1108بازدید 0دیدگاه‌ها

وال استریت ژورنال خبر داد: اپل می‌خواهد وارد بازار ایران شود

نویسنده:‏دراکتبر 30, 2014
 

  در حالی که ماجرای وقایع گستر فارس و ادعای نمایندگی رسمی اپل هنوز فروکش نکرده، روز گذشته روزنامه‌ی وال استریت ژورنال خبر داد اپل مشغول گفت‌وگو با توزیع‌کنندگان ایرانی است تا در صورت برداشته شدن تحریم‌های ایران، وارد بازار ایران شود. این روزنامه گزارش داد که مدیران ارشد اپل در دفتر این شرکت در لندن با توزیع‌کنندگان ایرانی دیدار کرده‌اند تا در مورد این امکان صحبت کنند که خرده‌فروشان ایرانی به عنوان «نمایندگان رسمی» محصولات اپل را در ایران توزیع کنند. چنین به نظر می‌رسد که اپل ایران را بازار خوبی برای محصولات خود می‌بیند، زیرا نزدیک به نیمی از جمعیت ایران را افراد زیر 25 سال تشکیل می‌دهند که مهم‌ترین گروه مصرف‌کنندگان تکنولوژی‌های ارتباطی به حساب می‌آیند.

وال استریت ژورنال در این گزارش از قول منابع خودش نوشت:

در این مذاکرات کمپانی اپل امکان را بررسی کرد که شرکای ایرانی بتوانند محصولات اپل را به عنوان فروشندگان رسمی در ایران توزیع کنند. در این مدل به جای آن‌که کوپرتینویی‌ها اپل استورهایی زیر نظر مستقیم خودشان در ایران راه بیندازند، نمایندگان رسمی این شرکت فروشگاه‌های متوسطی را در ایران راه‌اندازی خواهند کرد که تنها محصولات اپل را خواهد فروخت. اپل پیش‌تر از این مدل فروش در آسیا و اروپا استفاده کرده است.

 

سایت مک‌رومرز نیز با اشاره به گزارش وال‌استریت ژورنال، به تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و نوشت:

ایالات متحده تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده است که شرکت‌های مختلف را از تجارت با ایران منع می‌کند، اما در ماه می ۲۰۱3 آمریکا تحریم‌های مربوط به تجهیزات و نرم‌افزارهای ارتباطی مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها را برداشت. این تغییر امکان فروش آیفون و دیگر محصولات اپل را در ایران فراهم می‌کند.

 

در هر صورت به نظر نمی‌رسد دیدار اخیر کوپرتینویی‌ها با فروشندگان ایرانی مستقیما به خاطر قانونی باشد که حدود یک سال و نیم پیش وضع شد. برداشتن تحریم‌های مربوط به گوشی و لپ‌تاپ بیشتر اقدامی سیاسی و تبلیغاتی محسوب می‌شد و در حدود یک سال و نیمی که از آن تاریخ می‌گذرد، شاهد حضور رسمی شرکت‌های آمریکایی در ایران نبوده‌ایم. یکی از مهم‌ترین دلایلی که شرکت‌های آمریکایی به حضور در بازار ایران علاقه نشان نمی‌دهند، تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران است که برای حضور شرکت‌هایی مانند اپل در کشورمان باید ابتدا راه حلی برای این دسته از تحریم‌ها پیدا شود.

در یک سال گذشته مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 و توافق ابتدایی ژنو باعث برداشته شدن برخی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شده است و انتظار می‌رود به زودی دسته‌ی دیگری از این تحریم‌ها نیز برداشته شود. و احتمالا به خاطر همین موضوع است که کمپانی اپل دارد امکان ورود رسمی به بازار ایران را بررسی می‌کند.

در حال حاضر خود اپل نیز این همکاری را منوط به اجازه‌ی دفتر خزانه‌داری آمریکا می‌داند و گفته است پس از مشورت‌هایی که با دولت ایالات متحده انجام خواهد شد، شیوه‌ی انجام عملیات خود در ایران را بررسی و تعیین خواهد کرد.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه