1173بازدید 0دیدگاه‌ها

سال گذشته سامسونگ یک میلیارد دلار بابت استفاده از پتنت‌های مایکروسافت پرداخته است

نویسنده:‏درمهر ۱۲, ۱۳۹۳
 

 به تازگی در جریان قرار گرفته‌ایم که در سال گذشته سامسونگ بابت استفاده از پتنت‌ها یا همان حق امتیازهای انحصاری مایکروسافت، یک میلیارد دلار به این شرکت پرداخته است. سامسونگ می‌گوید از آنجا که مایکروسافت قرارداد حق امتیاز دو طرفه را نقض کرده، دیگر حاضر نیست به این قرارداد عمل کند و در چارچوب آن قرارداد به مایکروسافت پول بپردازد، اما مایکروسافت که تا کنون پول زیادی از این قرارداد به جیب زده است می‌گوید قرارداد همچنان پابرجا است و سامسونگ باید 6.9 میلیون دلار دیگر به مایکروسافت بدهد. برای آن‌که در جریان جزئیات این دعوای حقوقی قرار بگیرید، در ادمه همراه‌مان باشید.

مایکروسافت تعداد زیادی از پتنت‌های اندروید را در اختیار دارد و این پتنت‌ها را از طریق قراردادهایی در اختیار تولیدکنندگانِ گوشه و کنارِ جهان گذاشته است. اما به تازگی اطلاعاتی درباره‌ی شکایت مایکروسافت از سامسونگ منتشر شده است که نشان می‌دهد این کمپانی تا چه حد از این پتنت‌ها درآمد دارد. بنا به اطلاعات به دست آمده، سامسونگ تنها در سالِ گذشته یک میلیارد دلار بابت استفاده از پتنت‌های مایکروسافت به این شرکت پول پرداخت کرده است.

سامسونگ این قرارداد پتنتی را در سال 2011، یعنی درست پیش از آغاز سلطه‌اش بر بازار اندروید، با مایکروسافت امضا کرده است. اما اواخر سال گذشته ظاهراً سامسونگ به این نتیجه رسید که پول زیادی بابت این پتنت‌ها به مایکروسافت می‌دهد و دیگر نمی‌خواهد بیش از این به مایکروسافت باج بدهد.

به خاطر همین اختلاف، حدود دو ماه پیش مایکروسافت سامسونگ را به دادگاه کشید و شرکت کره‌ای گفت از آنجا که مایکروسافت کسب و کارِ نوکیا در بازار گوشی‌های موبایل را بلعیده، دیگر حاضر نیست به قرارداد سال 2011 عمل کند. سامسونگ می‌گوید خریدن نوکیا باعث شده است قرارداد دوطرفه‌ی مایکروسافت و سامسونگ نقض شود. اما مایکروسافت با این ادعای سامسونگ موافق نیست و می‌گوید سامسونگ باید 6.9 میلیون دلار دیگر به ردموندی‌ها بپردازد. مشخصاً این دعوای حقوقی، دعوایی پیچیده است. به ویژه این‌که سامسونگ به تولید گوشی، تبلت و کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز ادامه خواهد داد.

از آنجایی که ارزش قرارداد پتنتی سامسونگ و مایکروسافت حدود یک میلیارد دلار در سال است، به نظر می‌رسد مایکروسافت می‌خواهد هر طور شده در این دعوای حقوقی برنده شود. دیوید هوارد، یکی از مشاوران حقوقی مایکروسافت، گفته است:

مطمانیم موضع ما قوی‌تر است و برنده‌ی این دادگاه ماییم. البته مایکروسافت به شراکت طولانی‌مدتش با سامسونگ احترام می‌گذارد و برای آن ارزش قائل است و امیدوار است این رابطه همچنان ادامه پیدا کند.

به هر حال با وجود روابط دیرینه‌ی سامسونگ و مایکروسافت، باید منتظر ماند و دید دادگاه در مورد این دعوای حقوقی چه نظری خواهد داد.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه