3121بازدید 1دیدگاه

وقایع گستر فارس و ادعای نمایندگی رسمی اپل در ایران

نویسنده:‏دراکتبر 28, 2014
 

تنها چند روز از معرفی جهانی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس می‌گذشت که بیلبوردی در کنار میدان ولیعصر تهران نصب شد:  وقایع گستر فارس، نمایندگی رسمی اپل در ایران! کسانی که اخبار آی‌تی را دنبال می‌کنند به خوبی می‌دانند که اپل در ایران نمایندگی رسمی ندارد و فعلا هم نمی‌خواهد وارد بازار ایران شود و اپ‌استور راه بیندازد. اما جریان به همین بیلبورد و ادعای جالب وقایع گستر فارس محدود نشد. داستان رفته‌رفته ابعاد دیگری هم پیدا کرد.

در شرایطی که بازار موبایل ایران در تب آیفون می‌سوخت و بعضی فروشگاه‌ها قیمت آیفون 6 پلاس را تا ده میلیون تومان هم بالا برده بودند، خبر نشست خبری شرکت وقایع گستر فارس در رسانه‌ها منتشر شد. نشستی که در آن مهدی عبقری، مدیر عامل شرکت، از ادعای نمایندگی اپل عقب‌نشینی و به عنوان «وارد کننده‌ی رسمی» قناعت کرد:

ما هیچ ادعایی مبنی بر نماینده انحصاری نداریم و از ورود رسمی و قانونی محصولات اپل توسط دیگر شرکت ها استقبال می کنیم. در مورد نمایندگی رسمی نیز باید بگویم ما ادعا کردیم وارد کننده نمایندگی رسمی اپل در ایران هستیم.

 

وقایع گستر فارس و ادعای نمایندگی رسمی اپل در ایران

نشست خبری وقایع گستر فارس

وارد کننده نمایندگی رسمی اپل در ایران

اصطلاح عجیب «وارد کننده نمایندگی رسمی اپل در ایران» به زبان ساده یعنی این‌که این شرکت مانند بسیاری از شرکت‌های واردکننده‌ی دیگر عمل می‌کند. اما ادعای نمایندگی رسمی اپل و سپس عقب‌نشینی ازاین ادعا به حدی حساسیت برانگیز شده بود که سایت جی‌اس‌ام در گزارشی در مورد شرکت وقایع گستر فارس نوشت: «آنها در واقع «وارد کننده‌ی قانونی محصولات اپل» هستند. به این معنا که محصولات اپل را از کشورهای دیگر می‌خرند و در حین واردات به ایران، موارد قانونی را طی می‌کنند. در واقع کار آنها به لحاظ قوانین واردات ایران، عملی قانونی است. اتفاق خوبی که البته هیچ ارتباطی به تعبیر «رسمی» ندارد. به این معنا که شرکت اپل هیچ گونه نظارتی بر قیمت‌گذاری، کیفیت خدمات و هیچ کدام از بخش‌های این شرکت ندارد. اگر شرکت‌های دیگری بتوانند همین روال قانونی را طی کنند، می‌توانند وارد کننده‌ی قانونی اپل به ایران باشند و این امر امتیازی انحصاری نیست.»

هفته‌نامه‌ی عصر ارتباط نیز در گزارشی در شماره‌ی اخیر خود با عنوان «اپل در ایران نماینده و توزیع‌کننده ندارد» این پرسش را طرح کرد که «اگر ادعای قبلی صحت نداشته، اصولاً چرا این شرکت ادعای نمایندگی کرده است و چه اهدافی از طرح یک ادعا برای مشتریان و همکاران خود داشته است؟ اما اگر ادعای قبلی دروغ نبوده چرا این شرکت از آن عقب نشینی کرده است؟»

محصولات اپل تنها با هولوگرام وقایع گستر فارس!

اما ادعای «رسمی» بودن وقایع گستر فارس تنها به نصب بیلبورد و برگزار کردن نشست خبری محدود نماند. خبرگزاری ایسنا در گزارشی از قول مهدی میرمهدی، رییس صنف فناوران رایانه‌ی تهران، نوشت: «به من اطلاع داده شده که نماینده‌ای از شرکت وقایع گستر فارس به همراه یک مامور از تعزیرات به چند واحده صنفی مراجعه و اعلام کرده که شما حق ندارید به غیر از کالایی که از طریق این شرکت وارد کشور می‌شود محصولی از اپل را به فروش برسانید. هیچ نماینده‌ی رسمی‌حق ندارد کسی را که به صورت قانونی جنس به کشور وارد می‌کند، تنبیه و محکوم کند. اگر از فردی در صنف که به صورت قانونی درحال فعالیت است شکایت شود این حرکت قانونی نبوده و نباید صورت بگیرد. سایر نمایندگی‌های رسمی‌نیز چنین حرکاتی را انجام دادند ولی این موضوع در ارتباط با تقلبی بودن جنس بوده نه واردات آن.»
عصر ارتباط در گزارش خود در مورد وقایع گستر فارس، پس از اشاره به این گزارش ایسنا چنین نوشت: «به این ترتیب به نظر می‌رسد پس از ادعای نمایندگی رسمی اپل در ایران، حالا دومین ادعای شرکت وقایع گستر فارس به عنوان واردکننده رسمی‌اپل نیز روشن شده است. در نهایت اینکه شرکت اپل با واسطه یا بی واسطه هیچ شخص یا شرکتی را به عنوان نماینده خود در ایران معرفی نکرده و هر گونه ادعایی در خصوص ارتباط با این شرکت کذب است.»

اما این گزارش با واکنش مدیر عامل وقایع گستر فارس مواجه شد و او بار دیگر تاکید کرد محصولات اپلی که فاقد هولگرام «وقایع گستر فارس» باشند، قاچاق محسوب می‌شود. سایت ictnews که وابسته به هفته‌نامه‌ی عصر ارتباط است، در گزارشی با عنوان «تفویض‌نامه شرکت وقایع گستر فارس به تایید ایالت متحده آمریکا رسید»، نوشت: «پیرو انتشار گزارشی در هفته‌نامه‌ی عصر ارتباط با عنوان «اپل در ایران نمایندگی رسمی ندارد: هیاهوی دروغین بر سر نمایندگی رسمی اپل در ایران» شرکت تعاونی وقایع گستر فارس که به تازگی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است، نسبت به آن واکنش نشان داد.»

به نوشته‌ی آی‌سی‌تی نیوز مهدی عبقری، مدیرعامل این شرکت، با حضور در دفتر نشریه نسبت به ارائه‌ی مدارکی مبنی بر دایری نمایندگی اپل در ایران با واسطه شرکت هنگ‌کنگی مسترفون اينترنشنال كمپاني ليميتد اقدام کرد. توضیحات مدیر عامل وقایع گستر فارس عینا (و بدون هیچ‌گونه ویرایشی) در ادامه می‌آید:

«شرکت «وقایع گستر فارس» از تاریخ 10 مهرماه سال 1391 به عنوان نماینده رسمی شرکت اپل در ایران در پی عقد قرارداد با شرکت هنگ کنگی به وزارت صنعت و معدن معرفی گردید، این قرارداد در حالی بود که شرکت اپل در آن زمان به جهت تحریم‌ها تفویض‌نامه شرکت هنگ‌کنگی را تایید نکرده بود و وزارت صنعت و معدن نیز مجوز موردنیاز برای واردات اپل را صادر ننمود؛ پس از آن در اردیبهشت ماه سال 1392 در پی لغو تحریم‌های ایران درخصوص تلفن همراه و دستگاه‌های مخابراتی تفویض‌نامه شرکت وقایع گستر فارس به تایید ایالت متحده آمریکا رسید و وزارت صنعت و معدن حسب تفویض‌نامه ارایه شده و ممهور به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران اقدام به صدور مجوز رسمی در جهت واردات گوشی تلفن همراه و تبلت نمود.
لذا ضمن اعلام غیرواقعی بودن مطالب درج شده در رابطه با شرکت وقایع گستر فارس و احترام به نظر کارشناسان درج شده در متن خبر اظهار می داریم تا مهر ماه سال 1396 شرکت وقایع گستر فارس به عنوان نماینده رسمی شرکت اپل در ایران بوده و امید است که بتوانیم با سرویس خدمات کامل و جامع در خصوص محصولات این برند جوابگوی توقعات ملت فهیم ایران باشیم.
در همین حال از همین فرصت استفاده نموده و به کلیه همکاران عزیز که با عناوین مختلف تا امروز اقدام به فروش محصولات اپل می نمودند و در اکثر موارد موجب عدم رضایت هم میهنان شریف مان را فراهم نمودند؛ اعلام می داریم از این پس محصولات ارایه شده در سطح عرضه می‌بایست با هولگرام شرکت وقایع گستر فارس و گارانتی فارس ارایه داده شود. (گفتنی است که محصولات اپلی که فاقد هولگرام «وقایع گستر فارس» باشند، قاچاق محسوب می‌گردد) چراکه دیگر اپل در ایران نماینده رسمی دارد.»

برخوردار: مرکز اصناف برخورد کند

با گسترده‌تر شدن دامنه‌ی اخبار و شایعات پیرامون وقایع گستر فارس، تلویزیون ایران هم به موضوع علاقه نشان داد. ایستنا در گزارشی با عنوان «در یک برنامه تلویزیونی و با نمایش پاسخ رسمی اپل؛ وجود نمایندگی اپل در ایران قویا تکذیب شد» نوشت: «برنامه‌ی پایش در اقدامی جسورانه این شرکت را از برند مادر مورد استعلام قرار داد و در سوالی از اپل پرسید: اخیرا در ایران برخی شرکت‌های IT خود را نماینده‌ی اپل مطرح می‌کنند، آیا این موضوع را تأیید می‌کنید؟

اما اپل در جواب ضمن رد چنین ادعایی گفته است: اپل نه تنها هیچ فروشگاهی در ایران ندارد بلکه نماینده‌ی وابسته‌ای (غیرمستقیم) هم ندارد.»

139308051025408563932814

در برنامه‌ی پایش حتی ادعای «نمایندگی رسمی اپل» از طرف وقایع گستر فارس ادعایی غیر قانونی توصیف شد که مرکز اصناف باید با آن برخورد کند. ایستنا در ادامه‌ی گزارش خود نوشت: «پایش حتی در ارتباط با بررسی مشکلات کسب‌وکار، صحت چنین ادعایی را از کارشناسان داخلی نیز جویا شد و محمد حسین برخوردار در این باره گفت: «معمولا مرکز امور اصناف مرجع تعیین کننده‌ی نمایندگی‌هاست. برای نماینده بودن باید اصل ترجمه‌ی رسمی قرارداد نمایندگی با شرکت خارجی، تولید کننده و یا شرکت وارد کننده را ارائه داد. همچنین به جای مدارک مذکور می‌تواند اصل تعهدنامه شرکت تولید کننده مادر را ارائه کند.»

وی عنوان کرد: «اگر شرکتی نمایندگی نداشته باشد و کسی به دروغ اعلام کرد که نمایندگی شرکت است باید مسئله را از طریق مجمع امور اصناف پیگیری کرد، اکنون این شرکت به دروغ اعلام کرده نمایندگی رسمی است، در صورتی که مرکز اصناف باید به شدت با این موضوع برخورد کند.»

 

به احتمال زیاد روزهای آینده شاهد ادامه‌ی این ماجرا خواهیم بود و ما نیز تلاش خواهیم کرد شما را در جریان مهم‌ترین رویدادها پیرامون وقایع گستر فارس و دعوی‌های آن بگذاریم.

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه