1050بازدید 0دیدگاه‌ها

چگونه کامپیوتر سریع‌تری داشته باشیم؟

نویسنده:‏درشهریور ۳۰, ۱۳۹۳
 

یکی از مشکلاتی که به مرور زمان برای یک کامپیوتر پیش می‌آید، زیاد شدن تعداد نرم‌افزارهای نصب شده و فعال روی سیستم عامل است که خواسته و ناخواسته پایشان به کامپیوتر شما باز می‌شود و با وجود اینکه هیچ فایده‌ای ندارند، باعث کند شدن کامپیوترتان می‌شوند. به خصوص اگر کامپیوترتان در خانه است و کسان دیگری هم از آن استفاده می‌کنند و گاه گاهی هم چیزهایی روی آن نصب می‌کنند، این مشکل ممکن است حادتر باشد. به خصوص اینکه برخی از این نرم‌افزارها، هنگام نصب نرم‌افزارهای کاربردی دیگر نصب می‌شوند. مثل تولبار ask که ممکن است هنگام نصب یک مدیا پلیر روی کامپیوترتان نصب شود. پس اگر شما هم در خانه کامپیوتری دارید و با چنین مشکلاتی مواجهید، بد نیست راه حل مشکل را هم یاد بگیرید و با سالم و سر حال نگه داشتن کامپیوتر خانگی‌تان، در وقت خود و دیگر اعضای خانواده صرفه‌جویی کنید.

دقیقا همان چیزی را نصب کنید که نیاز دارید

بسیاری از برنامه‌ها به صورت پکیج ارائه می‌شوند و معمولا چند برنامه و ابزار دیگر را همراه خود دارند که اگر دقت نکنید، این برنامه‌ها و ابزارها هم همراه برنامه اصلی نصب می‌شوند. مثلا بعضی از نسخه‌های Nero همراه خود یک مجموعه کامل از انواع ابزارها مثل ویرایشگر عکس، پخش‌کننده مدیا و غیره دارند که به کار بسیاری از کاربران نمی‌آیند. این موضوع در مورد مجموعه Microsoft Office هم صدق می‌کند. اگر این مجموعه را به شکل معمولی نصب کنید، مجموعه‌ای شامل World، One Note، Excel و … روی کامپیوترتان نصب خواهد شد در صورتی که ممکن است فقط به Microsoft World نیاز داشته باشید. هنگام نصب این برنامه‌ها حتما از گزینه Customize استفاده کنید و فقط نرم‌افزارهایی را که نیاز دارید، برای نصب انتخاب کنید.
نکته ضروری دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برخی از ابزارها مثل نوار ابزار ask با برخی از نرم‌افزارهای دیگر، مثل جاوا، باندل شده‌اند و هنگام نصب این نرم‌افزارها، در یکی از مراحل نصب از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید نوار ابزار ask را نصب کنید یا نه؟ که معمولا گزینه پیش‌فرض، بله است و کاربران معمولان با کلیک کردن روی دکمه Next، به صورت غیر عمدی، یک نوار ابزار اضافی را نصب می‌کنند. پس در مراحل نصب نرم‌افزارها، به تمام مراحل دقت کنید و هنگام کلیک کردن روی دکمه‌های Next، یک بار دیگر همه چیز را مرور کنید.

چگونه کامپیوتر سریع‌تری داشته باشیم؟

برنامه‌های اضافی را پاک کنید

به هر حال ممکن است به طور ناخواسته برنامه‌هایی را روی سیستم‌تان نصب کرده باشید و یا اینکه نرم‌افزارهایی را روی سیستم‌تان داشته باشید که دیگر نیازی به بودن آنها روی سیستم نیست. بهترین کار این است که هر چند وقت یک بار به قسمت Programs and Features کنترل پنل سر بزنید و نگاهی به فهرست نرم‌افزارهای موجود روی کامپیوترتان بیندازید و ببینید به کدام یک از آنها نیاز ندارید و آنها را یکی یکی پاک کنید. با این کار ضمن اینکه چند گیگابایتی از فضای هارد گران‌بهاتان را آزاد می‌کنید، باعث بهبود عملکرد کامپیوترتان هم می‌شوید.

جلوی اجرا شدن خودکار برنامه‌ها را بگیرید

وقتی کامپیوترتان را روشن می‌کنید و سیستم‌تان به اصطلاح بالا می‌آید، ممکن است چندین برنامه هم به صورت خودکار اجرا شوند. ویروس‌اسکن یکی از این برنامه‌ها است که به صورت خودکار اجرا می‌شود تا کامپیوترتان همیشه علیه ویروس‌ها ایمن باشد. اما ممکن است برنامه‌های دیگری هم هنگام بالا آمدن سیستم اجرا شوند که اجرا شدن آنها ضروری نباشد. ضمن اینکه ممکن است در مواقعی به این برنامه‌ها نیاز داشته باشید و پاک کردن آنها از روی ویندوز کار عاقلانه‌ای نباشد. راه کنترل کردن این برنامه‌ها استفاده از ابزار msconfig است. برای باز کردن این ابزار، روی دکمه ویندوز کلیک کنید و در قسمت Run عبارت msconfig را تایپ کنید و بعد اینتر را بزنید. با انجام این کار پنجره msconfig یا تنظیمات سیستم باز می‌شود که امکانات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از این امکانات مدیریت کردن نرم‌افزارهایی است که هنگام روشن شدن کامپیوتر و بعد از بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار اجرا می‌شوند. برای مدیریت این برنامه‌ها باید به تب Startup پنجره msconfig بروید. در این تب می‌توانید فهرست کاملی از نرم‌افزارهایی را که هنگام بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار اجرا می‌شوند، ببینید. حالا به سادگی می توانید تیک برنامه‌هایی را که نمی‌خواهید هنگام بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار اجرا شوند، بردارید و روی دکمه Apply کلیک کنید.

از Task Manager غافل نشوید

TaskManager

یکی از ابزارهای کاربردی ویندوز، Task Manager است. این برنامه را می‌توانید با فشردن همزمان Ctrl، Alt و Del اجرا کنید. تسک منیجر جایی است که می‌توانید تمامی فعالیت‌های ویندوزتان را به صورت یک‌جا ببینید. اگر سیستم‌تان کند است و مثل همیشه کار نمی‌کند، تسک منیجر را باز کنید و در قسمت Processes ببینید که برنامه‌هایی در حالت اجرا هستند و هر کدام از آنها را که نمی‌شناسید، نامش را در اینترنت جستجو کنید. با این کار حتما اطلاعات مفیدی به دست خواهید آورد. ضمن اینکه میزان استفاده هر کدام از این برنامه‌ها از CPU و RAM هم جلوی آنها نوشته شده و اگر برنامه‌ای به صورت نامعمول از این منابع استفاده می‌کند (مثلا اگر از 100 درصد CPU استفاده می‌کند) به احتمال زیاد مشکلی دارد و باید آن را ببندید یا گاهی هم به کلی پاک کنید.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه