1388بازدید 0دیدگاه‌ها

آیا قوانین اینترنت روسیه گوگل را وادار می‌کند دیتاسنترهایش را به این کشور منتقل کند؟

نویسنده:‏درشهریور ۱۶, ۱۳۹۳
 

سایت مشبل در گزارشی نوشته است گوگل مشغول بررسیِ منتقل کردن اطلاعات شخصی کاربران روسی به داخل کشور روسیه است. روسیه اخیرا قانونی تصویب کرده که بر اساس آن سرویس‌دهندگان اینترنتی خارجی باید اطلاعات‌ مربوط به روسیه را در داخل خاک این کشور ذخیره کنند. این قانون از اول سپتامبر سال 2016 اجرایی می‌شود.
خبرگزاری روسی ایتارتاس از منبعی ناشناس نقل کرده است که گوگل و دولت روسیه مشغول رایزنی در این مورد هستند. گوگل دیتاسنترهایی در سراسر جهان دارد و از این لحاظ محدودیتی ندارد.
در سال‌های گذشته دولت روسیه قوانین خاصی در حوزه‌ی فضای مجازی تصویب کرده است. مانند قانونی که در بالا اشاره کردیم و همچنین قانونی مبنی بر این‌که نویسندگان وبلاگ‌هایی با بیش از 3000 بازدیدکننده در ماهد باید ثبت دولتی شوند. منتقدان سیاست‌های پوتین می‌گویند هدف از قوانین جدید این است که دولت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، راحت‌تر بتواند فعالیت‌های شهروندان روسیه در اینترنت را زیر نظر داشته باشد.
به نظر می‌رسد بعد از گوگل، نوبت به توییتر و فیسبوک خواهد رسید. اگر گوگل تصمیم بگیرد که بخشی از دیتاسنترهای خود را به داخل روسیه منتقل کند، باید دید آیا توییتر و فیسبوک هم چنین تصمیمی خواهند گرفت یا نه.
البته فعلا معلوم نیست که گوگل بخواهد به قانون تازه‌ی روسیه عمل کند. گوگل تا کنون درباره‌ی این موضوع اظهار نظری نکرده است. بعضی از کارشناسان هم این گونه تحلیل می‌کنند که انتشار چنین خبری در رسانه‌ی دولتی ایتارتاس روسیه، نوعی مانور رسانه‌ای است. به عنوان نمونه لارا رید، یکی از فعالان حقوق بشری، می‌گوید انتشار چنین خبری از سوی خبرگزاری دولتی ایتارتاس می‌تواند برای این باشد که نشان داده شود گوگل برای اجرای قانون جدید روسیه مشکل خاصی ندارد.
به هر حال نقطه نظر روسیه هم در این زمینه جالب توجه است. یکی از نمایندگان پارلمان روسیه به نام اوگنی فیودوروف اخیراً گفته است: «گوگل تحت کنترل قضایی دولت آمریکاست و اکنون آمریکا رسماً می‌خواهد روسیه را تضعیف کند.» چند روز پیش هم یکی از قانون‌گذاران روسیه گفته بود گوگل اطلاعات فعالیت‌های آنلاین کاربران روسی را در اختیار سرویس اطلاعاتی اوکراین قرار می‌دهد. فیودوروف هم در سخنانش از نهادهای مجری قانون در روسیه خواست تا در مورد این موضوع تحقیق کنند. فیودورف همچنین گفته است: «گوگل اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار دارد و می‌تواند این اطلاعات را در اختیار هر کسی که بخواهد بگذارد.»

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه