1170بازدید 0دیدگاه‌ها

فناوری درک تصویر گوگل می‌تواند گربه‌های پرنده در اتاق نشیمن را هم شناسایی کند

نویسنده:‏درشهریور ۱۷, ۱۳۹۳
 

تیمی از محققان غول اینترنتی می‌گویند فناوری درک تصویر گوگل می‌تواند گربه‌های پرنده در اتاق نشیمن را هم شناسایی کند.

فناوری درک تصاویر و  تشخیص اشیای خاص در تصویر به صورت خودکار، فناوری بسیار پیچیده‌ای است. حتی اگر یک کامپیوتر به الگوریتم‌های هوشمند مجهز باشد و از راهنمایی یک انسان بهره ببرد، شاید نتواند همه‌ی چیزهای موجود در یک عکس خاص را نتواند تشخیص دهد. برای تشویق محققان به پیشرفت‌های بیشتر در این زمینه نیز هر سال رقابتی در همین مورد برگزار می‌شود تا معلوم شود هنر درک تصویر و تشخیص اشیا در یک تصویر خاص چقدر پیشرفت کرده است.

فناوری درک تصویر گوگل

این بار هم گوگل است که ادعا می‌کند می‌خواهد این وضعیت را دگرگون کند و این فناوری را یک قدم جلوتر ببرد. همان‌طور که وبلاگ محققان گوگل نوشته کلید این پیشرفت هم در استفاده از شبکه‌ی عصبی است که می‌تواند بدون نیاز به اضافه کردن قدرت پردازش کامپیوتر، منجر به افزایش سرعت جست‌وجو و تشخیص اشیای خاص بشود. نتیجه‌ی کار یک سیستم اسکن بسیار بهینه‌تر خواهد بود که می‌تواند هم اشیای بیشتری را تشخیص دهد و هم حدس‌های بهتری بزند. این الگوریتم می‌تواند هزاران شی موجود در یک اتاق معمولی –از جمله یک گربه‌ی پرنده (این مثالِ عجیبِ خود گوگل است!)- را شناسایی کند.

فناوری درک تصویر گوگل - جریان

این تکنولوژی هنوز مراحل ابتدایی را طی می‌کند، اما گوگل می‌گوید از این فناوری می‌توان استفاده‌های زیادی کرد. مثلا می‌توان آن را برای جست‌وجو در میان تصاویر یا در اتومبیل‌های بدون راننده به کار گرفت.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه