1045بازدید 1دیدگاه

پنج چیزی که باید در کامپیوترتان مخفی کنید

نویسنده:‏دراکتبر 8, 2014
 

 کامپیوتر شما چیزهای زیادی درباره‌ی شما می‌داند و هر کسی هم که پشت آن بنشیند، می‌تواند با چند کلیک ساده همان چیزها را بداند. با گسترده‌تر شدن زندگی دیجیتال، پنهان نگه داشتن اطلاعات شخصی مهم‌تر از همیشه شده است. برای بالا بردن ضریب امنیت فایل‌ها و اطلاعات حساس راه‌های زیادی وجود دارد که استفاده از فولدرهای رمزگذاری شده یکی از این راه‌ها است.

اما سوال این است که این اطلاعات حیاتی چه چیزهایی هستند و کدام فایل‌ها را باید از برابر چشمان نامحرمان برداریم و در جای امن بگذاریم؟ در ادامه‌ی این مطلب در جریان فهرستی از این اطلاعات حیاتی قرار می‌گیریم.

 

1. اطلاعات حساب‌های بانکی

چند وقتی است که بانکداری اینترنتی و در کنار آن، خرید آنلاین و اینترنتی رواج پیدا کرده و هر روز به تعداد ایرانیانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، افزوده می‌شود. استفاده از این خدمات هم از طریق شماره کارت و رمز عبور اینترنت‌بانک شما است. اگر از آن دسته کسانی هستید که برای فراموش نکردن شماره کارت و رمز عبور، این اطلاعات را روی کامپیوترتان نگه می‌دارید تا هر وقت که خواستید با یک کپی و پیست کردن ساده خرید اینترنتی انجام بدهید، بهتر است فکری برای مخفی کردن این اطلاعات بکنید.

2. اطلاعات شخصی

رزومه‌های کاری، اسکن کارت‌های شناسایی و رسید‌ خریدهای آنلاین حاوی اطلاعاتی شخصی هستند که هر کسی دوست ندارد دست دیگران بیفتد. این اطلاعات اگر دست غریبه‌ها بیفتد، ممکن است از آنها سوء استفاده‌هایی بکنند که در نهایت به نام شما تمام شود. سعی کنید اگر چنین مدارکی را روی کامپیوترتان نگهداری می‌کنید، آنها را رمزگذاری نمایید.

3. فایل‌های حاوی حساب‌های کاربری و رمز عبور

پنج چیزی که باید در کامپیوترتان مخفی کنید - جریان

این روزها توصیه‌های زیادی در مورد انتخاب نکردن از رمز عبورهای ساده می‌شنویم. استفاده کردن از رمز عبورهایی که ترکیبی از عدد و حرف و نشانه‌ها هستند، همیشه هم ساده نیست و ممکن است به راحتی فراموش شوند. عده‌ای برای فراموش نکردن چنین رمز عبورهایی معمولا ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنند و این رمز عبورها را روی فایلی در دسکتاپ‌شان نگهداری می‌کنند. چنین روشی به هیچ وجه روش امنی نیست و اگر کامپیوتر شما دست دیگران بیفتد، به راحتی به تمام رمز‌های شما دست پیدا خواهند کرد. اگر می‌خواهید چنین فایل‌هایی را روی کامپیوترتان نگه دارید، حتما باید آنها را رمزگذاری کنید.

نرم‌افزارهایی هم هستند که مخصوص این کار طراحی شده‌اند و می‌توانند چندین و چند پسوردی را که در سرویس‌های مختلف دارید، با امنیت بالا ذخیره کنند. LastPass و 1Password نمونه‌هایی از این نرم‌افزارها هستند.

4. یادداشت‌های شخصی

نوشتن یادداشت‌های شخصی از عادات دیرینه‌ی بسیاری از ما است. این یادداشت‌ها جایی برای ثبت نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و خاطرات ریز و درشت شخصی ماست که دوست نداریم دیگران آنها را بخوانند. اما ذخیره کردن این گونه یادداشت‌ها در یک فایل ورد یا نوت‌پد و نگهداری آن روی دسکتاپ کار چندان عاقلانه‌ای نیست. سعی کنید این یادداشت‌ها را هم در کنار فایل‌هایی که باید رمزگذاری شوند، دسته‌بندی کنید.

5. اسناد و مدارک کاری

پنج چیزی که باید در کامپیوترتان مخفی کنید - جریان

بسیاری از کارمندان شرکت‌ها و اداره‌ها به اسناد و مدارکی دست‌رسی دارند که جزء اسرار کاری شرکت یا اداره‌ی آنها به شمار می‌رود. اگر کارتان طوری است که همیشه یک نسخه از چنین اسناد و مدارکی را روی کامپیوترتان دارید، به هیچ وجه این اسناد و مدارک را همین طوری روی هارد کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان ذخیره نکنید. این فایل‌ها و مدارک هم باید بروند در دسته‌ی فایل‌هایی که باید رمزگذاری شوند.

 

در پست‌های آینده در جریان قرار خواهیم گرفت که چگونه و با استفاده از چه نرم‌افزارها و سرویس‌هایی می‌توانیم فایل‌ها و پسوردهای مهم‌مان را از دسترس دیگران دور نگه داریم.

این نوشته را هم بخوانید: LastPass و KeePass: دو نرم‌افزار برای امنیت پسوردها
دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه