1429بازدید 1دیدگاه

SUV مفهومی جدید بنز یک سلول خورشیدی غول‌پیکر است

نویسنده:‏درآبان ۱۳, ۱۳۹۳
 

  مرسدس بنز، تولیدکننده‌ی اتومبیل آلمانی، مفهومی جدیدی از یک SUV هیدروژنی را معرفی کرده است. این مفهومی بنز که Vision G-Code نامیده می‌شود، ظاهر بسیار چشم‌گیری دارد. فضای داخلی این اتومبیل جدید نیز آن را شبیه به ماشین‌های «عصر فضا» کرده است. با این حال شگفت‌انگیزترین چیز در مورد این ماشین، نه طراحیِ زیبای آن، بلکه رنگ آن است. زمانی که این اتومبیل جایی زیر نور خورشید، یا در برابر وزش باد پارک می‌شود، رنگ «مولتی ولتائیک» آن الکتریسیته تولید می‌کند. در واقع پوشش رنگی این اتومبیل، همانند یک سلول خورشیدی عظیم عمل می‌کند و نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. این اتومبیل می‌تواند علاوه بر نور خورشید، نیروی باد را هم به الکتریسیته تبدیل کند.

زمانی که این اتومبیل جایی زیر نور خورشید، یا در برابر وزش باد پارک می‌شود، رنگ «مولتی ولتائیک» آن الکتریسیته تولید می‌کند

نکته‌ی جالب دیگر این که این SUV به جای این‌که انرژی الکتریسیته‌ای را که تولید می‌کند، در یک باتری ذخیره کند، انرژی تولید شده را مستقیما برای سنتز هیدروژن و تولید انرژی محرکه‌ی موتور به کار می‌گیرد. نیروی محرکه‌ی چرخ‌های جلوی این اتومبیل را یک موتور هیدروژنی تامین می‌کند و یک موتور الکتریکی نیز محور عقب را به حرکت در می‌آورد. این اتومبیل روش جالبی را هم برای تهویه‌ی مطبوع فضای داخل آن به کار می‌گیرد. همان‌طور که در جریان هستید، موتورهای هیدروژنی مولکول‌های آب تولید می‌کنند. اما مهندسان مرسدس بنز ایده‌ی جالبی برای استفاده از این آب به ذهن‌شان رسیده است و از این آب برای تهویه‌ی هوای داخل کابین این SUV جدید کمک گرفته‌اند.

به هر حال به یاد داشته باشید ویژن جی کد تنها یک اتومبیل مفهومی است و قرار نیست وارد بازار شود. اما معرفی اتومبیل‌های مفهومی با تکنولوژی‌هایی این ‌چنینی می‌تواند نویدبخش استفاده از تعدادی از این تکنولوژی‌ها در اتومبیل‌های معمولی باشد.

 

منبع: انگجت

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه