1654بازدید 1دیدگاه

در جهانی موازی دیوید فینچر مشغول ساختن سیاه‌ترین جنگ ستارگان است

نویسنده:‏دراکتبر 4, 2014
 

  شاید حالا که هنرپیشه‌ها و عوامل فنی مشخص شده‌‌اند و تیزر تبلیغاتی پخش شده و جلوه‌های ویژه سر و صدای زیادی به راه انداخته، مشکل باشد تصور کنیم کسی به جز جی. جی. آبرامز پروژه‌ی جدید جنگ ستارگان را رهبری کند. اما به هر حال شانس کمی وجود داشت دیوید فینچر ساخت سه‌گانه‌ای کاملا متفاوت با آنچه می‌شناسیم را آغاز کند.
کارگردان «دختر گم‌شده» و «شبکه‌ی اجتماعی» در مصاحبه با توتال فیلم تایید کرد کاتلین کندی، تهیه کننده‌ی جنگ ستارگان، با او تماس گرفته ولی او در نهایت پیشنهادش را رد کرده است.
اما اگر دوست دارید نیم‌نگاهی به جنگ ستارگان به سبک فینچر بیاندازید، خلاصه‌ی سه‌‌گانه‌ی اصلی از دید او این طور است:

همیشه فکر می‌کردم جنگ ستارگان داستان دو برده است (C-3PO و R2-D2) که بین ارباب‌های مختلف دست به دست می‌‌شوند و حماقت آن‌ها را که در حقیقت همان حماقت انسان‌ها است، از نزدیک می‌بینند. این ایده‌ی جالبی است و در دو قسمت اول به خوبی دیده می‌شود ولی در قسمت سوم به حاشیه رانده شده است.

بگذارید تصور کنیم جهانی موازی وجود داشت و آنجا آبرامز قبول نمی‌کرد و به جای او فینچر می‌پذیرفت. آن وقت ترنت رزنو و اتیکس راس به جای جان ویلیامز در فیلمی بر پایه‌ی “احساس نفرت و بی‌تفاوتی ناشی از تماس بیش از حد با تکنولوژی” ایفای نقش می‌کردند.

در جهانی موازی دیوید فینچر مشغول ساختن سیاه‌ترین جنگ ستارگان است - جریان
معلوم است که باید فیلمنامه را با توجه به دیدگاه جدید کارگردان کمی تغییر دهیم:

  • اپیزود اول: تهدید شبح. در سیاره‌ی صلح‌جوی نابو دوستیِ نزدیکی میان بچه‌ای بسیار با‌استعداد، که بعد‌ها به نام خالق شناخته می‌شود، و یک کارگر درویدی به نام C-3PO به وجود می‌آید. C-3PO برای خاندان سلطنتی نابو کار می‌کند و توانایی صحبت کردن با موجودات زنده را ندارد. بعدها خالق دوستش را رها می‌کند و زندگی او با جنگ و کشتار آمیخته می‌شود.
  • اپیزود دوم: حمله ی کلون‌ها. C-3PO شاهد دزدیده شدن مادر خالق، ملکه آمیدالا رهبر نابو است. بعدها هوشیاری تری‌پی‌او به بدن یک سرباز منتقل می‌شود و او برای مدتی کوتاه عطش کشتن را تجربه می‌کند.
  • اپیزود سوم: انتقام سیت. خالق از خطاهای گذشته‌اش پشیمان شده و تبدیل به دورگه‌ای نیمه انسان-نیمه ماشین می‌شود و تمام خاطرات C-3PO از خالق به وسیله‌ی اربابان جدیدش پاک می‌شود.

تمام آنچه می‌دانیم حاکی از آن است که سه‌گانه‌ی جدید به شورش اجتناب‌ناپذیر درویدها می‌پردازد. شاید درویدها یاد گرفته‌اند مدل‌هایی از شبه انسان‌ها را به وجود آورند که در تمدن‌های آخرین بازماندگان بشریت نفوذ می‌کنند و آن‌ها را در جستجوی چیزی که مطمئن نیستم چیست، وادار به ترک سیاره‌هایشان در جمهوری کهکشانی می‌کند. شاید هم فقط مشغول تکرار همان خطوط داستانی “جنگ اختر کهکشانی” و “اثرات جرم” هستم.
اما به هر حال برایم جالب است خودمان را در آن جهان موازی در حالی که شب اکران فیلم جدید جنگ ستارگان به کارگردانی دیوید فینچر دو ساعت تمام در صف ایستاده‌ایم، ببینم.

در جهانی موازی دیوید فینچر مشغول ساختن سیاه‌ترین جنگ ستارگان است

منبع: ورج

 

 

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه