1722بازدید 0دیدگاه‌ها

معرفی بازی Broforce: منو یکی از bro ها با هم، شما همه!

نویسنده:‏درسپتامبر 8, 2014
 

در سال‌های نه چندان دور، قبل از اینکه «مایکل بی» و امثال او سینمای اکشن و همراه با جلوه‌های ویژه را به دست بگیرند، بازوهای راکی و آرنولد بودند که بر جریان اصلی سبک اکشن حکمرانی می‌کردند. اواخر دهه‌ی 70 تا اوایل دهه‌ی 90 دوره‌ی طلایی فیلم‌هایی بود که کاراکترهای اصلی‌شان ترجیح می‌دادند بیشتر دشمنان‌شان را کتک بزنند تا اینکه فکر کنند. دوره‌ای که در ایران اسم یکی از کاراکترهای یک بازیگر انتخاب می‌شد و در فیلم‌های بعدی، به اسم قبلی یک صفت اضافه می‌شد تا مشکلی پیش نیاید. مثلا راکی تبدیل می‌شد به راکی یخی، یک پلیس در آینده. دوره‌ای که فرانکی‌اش حتی از این قاعده هم پیروی نمی‌کرد و همیشه فرانکی بود. فرانکی‌ای که جان می‌دادیم برای لگدهای 180 درجه‌اش. دوره‌ای که یک جان مک‌لین بود و یک ساختمان پر از گروگان. دوره‌ای که یک آرنولد بود و یک «آستالا ویستا بیبی» گفتنش. دوره‌ای که… دوره‌ای که ناگهان تمام شد!

فرانکی - معرفی بازی Broforce یا بروفورس - جریان

همه چیز داشت کم کم عوض می‌شد. قرن جدید شروع شده بود. تکنولوژی‌های کامپیوتری به شکل دیوانه‌واری داشتند پیشرفت می‌کردند. ما داشتیم بزرگ می‌شدیم. آن‌ها داشتند پیر می‌شدند. خلاصه همه چیز دست به دست هم داد تا از آن دوران تنها مقداری خاطرات باقی بماند و یک سری کلون به صورت پراکنده با کیفیت‌های به شدت پایین‌تر از دوران طلایی (البته سری Expendables و Machete داستان‌شان فرق می‌کند).

ولی در کنار همه‌ی اتفاقاتی که ذکر شد، اتفاق دیگری هم داشت می‌افتاد. همه‌ی بچه‌هایی که آم زمان داشتند با این فیلم‌ها و کاراکترها زندگی می‌کردند در حال بزرگ شدن بودن و وارد مشاغل مختلف می‌شدند. چند تا از این بچه‌ها هم شرکتی را پایه‌گذاری کردند که تمام آن خاطرات خوب را یک جا به ما برگرداند: استودیویی به نام Free Lives.

Free-Lives معرفی بازی Broforce یا بروفورس - جریان

در جریان بیست و سومین Ludum Dare یک پروتوتایپ از بازی‌ای بدون نام با محوریت شخصیت «رمبو» به توسعه‌دهندگان بازی نشان داده شد که جایزه‌ی سرگرم‌کننده‌ترین کاراکتر را از آن خودش کرد. این بازی ساخته‌ی شرکتی واقع در آفریقای جنوبی بود که پیش‌تر، بازی به شدت سرگرم کننده‌ی yujimbrawl را به صورت آنلاین عرضه کرده بود. بعد از بردن این جایزه و بازخورد مثبتی که سازنده‌ها از آن گردهمایی گرفتند، تصمیم بر این شد که در کنار  «رمبو» شخصیت «جان ماتریکس» از فیلم Commando هم وارد بازی شود تا این پروتوتایپ صاحب مود Co-op هم بشود. جرقه‌ی Broforce از همین جا زده شد. بازی با محوریت آزاد کردن Broها از دست دشمنان با تم فیلم‌های دهه‌های 80 و 90 و با حضور همان شخصیت‌ها.

معرفی بازی Broforce یا بروفورس - جریان

Broforce یک بازی side-scrolling به سبک Contra است. البته با سرعت و گان‌پلیِ دیوانه‌وارتر! هدف اصلی در این بازی بسیار ساده است. از نقطه‌ی A تا B هر چه Bro هست باید آزاد شود تا به شخصت کت و شلوار پوش شیطان‌صفت برسید و با کشتن او منطقه کاملا پاک‌سازی شود و بعد با یک هلیکوپتر از منطقه خارج شوید. همین! البته سازنده‌ها در یکی دو سال اخیر که مشغول به روز رسانی بازی بودند، (قابل ذکر است که نسخه‌ی نهایی بازی هنوز منتشر نشده) همراه با هر به روز رسانی، به محتوای بازی افزودند. به طوری که در به روز رسانی آخر انواع باس‌فایت و مینی‌باس‌فایت، قابلیت رُبات سواری، قابلیت پرتاب نارگیل (!)، مسلح کردن بعضی از NPCها و غیره به بازی اضافه شده است. مفهوم اصلی بازی مربوط به Broهاست. این مفهوم چنان ریشه‌دار است که عملا اسم تمام شخصیت‌ها را تحت‌الشعاع خودش قرار داده است. به این صورت که دیگر کسی به اسم «رمبو» توی بازی وجود ندارد، بلکه ما الان با یک Rambro مواجه شده‌ایم. اسم تمام شخصیت‌های بازی با یک «Bro» ترکیب شده است تا لذت همه چیز دوبرابر شود.

بازی با Rambro شروع می‌شود و با آزاد کردن هر Bro، علاوه بر 1up شدن، شخصیت بازی عوض می‌شود تا در نهایت با آزاد کردن 222 Bro آخرین شخصیت، یعنی cherry Broling هم آزاد شود. مکانیزم کنترلی بازی به این صورت است که تمام دکمه‌های D-pad در جهت خودشون عمل می‌کنند به جز دکمه‌ی بالا که به عنوان پرش استفاده می‌شود. 3 دکمه‌ی انتخابی هم برای حمله، استفاده از قدرت ویژه و حمله‌ی melee در نظر گرفته شده است. البته دکمه‌ی سوم برای high five هم استفاده می‌شود! ضمن اینکه بازی از Co-op تا سقف 4 نفر پشتیبانی می‌کند. یکی از بخش‌های مهم هر بازی گرافیک و جلوه‌های بصری آن است که Broforce از این بخش با سربلندی بیرون می‌آید. گرافیک 16 بیتی و Retro این بازی به شدت دلنشین است. ولی مهم‌تر از بحث رزولوشن، تخریب‌پذیری بازی است که به راحتی دست همه‌ی بازی‌های AAA کمپانی‌های بزرگ را از پشت می‌بندد. یعنی به جرات می‌توانم بگویم که سری بتلفیلد جلوی Broforce حرف زیادی برای گفتن ندارد!

هر چیزی که توی مپ بازی می‌بینید تخریب شدنی است! برای جلو رفتن اصلا لازم نیست از راه‌هایی که سازنده‌ها در نظر گرفته‌اند استفاده کنید. در این بازی نردبان رسما وسیله‌ی بی‌مصرفی است. در مسیرتان یک Bro اسیر می‌بینید؟ بدون فوت وقت دیوار را به رگبار ببندید تا به Bro برسید. به همین سادگی. تخریب‌پذیری حتی به باس فایت‌های بازی هم سرایت کرده است. یکی از باس‌های بازی یک سایبورگ نامیرا است که برای شکست دادنش باید آن قدر مپ را تخریب کنید تا دیگر جایی برای ایستادن نداشته باشد!

درجه‌ی سختی بازی حتی روی حالت Hard باز هم خیلی بالا نیست که لزومی هم ندارد که باشد. چون ذات بازی چالشی نیست و روی سرگرم‌کنندگی مانور می‌دهد. تنوع دشمنان در حد مطلوب است و طی هر به روز رسانی به این تنوع اضافه می‌شود. طبق آخرین حرف و حدیث‌ها قرار است پای فضایی‌ها هم به این بازی باز شود که این یکی دیگر شاهکار است!

البته در این بین نکته‌ی قابل ذکری هم وجود دارد و آن اینکه بازی از لحاظ بحث طراحی هنری و مکانیزم‌های پایه‌ای کاملا اورجینال نیست و وام‌دار بازی Infinite S.W.A.T است. ولی در بحث گسترش مکانیزم‌ها و محتوا و کانسپت، راه خود را از اثر مذکور جدا کرده و کاملا جلو می‌افتد.

مبحث دیگری که در این بازی اهمیت دارد بخش‌های رقابتی آن است. از بخش‌های Race mode و Explosive Run به خاطر مکانیزم‌های ساده‌شان عبور می‌کنیم. البته این بخش‌ها هم سرگرم کننده هستند، ولی از عمق کافی برخوردار نیستند. اما مد Deathmatch در این بازی به راحتی با بزرگانی مثل سری بتلفیلد و COD وارد رقابت شده است و با کمی اغراق، رقبای خودش را پشت سر می‌گذارد.

در این مد، چهار بازیکن (چه به صورت آنلاین و چه به صورت لوکال) در مپی به شدت کوچک باهم وارد رقابت می‌شوند و قبل از آنکه بفهمند چه اتفاقی دارد می‌افتد، round تمام می‌شود! ولی لذتی که در انجام این مُد هست در هیچ کدام از بازی‌های ذکر شده نیست! پیشنهاد می‌کنم خودتان امتحان کنید!

در آخر باید بگویم که این بازی یکی از سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌های Indie است که می‌توانید رو کامپیوترتان نصب کنید و هنوز جا برای پیشرفت دارد. بعد از مطالعه‌ی Bro code پایین، بازی را دانلود کنید و از انجامش لذت ببرید.

BRO CODE یا قوانین نانوشته‌ی بازی بروفورس

  1. بازی را حتما با کسی انجام بدهید که می توانید (بدون توجه به جنسیت) از لقب Bro برایش استفاده کنید.
  2. از بازی کردن آنلاین بپرهیزید، چون اگر Bro شما کنارتان نباشه اصلا جذابیتی در بازی نیست.
  3. تنهایی بازی نکنید. انجام بازی با زیر دو نفر ممنوع است.
  4. بدون های فایو بازی را شروع نکنید.
  5. قانون طلایی: NBLB یا No Bro Left Behind. یعنی اگر تنها به آخر مرحله رسیدید، در اینکه خودتان را بکشید تا از آخرین چک پوینت بر گردید، لحظه‌ای شک نکنید. بدون Bro ادامه‌ی مسیر ممنوع است!

معرفی بازی Broforce یا بروفورس - جریان

 [symple_button color=”blue” url=”http://broforce.en.softonic.com/” title=”دانلود Broforce” target=”blank” border_radius=”2px”]دانلود Broforce[/symple_button]

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه