1737بازدید 0دیدگاه‌ها

برخورد نزدیک با ویندوز 10: ویندوز 7 بهتری در راه است

نویسنده:‏دراکتبر 2, 2014
 

مایکروسافت روز سه‌شنبه در مراسمی رسمی از ویندوز 10 رونمایی کرد و روز چهارشنبه پیش‌نمایش فنی این نسخه از ویندوز را بیرون داد. در مراسم معرفی ویندوز 10، مایکروسافت چند دستگاه را به نمایش گذاشت که از پیش‌نمایش فنی ویندوز 10 استفاده می‌کردند. به گفته‌ی برخی از حاضران در این مراسم، با اینکه مایکروسافت در ویندوز 8 تلاش فراوانی کرد تا امکانات کاربری لمسی را به سیستم عامل خود اضافه کند، این غول نرم‌افزاری در ویندوز 10 مسیر مخالف را در پیش گرفته است. به طوری که در ویندوز 10 دیگر از منوهای Charm خبری نخواهد بود و محیط کاربری ویندوز 10 بیشتر به محیط کاربری ویندوز 7 شباهت دارد. ویندوز 10 هنوز مراحل اولیه‌ی طراحی خود را می‌گذراند، اما این طور که پیداست امکانات و پیشرفت‌های جالبی برای آن در نظر گرفته شده است.

در ویندوز 10 شاهد بازگشت منوی استارت هستیم. کارکرد منوی استارت در این نسخه از ویندوز، تا حد بسیار زیادی شبیه به عملکرد آن در ویندوز 7 و نسخه‌های پیش از آن است. مایکروسافت در این مورد چرخش کاملی انجام داده است، اما می‌شود از این زاویه به این موضوع نگاه کرد که مایکروسافت منوی استارت ویندوز را مدرن‌تر کرده است. امکانات شخصی‌سازی منوی استارت در ویندوز 10 بیشتر شده است و کاربر می‌تواند اندازه‌ی آن را به دلخواه خودش تغییر بدهد، هر نرم‌افزاری را که می‌خواهد در آن قرار بدهد و حتی رنگ آن را متناسب به عکس پس‌زمینه‌ی ویندوز انتخاب کند. این‌ها ویژگی‌ها و امکاناتی است که طراحان مایکروسافت در ویندوز 8 تجربه کرده‌اند و این بار این تجربه‌ها را در طراحی منوی استارت ویندوز 10 به کار گرفته‌اند. روی هم رفته منوی استارت در ویندوز 10، به قول معروف «چیز کاملاً جدیدی است که در نگاه اول آشنا جلوه می‌کند.»

کارکرد منوی استارت در این نسخه از ویندوز،

تا حد بسیار زیادی شبیه به عملکرد آن در ویندوز7

و نسخه‌های پیش از آن است.

امکان تازه‌ی دیگری که به رابط کاربری ویندوز 10 اضافه شده، دکمه‌ی Task View است که داخل منوی تسک‌بار نشسته است. این دکمه کمی معمولی به نظر می‌رسد، اما اگر روی این دکمه کلیک کنید وارد محیطی می‌شوید که می‌توانید از بین چند صفحه‌ی دسکتاپ یکی را انتخاب کنید و بین محیط‌های کاری مختلف حرکت کنید. فقدان این ویژگی همواره در ویندوز احساس شده و بالاخره مایکروسافت بالاخره با نگاهی به امکان در پلتفرم‌های رقیبی مانند سیستم عامل‌های OS X و لینوکس، آن را به ویندوز 10 تزریق کرده است.

شاید یکی از نکات پرسش‌برانگیز در مورد «ویندوز 10»، نام آن باشد. گویا مایکروسافت برای آنکه نشان دهد در نسخه‌ی جدید ویندوزش تغییراتی بنیادی به وجود آمده، در نسخه‌ی جدید این سیستم عامل از عنوان «ویندوز ۱۰» استفاده کرده است. به عبارت دیگر استفاده نکردن از عدد  ۹ برای این نسخه از ویندوز، نشانه‌ی گستردگی تغییراتی است که در ویندوز ۱۰ خواهیم دید.

در ادامه تصاویری از محیط کاربری نسخه‌ی آینده‌ی ویندوز را با هم می‌بینیم.

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه