2492بازدید 0دیدگاه‌ها

نخستین کارخانه تولید باتری‌های لیتیوم یونی در ایران افتتاح شد

نویسنده:‏دراکتبر 14, 2014
 

 نخستین کارخانه‌ی تولید باتری‌های لیتیوم یونی در ایران افتتاح شد. باتری‌های لیتیومی برای آنانی که اخبار تکنولوژی را دنبال می‌کنند آشنا است و همه می‌دانیم پشت قاب گوشی هر کدام از ما یک باتری لیتیومی وجود دارد. به این ترتیب ایران به جمع معدود کشورهایی راه یافته است که تکنولوژی تولید این نوع باتری‌ها را دارند.

ایسنا گزارش داده است که به مناسبت عید سعید غدیر خم با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان، نخستین کارخانه‌ی تولید باتری لیتیومی در ایران افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. سردار دهقان در مراسم افتتاح این کارخانه گفت:

این کارخانه با زیربنای 17 هزار و 600 متر مربع و ظرفیت تولید سالانه 2.5 میلیون آمپر ساعت انواع باتری‌های تخت و استوانه‌ای قابل شارژ برای مصارف نظامی و غیرنظامی، قادر خواهد بود نیاز کشور به خصوص نیروهای مسلح در این بخش را تأمین کند.

 

 

نخستین کارخانه تولید باتری‌های لیتیوم یونی در ایران افتتاح شد

باتری لیتیومی در صنایع نظامی مانند تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی مثل بی‌سیم، همچنین در صنایع غیرنظامی مثل انواع باتری تلفن‌های همراه، انواع رایانه‌ها، دوچرخه، موتور سیکلت و خودروهای الکتریکی، سامانه‌های تولید الکتریسیته تجدیدپذیر، نظیر ذخیره‌ساز انرژی‌های خورشیدی و بادی، پاور بانک‌ها، UPS  و تأمین انرژی سیستم‌های مخابراتی و شبکه‌های تلفن همراه کاربرد دارد.

صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‌های لیتیومی سازمان توسعه منابع انرژی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، اولین و تنها تولیدکننده‌ی باتری های لیتیوم یون در کشور است و علاوه بر تأمین بخش عمده‌ای از نیازهای فعلی کشور، در افق 1404 می‌تواند جزء شاخص‌ترین تأمین‌کنندگان این محصول پرکاربرد در منطقه باشد.

باتری‌های پایه لیتیومی با چگالی انرژی 3 تا 5 برابر باتری‌های سرب اسیدی، امروزه یکی از پرکاربردترین باتری‌های موردنیاز تجهیزات الکترونیکی در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا محسوب می‌شود.

ماشین آلات و ابزارهای تولید این نوع باتری‌ها از فناوری‌های نوین بهره برده است، که با تلاش متخصصان ایرانی محصولی با کیفیت با بهره‌گیری از تجهیزات اتوماتیک را فراهم می‌آورد.

محصولات پایه‌ی این صنعت شامل 16 نوع سلول استوانه‌ای و مسطح بوده که علاوه بر آن قابلیت طراحی و تولید انواع پک باتری لیتیومی در آن دیده شده است.

صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‌های لیتیوم از 11 واحد تولیدی و یک آزمایشگاه مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات بررسی کیفی و تست باتری‌ها و مواد اولیه برخوردار است.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه