841بازدید 0دیدگاه‌ها

وزیر ارتباطات: وايبر محدود نمی‌شود

نویسنده:‏درآبان ۱۹, ۱۳۹۳
 

روز گذشته محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که صبح دیروز در حاشیه یک نشست تخصصی در حضور رسانه‌ها صحبت می‌کرد ٤ خبر مهم برای علاقه‌مندان فضای ارتباطی جدید داشت.
او به صورت خلاصه خبر داد اپلیکیشن‌های رایگان ارتباطی به دلیل منافع اقتصادی اپراتورها فیلتر نمی‌شوند. تعرفه اینترنت موبایل تا ٢هفته دیگر بازنگری می‌شود و اختلالات موبایل تا ماه آینده برطرف می‌شود. خبر دیگر او نیز این بود که سرعت اینترنت خانگی تا زمان اجرای شبکه ملی اطلاعات (یعنی‌ سال ٩٤) همچنان به اندازه فعلی خواهد ماند.

اپراتورها حق اختلال اپلیکیشن ندارند

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به کارشکنی اپراتورها برای دسترسی مردم به اپلیکیشن‌های ارتباطی رایگان (وایبر، واتس آپ،تانگو و..) اعلام کرد:

دولت به هیچ‌عنوان قصد ندارد به دلیل منافع اقتصادی اپراتورها، دسترسی مردم به اپلیکیشن‌های ارتباطی رایگان را محدود کند و اگر وزارت ارتباطات در این‌باره گزارشی دریافت کند با اپراتور متخلف برخورد می‌کند.

او که در حاشیه سمینار گذر از ip٤ به ip٦ به سوالات خبرنگاران جواب می‌داد، در ادامه افزود: «درباره دسترسی به تماس تصویری نیز وزارت ارتباطات پیشنهادهای خود را به مرکز ملی فضای مجازی ارایه داده و بحث و گفت‌وگو در این‌باره ادامه دارد اما تصمیم‌گیری نهایی برعهده شورایعالی فضای مجازی است.»

بازنگری تعرفه اینترنت موبایل تا ٢هفته دیگر

چندی قبل کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعلام کرد هر کیلوبایت اینترنت موبایل ٢,٥ریال نرخ‌گذاری شده است. این در شرایطی است که وزیر ارتباطات پیش از این تأکید کرده بود نرخ اینترنت موبایل در نسل سوم خدمات تلفن همراه، مطابق تعرفه اپراتور سوم و تنها ٠.٥ریال خواهد بود. واعظی در پاسخ به این خلف وعده گفت: «تعرفه‌های اعلام شده پیشنهاد اپراتورهای تلفن همراه بوده اما این تعرفه‌ها هنوز به تصویب نرسیده است و طی دو هفته آینده مورد بازنگری قرار می‌گیرد. ضمن این‌که وزارت ارتباطات برای تعیین تعرفه‌ها نظرسنجی‌های عمومی انجام داده است و بررسی شکایات مردم به سامانه ١٩٥ نیز نشان می‌دهد که بیشترین انتقاد افراد به گرانی تعرفه‌های اینترنت موبایل است اما اپراتورها در پاسخ به این انتقاد اعلام کرده‌اند که بسته‌های تشویقی با قیمت‌های مناسب در اختیار مردم قرار داده‌اند که افراد با استفاده از این بسته‌ها می‌توانند هزینه اینترنت همراه خود را به نحو قابل‌توجهی کاهش دهند، بنابراین به مردم توصیه می‌کنم حتما از بسته‌های تشویقی اپراتورهای تلفن همراه استفاده کنند و از مصرف اینترنت به صورت آزاد پرهیز کنند.»

سرعت اینترنت خانگی تغییر نمی‌کند

واعظی درباره بهبود سرعت اینترنت نیز توضیح داد: «براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده دستورالعمل‌هایی برای ارتقای سرعت اینترنت در مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها، مراکز اقتصادی و … تنظیم شده اما سرعت اینترنت خانگی تا زمان راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به اندازه فعلی خواهد ماند.»
او در ادامه تأکید کرد ادعاهایی که برخی از شرکت‌ها مبنی بر ارایه اینترنت ٢٠مگابایت و حجم‌های بالا مطرح می‌کنند تا زمان راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از نظر زیرساختی قابل اجرا نخواهد بود و مشترکان خانگی تا این مدت تنها می‌توانند با همین سرعت‌های فعلی به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشند.

رفع اختلالات تلفن همراه تا ماه آینده

وزیر ارتباطات همچنین اختلالات تلفن همراه در ماه‌های گذشته را مربوط به راه‌اندازی نسل سوم خدمات تلفن همراه دانست و گفت: «در حال حاضر این اختلالات تنها مربوط به اپراتور همراه اول است که دلیل آن گستردگی زیرساختی است. اما به مردم قول می‌دهم که این اختلالات تا ماه آینده برطرف شود و مردم بتوانند خدمات با کیفیت بالاتر دریافت کنند.»

منبع: شهروند

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه