2558بازدید 0دیدگاه‌ها

بخوانیم: تفاوت پردازنده‌های 64 بیتی و 32 بیتی، پشت صحنه سایت‌هایی با میلیون‌ها بازدید و بیشتر

نویسنده:‏درنوامبر 6, 2014
 

جریان: روزانه اخبار و مطالب زیادی در وب منتشر می‌شود که ممکن است در لابه‌لای گرفتاری‌های روزانه‌مان فراموش شوند و بعداً هم هیچ وقت سراغ‌شان نرویم. شاید هم اصلاً چشم‌مان به مطالب خواندنی و آموزنده نیفتد. در این بخش از جریان می‌خواهیم هر هفته مجموعه‌ای از بهترین مطالب منتشر شده در سایت‌های ایرانی را با هم مرور کنیم و آخر هفته‌مان را به خواندن مطالبی بپردازیم که نیاز به وقت و حوصله‌ی بیشتری دارند. بدون تردید پیشنهادهای شما چه برای این بخش و چه برای بخش‌های دیگر جریان می‌تواند راهنمایی برای هرچه بهتر شدن ما باشد. اما فعلاً بیایید سراغِ مجموعه مطالب این هفته برویم.

 

زومیت: تفاوت پردازنده‌های 64 بیتی و 32 بیتی

تفاوت پردازنده‌های 64 بیتی و 32 بیتی - جریان

بعید است با کامپیوتر و لپ‌تاپ و موبایل سر و کار داشته باشید و اسمی از پردازنده‌های 32 بیتی و 64 بیتی نشنیده باشید. این روزها حتی پای پردازنده‌های 64 بیتی به گوشی‌های هوشمند هم رسیده و گوشی‌سازان به پردازنده‌ی 64 بیتی بعضی از تولیدات‌شان حسابی می‌نازند. زومیت مطلبی منتشر کرده است با عنوان «پردازنده‌ی ۶۴ بیتی با ۳۲ بیتی چه تفاوتی می‌کند؟» که دقیقاً درباره‌ی همین موضوع است.

دیجیاتو: پشت صحنه سایت‌هایی با میلیون‌ها بازدید در روز

پشت صحنه سایت‌هایی با میلیون‌ها بازدید در روز - جریان

سایت‌ها و خدمات روی وب روز به روز گسترده‌تر می‌شوند و هر روز دسترسی به اینترنت در هر لحظه از شبانه‌روز برای تعداد بیشتری از کاربران فراهم می‌شود. این میان برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی میلیون‌ها (و گاه یک میلیارد) عضو دارند و صفحه‌های همواره در حالِ تغییرشان روزانه میلیون‌ها بار بازدید می‌شوند. پشت صحنه‌ی این فعالیت عظیم این وبسایت‌ها چه خبر است؟ مهندسان این شرکت‌ها از چه سخت‌افزاری برای خدمات‌رسانی به کاربران استفاده می‌کنند؟ دیجیاتو مطلبی با عنوان «وب‌سایت‌های بزرگ چگونه میلیون‌ها بازدید در روز را مدیریت می‌کنند؟» منتشر کرده است که ما را به این پشت صحنه می‌برد.

فارنت: وقتی از «بیت‌ریت» حرف می‌زنیم، از چه چیزی حرف می‌زنیم؟

وقتی از «بیت‌ریت» حرف می‌زنیم، از چه چیزی حرف می‌زنیم؟ - جریان

موزیک‌بازها همیشه به کیفیت موسیقی در کنار کیفیت هدفون و اسپیکر خودشان اهمیت می‌دهند. آنها معمولا دنبال MP3هایی با بیت‌ریت 256 یا 320 کیلوبیت بر ثانیه هستند. اما بیت‌ریت چیست و چه اهمیتی در کیفیت موزیکی که گوش می‌کنیم دارد؟ آیا بیت‌ریت بالا به خودی خود به معنای کیفیت بیشتر است؟ فارنت مطلبی با عنوان «آیا Bitrate موسیقی واقعا در کیفیت آن تاثیری دارد؟» منتشر کرده است که می‌تواند برای آشنایی با برخی کلیات مربوط به بیت‌ریت و کیفیت موسیقی مفید باشد.

هفت‌فاز: مهم‌ترین فیلم‌های سال 2013 از نگاه نیویورکر

مهم‌ترین فیلم‌های سال 2013 از نگاه نیویورکر - جریان

پرونده‌ی سال 2013 کم‌کم بسته می‌شود و از حدود یک ماه دیگر باید از «فیلم‌های 2014» حرف بزنیم. اما فهرست‌ها و برگزیده‌های مجله‌ها و منتقدان مختلف در راه است و مرور کردن‌شان خالی از لطف نیست. دیوید دنبی، نویسنده‌ی مجله‌ی نیویورکر، در مورد مهم‌ترین فیلم‌های سال 2013 نوشته که هفت‌فاز آن را ترجمه کرده است. دنبی در این نوشته فیلم‌هایی از قبیل کلاه‌برداری آمریکایی، جزمين غمگين، جاذبه، دوازده سال بردگي، همه چيز از دست رفته، دالاس بايرز كلاب، او، بلينگ رينگ، و درون لووين ديويس اشاره کرده و از کلاه‌برداری آمریکایی به عنوان مهم‌ترین فیلم 2013 یاد کرده است. این نوشته را با هم بخوانیم: فیلم‌های مهم 2013 از نگاه مجله نیویوركر 

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه