانه ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود. مثلاً در سایت دیجی‌کالا این نماد را در زیر ستون سمت راست صفحه‌ی اول می‌توانید ببینید.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

 

 در تصویرهای زیر می‌توانید بخش‌های مختلف یک پورتال پرداخت الکترونیکی را ببینید:

1. آدرس سایت: دقت کنید که آدرس صفحه پورتال، یک آدرس جعلی نباشد و از پروتکل SSL استفاده کند. عبارت https در ابتدای لینک نشان دهنده این است که این صفحه اینترنتی از این پروتکل امن استفاده می‌کند.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

2. محل وارد کردن شماره کارت: در این قسمت باید شماره شانزده رقمی کارت اعتباری خود را وارد کنید. این شماره روی کارت شما به صورت برجسته هک شده است.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

3. محل وارد کردن رمز دوم: رمز دوم یا رمز اینترنتی کارت را می‌توانید از دستگاه‌های ATM بگیرید. در این قسمت باید این رمز را وارد کنید. دقت کنید که این رمز، همان رمزی نیست که با آن از ATM پول برداشت می‌کنید. این رمز در واقع مخصوص خرید اینترنتی است. اگر دقت کنید در کنار این باکس تصویر کوچکی شبیه به ماشین حساب می‌بینید. اگر روی این تصویر کلیک کنید، یک صفحه کلید مجازی باز می‌شود که می‌توانید به کمک آن رمز خودتان را وارد کنید. برای امنیت بیشتر حتما از این شیوه استفاده کنید.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

4. محل وارد کردن CVV2: کد اعتبارسنجی دوم یا CVV2 یک عدد سه رقمی است که پشت کارت‌های اعتباری مندرج شده است. در این قسمت باید این کد سه رقمی را وارد کنید.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

5. محل وارد کردن تاریخ انقضای کارت: تاریخ انقضای کارت اعتباری معمولا به صورت برجسته روی کارت نقش بسته است. این تاریخ را باید به صورت ماه و سال پایان اعتبار، در این قسمت وارد کنید.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

6. محل وارد کردن کپچا: در این قسمت باید اعداد و حروفی را که در تصویر می‌بینید، وارد کنید. این یک آزمون ساده است برای اینکه از واقعی بودن شخصی که مشخصات را وارد می‌کند، اطمینان حاصل شود.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

7. صفحه کلید دیجیتال: با کلیک کردن روی آیکونی که کنار مستطیل‌های وارد کردن مشخصات قرار گرفته، صفحه کلید دیجیتال فعال می‌شود. می‌توانید با ماوس و کلیک کردن روی دکمه‌های این صفحه‌کلید، مشخصات خودتان را وارد کنید.

راهنمای خرید اینترنتی: بازار را به خانه بیاورید

بعد از وارد کردن این مشخصات، می‌توانید روی دکمه «پرداخت» کلیک کنید تا انتقال وجه انجام شود و کالا یا سرویس مورد نظر شما، در اختیارتان قرار بگیرد.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه