1981بازدید 0دیدگاه‌ها

طرح مفهومی معماری: سقفی که مثل کاغذ تا می‌خورد

نویسنده:‏درشهریور ۲۰, ۱۳۹۳
 

به جز چند نمونه‌ی محدود، ساختمان‌هایی که در آنها زندگی می‌کنیم همواره شکل ثابتی دارند. البته ثابت بودن ساختمان‌ها به طور کلی چیز خوبی است. زیرا هیچ کس نمی‌خواهد یک برج تجاری با وزیدن باد بخوابد روی زمین. اما نکته اینجاست: اگر به ثبات و استواری بچسبیم، انعطاف‌پذیری و مطابقت‌پذیری را از دست خواهیم داد. در سال‌های اخیر ساختمان‌ها هوشمندتر شده‌اند و نسبت به فضای داخلی‌شان واکنش نشان می‌دهند و به همین دلیل عده‌ای به این فکر افتاده‌اند که معماری ساختمان نیز باید به نحوی بتواند در برابر محیط واکنش نشان بدهد. اما مشکل اینجاست که پیاده کردنِ معماریِ این چنینی کار چندان ساده‌ای نیست.

مدت‌هاست که معماران از طریق پروژه‌های مفهومی مشغول بررسی جنبه‌های مختلف «معماری مطابقت‌پذیر» هستند. یکی از این پروژه‌ها مربوط به دانشجویانی در «موسسه‌ی معماری پیشروی کاتالونیا» در شهر بارسلونا است. آنها در این پروژه درباره‌ی این موضوع مطالعه می‌کنند که چگونه می‌شود بر اساس مولفه‌ها و متغیرهای محیطی، فضای فیزیکی خاصی را تعریف کرد.

محققان در این پروژه که «Translated Geometries» نامیده می‌شود، تلاش می‌کنند کامپوزیتی تولید کنند که بتواند در اثر گرما، رطوبت و نور تغییر شکل دهد و سپس به حالت اولیه خود برگردد. کامپوزیتی که در اصطلاح Shape Memory Polymers یا به اختصار SMP نامیده می‌شود. نمونه‌ای که آنها برای توضیح دادن پروژه‌شان ساخته‌اند، سازه‌ای ماژولار است که می‌تواند به دمای محیط واکنش نشان بدهد و مطابق با آن تغییر شکل بدهد.

اگر SMP در معرض حرارتی بین 60 تا 70 درجه‌ی سلسیوس قرار بگیرد، وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند تغییر شکل بدهد. بعد از آنکه تغییر شکل مورد نظر انجام شد، دما کاهش می‌یابد تا این کامپوزیت خنک و در شکل جدیدش سفت و سخت شود. برای آنکه این سازه به شکل قبلی‌اش برگردد، باید دوباره آن را گرم کرد و سپس به حالت قبلی برگرداند. نمونه‌ای که این گروه از محققان ساخته‌اند از اوریگامی الهام گرفته است و می‌تواند به سمت فضای درون یا بیرون خودش تا بخورد.

استفاده‌ی دقیق چنین سازه‌ای در جهان واقعی، هنوز چندان مشخص نیست. اما به گفته‌ی محققان، این پروژه قدم دیگری به سوی سازه‌هایی است که ثابت و بی‌تحرک نیستند و می‌توانند در برابر تغییرات محیط انعطاف نشان بدهند.

در پایان این مطلب بیایید ویدئوی معرفی این طرح مفهومی معماری و تصاویر مربوط به آن را با هم ببینیم.

طرح مفهومی معماری - Translated Geometries - جریانطرح مفهومی معماری - جریانطرح مفهومی معماری -Translated Geometries- جریان طرح مفهومی معماری - جریان - Translated Geometriesطرح مفهومی معماری - جریان


  دانلود ویدئو

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه