1153بازدید 1دیدگاه

LastPass و KeePass: دو نرم‌افزار برای امنیت پسوردها

نویسنده:‏درمهر ۲۰, ۱۳۹۳
 

 پیش‌تر در جریان قرار گرفتیم که بهتر است برخی اطلاعات و مدارک‌مان را روی کامپیوتر و لپ‌تاپ‌مان نگهداری نکنیم. یا لااقل فایل‌های محتوی این اطلاعات را رمزگذاری کنیم. یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که نباید همین طوری داخل یک فایل ورد ذخیره کنیم، یوزر و پسوردهامان در سایت‌ها و سرویس‌های مختلف است. طبیعتا محال است که بشود همه‌ی حساب‌های کاربری و رمز عبورهامان را از حفظ داشته باشیم، مگر اینکه برای تمام سایت‌ها از یوزر و پسوردی واحد استفاده کنیم! استفاده از نام کاربری و رمز عبور یکسان برای سایت‌های مختلف به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، زیرا اگر یکی از این حساب‌های کاربری لو برود، انگار تمام حساب‌های کاربری شما در سایت‌های مختلف لو رفته است. چیزی شبیه به گذاشتن تمام تخم مرغ‌ها در یک سبد! اما برای امن نگه داشتن اطلاعات ورود به سایت‌های مختلف، راه‌های زیادی هست که در ادامه در جریان یکی از بهترین‌های این راه‌ها قرار می‌گیریم. در این روش از نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنیم که اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری شما را کدگذاری می‌کند و به صورت آفلاین یا آنلاین ذخیره می‌کنند. در ادامه با دو نمونه از این نرم‌افزارها آشنا می‌شویم.

لست‌پس: راه حلی برای نگهداری پسوردها

LastPass و KeePass: دو نرم‌افزار برای مدیریت امن پسوردهمراه با افزایش حجم وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین و آفلاینی که در آن‌ها عضویم و از امکانات آن‌ها استفاده می‌کنیم، تعداد حساب‌های کاربری و در نتیجه تعداد پسوردهای ما به شکل قابل توجهی زیاد شده است. LastPass سرویس تحت وبی است که به شما کمک می‌کند یک پشتیبان از پسوردهاتان، یک‌جا و در فضای وب داشته باشید. برای استفاده از LastPass باید ابتدا به سایت این سرویس، یعنی www.lastpass.com بروید و نرم‌افزار مربوط به آن را دانلود و نصب کنید. به کمک این نرم‌افزار می‌توانید دیتابیسی آنلاین از پسوردهاتان بسازید و روی هر کامپیوتری که به اینترنت وصل باشد، به این دیتابیس دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید با نصب کردن اپ Lastpass روی اسمارت‌فون یا تبلت‌تان، از روی این وسایل هم دیتابیس پسوردهاتان را ببینید و آن را مدیریت کنید. اپ لست‌پس برای پلتفرم‌های مختلف، یعنی اندروید، iOS و ویندوزفون در دسترس است. اپ لست‌پس برای اندروید را می‌توانید از بازار ایرانی کندو نیز دانلود کنید. هرچند این نرم‌افزار طوری طراحی شده است که پسوردهای شما را ابتدا به صورت آفلاین رمزگذاری و سپس آن‌ها را آپلود می‌کند، اما ممکن است همچنان عده‌ای از کابران نخواهند پسوردهای حیاتی‌شان را جایی آپلود کنند و هارد کامپیوترشان را بهترین جا برای ذخیره پسوردهاشان می‌دادنند. بنابراین LastPass گزینه مناسبی برای این افراد نیست و باید به دنبال جایگزینی آفلاین برای مدیریت پسوردهاشان باشند.

کی‌پس: کدگذاری آفلاین پسوردها

یکی از بهترین نرم‌افزارها برای مدیریت پسوردها به صورت آفلاین KeePass است که می‌توانید آن را از سایت www.keepass.info دانلود کنید. کی‌پس یک نرم‌افزار متن باز است که برای استفاده از آن لازم نیست پولی پرداخت کنید. به کمک این نرم‌افزار می‌توانید دیتابیسی از پسوردهای خود بسازید و این دیتابیس را روی هارد کامپیوترتان ذخیره کنید. همچنین می‌توانید این دیتابیس را رمزگذاری کنید و برای باز کردن آن هم یک پسورد کلی بگذارید.

البته وقتی پسوردها را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنید، طبیعتا دیگر نمی‌توانید از روی موبایل یا تبلت به ای

LastPass و KeePass: دو نرم‌افزار برای مدیریت امن پسوردها

ن دیتابیس دسترسی داشته باشید. البته اپلیکیشن‌هایی هستند که برای مدیریت پسوردها و دیتابیس‌های مربوطه از روی موبایل و تبلت طراحی شده‌اند، اما برای استفاده از آن‌ها باید دیتابیس پسوردها را به صورت دستی از روی کامپیوتر به گوشی و تبلت‌تان منتقل کنید و باید دقت داشته باشید تغییراتی که از طریق موبایل در این دیتابیس ایجاد می‌کنید، با فایل دیتابیس روی کامپیوتر، سینک نخواهد شد.

 

استفاده از نام کاربری و رمز عبور یکسان برای سایت‌های مختلف به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، زیرا اگر یکی از این حساب‌های کاربری لو برود، انگار تمام حساب‌های کاربری شما در سایت‌های مختلف لو رفته است.

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه