1071بازدید 0دیدگاه‌ها

چگونه آیفون سلامت شما را به خطر می‌اندازد؟

نویسنده:‏درمهر ۱۹, ۱۳۹۳
 

 گوشی هوشمند و تبلت‌تان را نمی‌توانید از خودتان جدا کنید؟ اگر چنین است، نگران نباشید. تنها شما نیستید که نمی‌توانید از گوشی‌تان جدا شوید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد اعتیاد انسان‌ها به گوشی‌های موبایل‌شان در حال افزایش است. برای نمونه یکی از پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد 66 درصد مردم از جدا شدن از موبایل‌شان یا گم کردن آن، وحشت دارند. نمونه‌ی دیگر نشان می‌دهد که میزان پیامک‌بازیِ انسان‌ها در رخت‌خواب، رو به افزایش است. اگر این‌ها نشانه اعتیاد ما به ابزارهای دیجیتالی نیست، پس نشانه چیست؟

آیفون محبوب‌ترین گوشی هوشمند در آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر است. به تازگی جدیدترین مدل‌های آن، یعنی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس نیز وارد بازار جهانی شده است و خریداران با صف‌های طولانی از ورود آن به بازار استقبال کرده‌اند. بسیاری از خریداران با همین شور و شوق از مدل‌های جدید استقبال می‌کنند. اما بد نیست در کنار این ذوق‌زدگی‌ها بدانیم استفاده‌ی بیش از حد از گوشی هوشمند و تبلت و فبلت، می‌تواند برای سلامت ما زیان‌آور باشد. در این مطلب در جریان زیان‌های احتمالی یک گوشی هوشمند برای سلامت کاربران قرار خواهیم گرفت.

چگونه آیفون 6 سلامت شما را به خطر می‌اندازد؟

شنوایی

نگران نباشید! اگر موزیک‌باز هستید و عادت دارید اغلب اوقات با گوشی و هدفون آن موزیک گوش کنید، لزوما شنوایی‌تان آسیب نخواهد دید. مگر اینکه همیشه با نهایت صدای ممکن به موزیک گوش کنید که این کار در درازمدت می‌تواند روی شنوایی شما تاثیر منفی داشته باشد.

 

درد انگشت‌ها و مچ دست

چگونه آیفون 6 سلامت شما را به خطر می‌اندازد؟

آیا حس می‌کنید که انگشت‌ها و مچ دست‌تان بی‌حس هستند یا کمی درد دارند؟ چنین دردی می‌تواند به خاطر استفاده‌ی بیش از حد از موبایل باشد. چت کردن، پیامک فرستادن و تایپ کردن بیش از اندازه در اپ‌های مختلف، می‌تواند باعث درد در ناحیه انگشتان شود. همچنین بازی‌های اعتیادآور زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند گوشی‌تان را ساعت‌ها در یک حالت خاص در دست بگیرید و یکی دو حرکت تکراری را مدام انجام دهید. این‌ها می‌توانند باعث ناراحتی و درد در دستان شما شوند.

 

اعتیاد

چگونه آیفون 6 سلامت شما را به خطر می‌اندازد؟

اعتیاد به ابزارهای دیجیتالی، موضوعی جدی است. بنا بر پژوهشی که در سال 2012 انجام شده، 66 درصد کاربران تلفن همراه، از گم کردن یا جا گذاشتن گوشی موبایل‌شان می‌ترسند. همچنین یک نظرسنجی دیگر نشان می‌دهد 50 درصد کاربران 18 تا 29 ساله‌ی تلفن همراه، گوشی موبایل‌شان را حتی در توالت نیز همراه خود دارند.

 

امواج رادیویی زیان‌آور

با اینکه هنوز آشکار نیست که استفاده از تلفن همراه می‌تواند واقعا به سرطان منجر شود، ولی «سازمان سلامت جهانی»، امواج رادیویی تلفن همراه را در فهرست «دلایل احتمالی سرطان» رده‌بندی کرده است.

 

سندروم ویبره‌ی خیالی

گاهی اوقات ممکن است گوشی موبایل‌تان توی جیب‌تان باشد و این حس را داشته باشید که کسی به موبایل‌تان زنگ زده و گوشی‌تان در حال ویبره است. به این حالت «سندروم تصور خیالی» گفته می‌شود و نشانه‌ی‌ استفاده‌ی بیش از حد از تلفن همراه است. پژوهشی که چند سال پیش در مجله Computer in Human Behavior منتشر شد، نشان می‌دهد که از هر 10 نفر دبیرستانی، 9 نفر دچار سندرم ویبره‌ی خیالی هستند.

 

میکروب‌ها و باکتری‌ها

چگونه آیفون 6 سلامت شما را به خطر می‌اندازد؟

گوشی موبایل شما منبعی برای انواع باکتری و میکروب است که برخی از آن‌ها را تنها می‌توان در کاسه توالت پیدا کرد. مدتی پیش نتیجه‌ی پژوهشی منتشر شد که در آن 8 گوشی موبایل که در یک دفتر کاری بودند، بررسی شده بود. خبر خوب این بود که خبری از باکتری‌های اشرشیا کلی (E. Coli) –نوعی باسیل که در روده جانوران خون‌گرم وجود دارد- و استافیلوکوک‌ها –نوعی باکتری که

در سطح پوست و مخاط بدن انسان و جانوران زندگی می‌کنند- نبود. اما خبر بد اینکه باکتری کلی‌فرم که نشانه آلودگی مدفوعی است، در بدنه این گوشی‌ها دیده می‌شد.

 

درد گردن

اغلب اوقاتی که با گوشی کار می‌کنیم، سرمان را روی آن خم کرده‌ایم. بد نیست بدانیم وزن سر انسان به طور متوسط، 5 کیلوگرم است و وظیفه نگه داشتن این وزن، به عهده‌ی گردن است. وقتی به مدتی طولانی سرتان را روی چیزی مانند گوشی تلفن خم کنید، این وزن می‌تواند به گردن شما آسیب برساند و باعث درد گرفتن آن شود.

 

خماری

دست کشیدن ناگهانی از ابزارهای دیجیتالی و استفاده نکردن از آنها، می‌تواند اثراتی شبیه به قطع ناگهانی رسیدن مواد مخدر به افراد معتاد داشته باشد. پژوهشی که در سال 2011 انجام شد، نشان می‌دهد کنار گذاشتن ابزارهای دیجیتالی به مدت 24 ساعت، می‌تواند اثرات منفی ذهنی و جسمی، مانند اضطراب و احساس انزوا، پدید بیاورد. روزنامه‌ی دیلی‌تلگراف هم گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد کنار گذاشتن استفاده از ابزارهای دیجیتالی، در برخی موارد، حتی می‌تواند منجر به تب و لرز نیز بشود.

 

بدخوابی

چگونه آیفون 6 سلامت شما را به خطر می‌اندازد؟چند سال پیش دانشگاه استنفورد یک نظرسنجی انجام داد که نشان می‌داد سه چهارم دانش‌آموزانی که آیفون دارند، آیفون‌شان را با خودشان به رخت‌خواب می‌برند. یک مطالعه دیگر که در مجله نیچر منتشر شده، نشان می‌دهد نور صفحه تلفن همراه می‌تواند در تولید ملاتونین اختلال ایجاد کند و در نتیجه احساس خواب‌آلودگی دیرتر به سراغ افراد بیاید. به این ترتیب ممکن است دلیل بی‌خوابی شما، گوشی هوشمند شما باشد!

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه