1154بازدید 1دیدگاه

تعرفه 3G پنج برابر شد؟

نویسنده:‏دراکتبر 28, 2014
 

خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «تعرفه GPRS نصف و نرخ اینترنت 3G پنج برابر شد» با توجه به گفته‌های علی‌اصغر عمیدیان، سخنگوي كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، نوشت: «با این مصوبه تعرفه خدمات رایتل نیز که پیش از این 0.5 ریال تصویب شده بود تا 2.5 ریال افزایش می‌یابد و به معنی افزایش 5 برابری هزینه‌های اینترنت مشترکان اپراتور سوم است.»

همان‌طور که اشاره کردیم، این تحلیل خبرگزاری فارس بر اساس گفته‌های سخنگوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است. عمیدیان گفته است:

به منظور یکسان‌سازی تعرفه در نسل‌های مختلف تلفن‌همراه، پس از بررسی مصوبات شماره 45 و 142 کمیسیون که بر اساس آن تعرفه‌های مختلفی با تفکیک تکنولوژی برای نسل سوم و GPRS برای سیم‌کارت‌های دائمی از نیم ریال تا 14,8 ریال وجود داشت، در آخرین جلسه‌ی کمیسیون که با حضور نمایندگان اپراتورهای تلفن همراه برگزار شد، پس از بررسی تحلیل‌های ارائه شده از سوی آنان، سقف تعرفه‌ی هر کیلو بایت تبادل داده در شبکه‌ی تلفن همراه، مستقل از تکنولوژی برای سیم‌کارت‌های دائمی 2.5 ریال تعیین شد. همچنين در اين جلسه تصميم‌گيري شد كه در شهريور سال ۹۴، كميسيون با توجه به بازخوردهاي حاصل از اجراي اين مصوبه و وضعيت استفاده از اين نوع خدمات در كشور و با افزايش پوشش نسل‌هاي جديد، تعرفه خدمات داده‌ را مجدداً بررسي و تعيين كند.

همان‌طور که از گفته‌های عمیدیان مشخص است، نرخ 2.5 ریال برای هر کیلوبایت دیتا سقف قیمت اینترنت 3G است و احتمالا لزومی نخواهد داشت که اپراتورها خدمات نسل سوم اینترنت خود را با این نرخ ارائه کنند.

این نوشته را هم بخوانید: 54 شهر تحت پوشش ۳G ایرانسل 

در حال حاضر در سایت رسمی همراه اول، اینترنت GPRS برای سیم‌کارت دائمی، 4 ریال به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده در ساعات اوج مصرف، و 1 ریال به ازای هرکیلو بایت دریافت و ارسال داده در ساعات دیگر اعلام شده است. تعرفه‌ی اینترنت ایرانسل نیز برای سیم‌کارت دائمی از یک ریال (شنبه تا چهارشنبه 2 تا 7:59 و پنج‌شنبه و جمعه تمامی ساعات) تا 5 ریال (شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 1:59 روز بعد) است. تعرفه‌ی اینترنت همراه رایتل نیز نیم ریال اعلام شده است. البته اپراتورها خدمات متنوعی در قالب طرح‌ها و بسته‌های تشویقی ارائه می‌کنند که هزینه‌ی استفاده از اینترنت همراه را عملا پایین‌تر از این ارقام ذکر شده نگه می‌دارد.

به هر حال باید ببینیم سیاست اپراتورهای تلفن همراه در مورد قیمت‌گذاری دریافت و ارسال اطلاعات از طریق نسل‌های سوم و چهارم اینترنت همراه چگونه خواهد بود و آیا واقعا این اپراتورها قیمت‌های کنونی را افزایش خواهند داد، یا این‌که با گسترش پوشش شبکه‌ی 3G و 4G و افزایش تعداد کاربران، قیمت این خدمات روندی نزولی را در پیش خواهد گرفت.

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه